Události /

Ženy dávají městům novou budoucnost

Na festivalu reSITE 2017 budou mít ženy převahu. Mezi učinkujícími budou zastoupeny v 60 %. Budou mezi nimi například japonská architektka a držitelka nejvyššího ocenění – Pritzkerovy ceny – Kazuyo Sejima ze studia SANAA nebo světově proslulá designérka osvětlení, autorka konceptuálních procházek NightSeeing™ Leni Schwendinger. Přijede architektka pamětní fontány Princezny Diany v Hyde Parku Kathryn Gustafson a Caroline Bos z amsterdamského UNStudia, proslulá ohromujícími realizacemi dopravních uzlů.

EARCH.CZ , 25. 5. 2017

Kromě přednášek a diskusí bude reSITE pořádat poutavé workshopy. Plovoucí workshop Luxus pro všechny, vedený berlínským studiem ZK/U, se bude kupříkladu zamýšlet nad potenciálem městských přívozů a konkrétně lodi HolKa. Po loňském experimentu Play the City se letos uskuteční instantní architektonická hra, Just Add Peole s Gilly Karjevsky z Berlína. Na výběr bude přes 10 workshopů a všechny jsou zahrnuty v základní ceně vstupenky.

Zastoupení žen komentoval i programový ředitel festivalu Osamu Okamura: „Tyto výjimečné osobnosti zastupují hlas generace žen, jež promítly svou vizi budoucích měst do architektury. Dokázaly to díky tvrdé práci, preciznosti, neústupnosti, inspiraci. Trend je znatelný také v rostoucím počtu žen – starostek, kromě Prahy vládnou ženy na radnicích Paříže, Tokia, Barcelony, Říma nebo Bagdádu. Tyto špičkové expertky jsme pozvali ne proto, abychom jim dali příležitost promluvit, ale protože už svými realizacemi projevily něco zásadního a posunuly celou profesi,”

Celkem reSITE 2017 představí 40 globálně renomovaných žen a mužů, kteří posouvají hranice přemýšlení o městském prostoru a jejichž inspirativní práce dávají městům novou dynamiku. Vystoupí jako jedni z nejprogresivnějších zástupců svých oborů, kteří prostřednictvím navrhování i mezioborové práce utvářejí budoucí podobu měst jako příjemných, bezpečných a udržitelných míst pro každého jednotlivce i celou nastupující generaci. Ukáží dopad plánování měst na jejich ekonomiku.

 

Kdo vystoupí na reSITE 2017: přednášky a workshopy

Kazuyo Sejima, druhá žena historie, jež obdržela „nobelovu cenu pro architekty“, Pritzkerovu cenu. V témže roce – 2010 – byla rovněž kurátorkou architektonického Biennale v Benátkách, jako první žena vůbec. Ve svém vystoupení představí své nejčerstvější realizace kulturních a vzdělávacích objektů. Tokijské studio SANAA platí za nejvyhledávanější architekty muzejí a uměleckých galerií a mezi jeho stavby patří New Museum v New Yorku, pobočka Louvre v severofrancouzském Lensu, ale také nově plánovaný projekt Národní galerie v Budapešti. SANAA se rovněž účastní soutěže na renovaci Veletržního paláce v Praze

Kathryn Gustafson, obdivovaná krajinná architektka působící v Londýně a Seattlu, známá pro dechberoucí design pamětní fontány Princezny Diany v Hyde Parku anebo chicagský Millennium Park. Díky svému geniálnímu citu vnáší do krajiny až sochařské aspekty a dokáže s lehkostí skloubit architektonické prvky s fyzických okolím, s ohleduplností k biologii, životnímu prostředí i kulturní historii místa.

Leni Schwendinger, světová špička designu osvětlení, zakladatelka NightSeeing™ s více než 20letou zkušeností v navrhování osvětlení veřejných prostranství po celém světě. Poprvé představí v Praze koncept NightSeeing™, který zvedá povědomí o roli světla a stínu ve městech a obecně o veřejných prostranstvích po setmění. Během komentované procházky designérka zprostředkuje teoretické poznatky přístupnou formou pro nejširší publikum i odborníky.

