NAD ČAROU – Jednosměrná zpátky
Výstava NAD ČAROU – Jednosměrná zpátky v Centru současného umění DOX je součástí širšího projektu s názvem NAD ČAROU, který řeší význam a efektivitu uměleckého vzdělávání na veřejných vysokých školách v České republice.
EARCH.CZ , 16. 4. 2014
Výstavu představující díla devíti mladých umělců, původně neúspěšných uchazečů o studium na VUŠ a dnes studentů či absolventů, doprovází program workshopů s předními osobnostmi české umělecké scény. Publikace „Umělec, vila a bazén“, která k projektu vychází, zachycuje rozhovory s kurátory, umělci a pedagogy a nabízí spektrum pohledů na vzdělávání na českých uměleckých školách.
Projekt NAD ČAROU vznikl na základě šestileté tradice projektu POD ČAROU, otevřené výstavní platformy pro umělce, kteří neuspěli v přijímacím řízení na vysokou uměleckou školu. Výstava nyní téma původního projektu posouvá dál.
„Základní struktura výstavy byla určena dvěma vstupními parametry pro výběr vystavujících umělců. Muselo se jednat o umělce, kteří v minulosti alespoň jednou vystavovali na některé z výstav POD ČAROU a současně se dostali na vysokou uměleckou školu. Na základě těchto podmínek byl vyhlášen open call, do kterého se přihlásilo skoro čtyřicet mladých umělců a umělkyň,” říká ke koncepci výstavy její kurátorka Tereza Jindrová.
Nakonec bylo vybráno devět umělců, z nichž každý je ve výstavě v Centru DOX prezentován čtyřmi díly. Je zde dílo, se kterým se umělec hlásil na vysokou uměleckou školu, dílo, které se po dobu jeho studií setkalo s pozitivním hodnocením na vysoké škole, dílo, které se setkalo s hodnocením negativním, ale které považuje za důležité či kvalitní a nakonec dílo, se kterým by se na VUŠ hlásil nyní.
„Divák je seznámen s celkovou koncepcí, ale nezná zařazení jednotlivých děl, takže je nucen hádat, hodnotit a uvažovat. V závěru se návštěvník dozví, které dílo spadá do které kategorie,” vysvětluje autorka projektu NAD ČAROU Barbora Johansson Pivoňková.
V koncepci projektu Pivoňková vycházela z vlastní zkušenosti. V současné době úspěšná audiovizuální umělkyně a artdirektorka se sama poprvé dostala „pod čáru“, když se hlásila do ateliéru Intermediální konfrontace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Výstavu, která je v Centru DOX k vidění do konce června, doprovodí množství přednášek, performancí, hudebních produkcí a zejména workshopů s osobnostmi české umělecké scény jako je Michael Rittstein, Robert Vano, Josef Průša aj.
Součástí projektu NAD ČAROU je také publikace s názvem „Umělec, vila a bazén”, která je originálním způsobem rozdělena na dvě hlavní části – knihu a katalog. Knižní publikace nejprve shrnuje historii a vývoj projektů POD ČAROU A NAD ČAROU a poté se věnuje otázce problematiky uměleckého vzdělávání a současného umění, ke které se ve formě esejí, úvah a rozhovorů vyjádřilo nad padesát významných osobností české umělecké scény (např. Krištof Kintera, Roman Týc, Robert Vano, Kateřina Šedá). Jejich stěžejním tématem je především role vysokého uměleckého vzdělávání v České republice, jeho účel a hodnota v současné společnosti s přesahem k obecnějším otázkám o roli umělce v nynějším světě. K prvnímu dílu knihy bude zipem připevněn katalog výstavy ,,NAD ČAROU – jednosměrná zpět“.
Křest druhé části publikace ,,Umělec, vila a bazén“, která je součástí projektu NAD ČAROU a mapuje téma procesu a role vzdělávání v současném výtvarném umění v České republice, se uskuteční 22. května 2014 od 19:00 v Centru současného umění DOX.
Katalogový oddíl obsahuje dokumentaci konkrétní podoby výstavy projektu NAD ČAROU, jeho kurátorskou koncepci a prezentaci jednotlivých vystavujících. Na křtu katalogu výstavy dojde ke slavnostnímu ,,zipování“, což znamená, že tyto dvě zmíněné části budou spojeny zipem. Doprovodným programem bude performance Adély Součkové – Citování, akční malba Jana Mika a vystoupení Suché Jehly, hardfolkové kapely Romana Týce, Zbigniewa Czednika a Hermana Zimmera.
Kurátorka výstavy: Tereza Jindrová
Vystavující umělci: Epos 257, Jan Hladil, Jakub Jurásek, Martina Kratochvílová, David Krňanský, Kristýna Malovaná, Pavel Matoušek, Jakub Spurný, Matyáš Trnka.
Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 11. 4. – 30. 6. 2014.