Světoznámá architektka Elizabeth Diller hlavní hvězdou Summitu architektury a rozvoje 26. září v Praze
Světoznámá americká architektka Elizabeth Diller, autorka mnoha významných staveb včetně chystané nové koncertní haly v Londýně, bude hlavním hostem podzimního Summitu architektury a rozvoje, který se koná 26. září 2019 v Obecním domě v Praze. Ikona světové architektury přispěje do diskuse o potřebě nové koncertní budovy v Praze a přínosech, které může taková stavba městu přinést. Hvězdnou účast podtrhne česko-britská architektka Eva Jiřičná, tuzemští architekti Josef Pleskot či Zdeněk Fránek a svými zkušenostmi z Hamburku přispěje také německý urbanista Peter Gero.
SAR – Sdružení pro architekturu a rozvoj , 18. 9. 2019
„Summity architektury a rozvoje jsou místem pro diskusi mezi samosprávou, státní správou, odborníky i investory. Přestože jsme je začali pořádat teprve loni, už nyní se ukazuje, že dokážeme do Prahy přivést architekty skutečně celosvětového významu, aby se na summitech podělili o své názory a zkušenosti,“ řekl Dušan Kunovský, člen SAR a šéf společnosti Central Group, která je generálním partnerem této nejvýznamnější oborové akce v Česku.
Zvučná architektonická jména budou součástí třetího bloku konference, který se bude věnovat rozvoji architektury v Česku, zejména pak v souvislosti s již zmíněným záměrem na výstavbu nové pražské koncertní budovy. Ta by měla dle současných plánů vyrůst v rámci revitalizace oblasti Bubny-Zátory na levém břehu Vltavy u stanice metra Vltavská v pražských Holešovicích.
Vedle vystoupení Diller zde budou představeny nejinspirativnější současné koncertní budovy ve světě, následovat bude otevřená diskuse za účasti nejoceňovanějších českých architektů a urbanistů. Díky úzké spolupráci s Českou komorou architektů si navíc mohou účastníci akce prohlédnout také výstavu České ceny za architekturu, která představí letošní finalisty této prestižní soutěže.
Zhodnocení rozvoje i exkluzivní průzkumy
Konference se již tradičně dotkne samotného stavebního rozvoje země, o jehož pozitivní posun Sdružení pro architekturu a rozvoj usiluje zejména. První blok s názvem „Jak posunout stavební rozvoj Prahy a celé ČR dopředu?“ se tak bude věnovat možnostem státu a hlavního města Prahy k dosažení významného pokroku v oblasti stavebního rozvoje a zkrácení povolovacích procesů. Současně zhodnotí, co se podařilo prosadit od jarního summitu konaného v březnu. Chybět nebudou ani výsledky exkluzivního průzkumu veřejného mínění týkající se nejen působení pražské koalice rok od komunálních voleb.
Mezi potvrzenými vystupujícími jsou už nyní zástupci valné většiny politických stran v Zastupitelstvu HMP včetně zástupců pražské koalice (Piráti, Praha sobě, Společné síly pro Prahu). Konference jim tak mimo jiné poskytne ideální příležitost ke zhodnocení dosažených pokroků a prezentaci plánů pro další období. Za stát pak vystoupí klíčoví představitelé ministerstva pro místní rozvoj, kteří zde představí nejčerstvější informace k probíhající rekodifikaci stavebního práva.
Druhý blok konference nazvaný „Co pro stavební rozvoj Prahy může udělat veřejná správa a co soukromí investoři“ přinese mimo jiné investorský pohled na paralýzu stavebního rozvoje Prahy a její možné odblokování. Dopady nekonečného povolovacího procesu na ekonomiku a celý obor stavebnictví zhodnotí prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza, radní pro legislativu a bydlení Hana Kordová Marvanová by měla promluvit k otázce podpory výstavby bydlení a zavedení centrálního stavebního úřadu pro velké stavby.
V rámci summitu bude rovněž představen aktuální pololetní přehled „Co se povedlo, co nepovedlo a co je potřeba udělat?“ a nový pololetní krátký film o stavebním rozvoji Prahy a ČR.
Elizabeth Diller (1954, Lodž)
Věhlasná americká architektka původem z Polska, profesorka architektury na Princetonské univerzitě spoluzakladatelka společnosti Diller Scofidio + Renfro (DS + R). Svou multižánrovou prací se podepsala na tváři mnoha světových metropolí včetně New Yorku či Bostonu.
Uznávaný magazín TIME ji pro její přínos světové architektuře a schopnost inspirovat další generace vyznamenal zařazením do seznamu 100 nejvlivnějších lidí světa. Spolu se svým manželem Ricardo Scofidiiem získala v roce 1999 první stipendium v architektuře od prestižní MacArthurovy nadace.
Mezi nejvýznamnější díla kanceláře DS + R se řadí dočasný „mračný“ pavilon The Blur v rámci Expa 2002 ve Švýcarsku, Institut současného umění v Bostonu, High Line na západní straně Manhattanu či newyorský The Shed – první multifunkční kulturní centrum navržené k prezentaci všech typů múzických umění. Diller se podílela také na rozšíření Muzea moderního umění MoMA v New Yorku.
Nyní se kancelář DS + R zabývá návrhem nové koncertní haly v centru Londýna, která se má stát stálým domovem Londýnského symfonického orchestru. Současně v olympijském parku v Londýně navrhují nové Výzkumné centrum pod křídly Victoria and Albert Museum.
Článek byl aktualizován 19. září v souvislosti se zrušením účasti Ricarda Bofilla z důvodů onemocnění.