Fonna Forman a Teddy Cruz jsou spoluzakladateli Estudia Teddy Cruz + Forman, jež se zabývá politikou plánování měst a infrastruktur. Oba jsou rovněž profesory na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Přivezou prudce kontroverzní téma Trumpovy hraniční zdi mezi Mexikem a USA. Na případu měst San Diego a Tijuany, jež dlouhodobě zkoumají, poukáží na dopady na městský rozvoj, místní ekonomiku, architekturu a životy lidí.

Caroline Bos z amsterdamského UNStudia nás ohromí realizacemi dopravních uzlů. Má za sebou stavby jako futuristické hlavní nádraží organických tvarů v Arnhemu anebo most Erasma v Rotterdamu.

Jean-Louis Missika, místostarosta Paříže zodpovědný za městské plánování, architekturu, ekonomický rozvoj a atraktivitu města, působí po boku starostky Anne Hidalgo. Představí jeden z největších a nejambicióznějších urbanistických projektů světa Réinventer Paris, plně postavený na participaci, který během jediné výzvy našel nové využití a investory pro 23 městem vlastněných lokalit pařížské metropole. Příklad přenositelný do měst jakékoli velikosti.

Marlena Happach, hlavní architektka města Varšavy. Varšava si prošla lety překotného rozvoje a inovací.

Martina Ableidinger, šéfka odboru odpadového hospodářství z Vídně, se podělí o nejinovativnější strategie v řízení zacházení s komunálním odpadem, jejichž výsledkem jsou energetické úspory, výrazně čistější ulice anebo znovuvyužití nepotřebného, ale dosud zcela funkčního domácího vybavení.

Enric Batlle, Batlle i Roig Arquitectes. Uznávaný krajinný architekt a profesor architektury. Jeho továrna na zpracování odpadů ve Vacarisses poblíž Barcelony byla vyhlášena energeticky nejefektivnější budovou světa. Realizoval také rekultivace skládek odpadů.

Informační architekti Amanda Taylor a Jacopo Hirschstein z londýnského studia Tekja představí Situační sál města Prahy, který v reálném čase dokáže vizualizovat data generovaná obyvateli města. Na reSITE povedou workshop. Studio Tekja je zároveň představeno v rámci velkolepé výstavy Big Bang Data v centru současného umění DOX.

Gilly Karjevsky, kurátkorka, pracující na pomezí umění, architektury a politiky městského osídlení. Na reSITE povede instantní architektonickou zásahovou hru Just Add People, jejímž cílem je rozvíjení vztahů mezi lidmi, objekty a prostředím.

Vstupenky v prodeji

Registrace probíhají online a vstupenky jsou tradičně rozděleny do tří cenových hladin pro profesionály, městské samosprávy a neziskovky a studenty s možností přikoupení VIP balíčku. Nad rámec konferenčního programu plného přednášek a diskusí reSITE nabídne dosud nejinovativnější formáty včetně interaktivních her, workshopů, kulatých stolů a bar crawls jako příležitost pro networking. Workshopy jsou zahrnuty v základní ceně!

Kdo je reSITE

reSITE je nezisková platforma pro vytváření měst příjemných k životu. Podporuje pochopení a vzájemné působení urbanismu, politiky, kultury a ekonomiky ve světě stále rostoucích měst. Poznatky a projekty mezinárodně uznávaných odborníků představuje široké odborné i laické veřejnosti, především na mezinárodní výroční konferenci. Již šestým rokem zve reSITE do Prahy světové špičky z oblasti městského plánování, architektury a městského rozvoje a politické lídry inspirativních měst. Přináší množství doprovodných akcí, diskusí, filmových projekcí, výstav nebo cyklojízd, určených pro širokou veřejnost. reSITE založil v roce 2012 krajinný architekt Martin Barry původem z New Yorku. Programovým ředitelem reSITE je architekt Osamu Okamura.

O projektu Shared Cities: Creative Momentum

Čtyřletý projekt spolufinancovaný z programu Kreativní Evropa Evropské unie si klade za cíl zlepšit kvalitu života v evropských městech. Zkoumá různé pohledy na sdílení a tvorbu měst a přitom objevuje nové možnosti, jak v nich společně žít. Detaily o programu budou postupně zveřejňovány na stránkách www.sharedcities.eu a dění napříč 6 zapojenými zeměmi a 11 partnery lze sledovat pomocí #SharedCities a #SCCM2020.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 25. 5. 2017
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

festival

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři