Události /

Mies van der Rohe Award 2013 - Evropská cena za současnou architekturu

Ve dnech 18. prosince 2014 – 25. ledna 2015 pořádá Zlatý řez ve spolupráci s Nadací Mies van der Rohe v Barceloně a Národní galerií v Praze výstavu Evropská cena za současnou architekturu / Mies van der Rohe Award 2013. Cena byla poprvé udělena v roce 1988 a je považována za nejprestižnější ocenění pro evropského architekta současnosti.

EARCH.CZ , 18. 12. 2014

Výstava představuje v plánech, fotografiích a textech 40 nejlepších evropských staveb, vybraných mezinárodní porotou. Jedná se o stavby, které byly dokončeny v posledních dvou letech, byly navrženy evropským architektem a postaveny v jedné ze 38 evropských zemí (členské země EU, Evropského hospodářského prostoru a potenciální kandidáti členství). Stavby nominuje do soutěže početná skupina nezávislých expertů a národní architektonické instituce, sdružené v Evropské radě architektů.

Výstava seznamuje návštěvníky i s historii Ceny a s průběhem jednání poroty včetně odůvodnění výsledků. Zlatý řez jako partner Evropské ceny za současnou architekturu v České republice přiváží výstavu do Prahy již od roku 2004, letos potřetí ve spolupráci s Národní galerií přímo do Veletržního paláce.

V letošním jubilejním roce, kdy Mies van der Rohe Award slaví 25 let své existence, je putovní výstava vítězů a finalistů Ceny doplněna o prezentaci všech dosavadních laureátů Ceny a nositelů Zvláštního uznání pro začínajícího architekta.

Cena

Evropská cena za současnou architekturu zdůrazňuje význam architektury jako spolutvůrce veřejného prostoru a jednoho z rozhodujících faktorů, které ovlivňují kvalitu života. Smyslem ceny je podpořit tvořivost v současné architektuře a ukázat, jak významnou roli hraje současná architektura při tvorbě evropské společnosti a kultury.

Bienální cenu udělují každé dva roky společně Evropská unie a Nadace Mies van der Rohe se sídlem v Barceloně. Cena není nijak omezena co do měřítka či programu stavby. V každém ročníku najdeme soukromé domy i veřejnou bytovou výstavbu, muzea a kulturní instituce, vzdělávací, zdravotnické a sportovní stavby, stejně jako velké infrastrukturní projekty a dopravní stavby.

Cena obnáší částku 60.000 € pro vítěze a 20.000 € pro držitele Zvláštního uznání pro začínajícího architekta. Oba laureáti odbrží rovněž sošku, evokující barcelonský pavilon Mies van der Rohe, který je symbolem nejen této Ceny, ale především vrcholné architekonické tvorby a inovace.

Laureátem Ceny v roce 2013 se stala budova Koncertní síně a konferenčního centra Harpa v Reykjavíku, která je společným dílem mezinárodního týmu autorů: Peer Teglgaard Jeppesen, Osbjørn Jacobsen (Henning Larsen Architects), Sigurður Einarsson (Batteríið Architects) a Olafur Eliasson (Studio Olafur Eliasson).

Zvláštní cenu pro začínající architekty 2013 získali María Langarita a Víctor Navarro (Langarita-Navarro Arquitectos ) za Red Bull Music Academy v Madridu.

Porota Ceny a proces hodnocení

Porota Ceny je složená z architektů, teoretiků architektury a zástupců architektonických institucí z celé Evropy. Mezi členy poroty je vždy i laureát předchozího ročníku ceny a držitel Zvláštní ceny pro začínajícího architekta. Porota Mies van der Rohe Award 2013 pracovala ve složení:

Wiel Arets, předsedaPedro GadanhoAntón García-AbrilLouisa HuttonKent MartinussenFrédéric MigayrouEwa P. PorębskaGiovanna Carnevali, ředitelka Nadace Mies van der Rohe, tajemnice poroty

Porota ročníku 2013 se sešla dvakrát. Na prvním setkání v Barceloně ve dnech 25. – 26. ledna 2013 se seznámila se všemi 335 díly, která byla nominována experty, členskými asociacemi ACE a dalšími národními asociacemi architektů i poradním výborem Ceny. Následovala obšírná diskuse, z níž vzešel výběr 40 projektů k prezentaci na výstavě a v katalogu. Z těchto projektů byli vybráni finalisté:

Tržnice, Gent, Belgie. Paul Robbrecht, Hilde Daem / Robbrecht en Daem architecten; Marie-José Van Hee / Marie-José Van Hee architecten

Superkilen, Kodaň, Dánsko. Bjarke Ingels, Nanna Gyldholm Møller, Mikkel Marcker Stubgaard / BIG Bjarke Ingels Group; Martin Rein-Cano, Lorenz Dexler / Topotek 1; Jakob Fenger, Rasmus Nielsen, Bjørnstjerne Christiansen / Superflex

Dům s pečovatelskou službou, Alcácer do Sal, Portugalsko. Francisco Aires Mateus, Manuel Aires Mateus / Aires Mateus Metropol Parasol, Sevilla, Španělsko. Jürgen Mayer H., Andre Santer, Marta Ramírez Iglesias / J. MAYER H.

Koncertní síň a konferenční centrum Harpa, Reykjavík, Island. Peer Teglgaard Jeppesen, Osbjørn Jacobsen / Henning Larsen Architects; Olafur Eliasson / Studio Olafur Eliasson; Sigurður Einarsson / Batteríið Architects

Členové poroty osobně navštívili zmíněných pět staveb ve dnech 21. – 24. dubna 2013 a poté se sešli na druhém zasedání na Islandu, kde intenzivně debatovali o těchto finalistech a jejich kvalitách.

Tržnice v Gentu byla oceněna jako projekt, který proměnil bývalé parkoviště v multifunkční veřejný prostor a navrátil život do historického centra Gentu. Projekt Superkilen získal obdiv za to, jak obnovuje zanedbanou část města Kodaně, důsledně trvá na roli městského prostoru jako katalyzátoru změny a odmítá obvyklý postup gentrifikace. Porota ocenila elegantní a velmi zdařile provedený návrh Domu s pečovatelskou službou v Alcácer do Sal, který představuje program zdravotní péče, jaký je v naší stárnoucí společnosti stále naléhavější. Metropol Parasol ukazuje, jak se může městský prostor stát novou dominantou města a zároveň být přijat občany jako středisko veřejných aktivit a událostí.

Porota nejvýše ocenila Koncertní síň a konferenční centrum Harpa v Reykjavíku. Je to ocenění budovy i islandské společnosti, která uvědoměle podporovala vznik veřejné kulturní budovy uprostřed velké hospodářské recese. Ikonické a transparentní porózní “cihly” na fasádě se jeví jako proměnlivá hra barevného světla, podporují dialog mezi městem a vnitřním životem v muntifunkčním kulturním centru, které je výsledkem interdisciplinární spolupráce mezi Henning Larsen Architects, Batteríið Architects a umělcem Olafurem Eliassonem.

Zvláštní uznání pro začínajícího architekta získala v roce 2013 Hudební akademie Red Bull v Madridu ve Španělsku, jejímiž autory jsou María Langarita a Víctor Navarro / Langarita-Navarro Arquitectos. Tato adaptace interiéru průmyslové budovy z počátku 20. století byla oceněna jako nová funkční a flexibilní městská struktura, současný prostor pro konání hudebního festivalu i dalších kulturních akcí.

Česká účast v historii Mies van der Rohe Award / Evropské ceny za architekturu

Česká republika se Ceny účastní od roku 1997, kdy byli k nominacím poprvé přizváni nezávislí experti z České republiky a Česká komora architektů. V roce 2009 měla ČR poprvé svého zástupce v mezinárodní porotě Ceny: stala se jím Irena Fialová, architektka a současná proděkanka FA ČVUT, která se od roku 1997 podílela na českých nominacích jako nezávislá expertka Ceny.

České stavby mezi finalisty 1997 - 2013

Mezi evropské finalisty, prezentované na výstavě a v katalogu, se dosud probojovalo 6 staveb, realizovaných na území České republiky:IPB Banka v Brně, autoři Aleš Burian – Gustav Křivinka (ročník 1997)Budova MUZO v Praze, autor Stanislav Fiala / D3A (ročník 2001)Průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě, autor Josef Pleskot / AP Atelier (ročník 2003)Palác Euro v Praze, autoři Petr Malinský, Richard Doležal, Petr Burian, Michal Pokorný / DaM a Martin Kotík / Omicron - K (ročník 2003)Klášter trapistů v Novém Dvoře u Toužimi, autor John Pawson (ročník 2005)Rodinný dům v Černošicích, autoři Ján Studený a Martin Vojta / ksa (ročník 2009)

V roce 2013 žádná z nominovaných staveb na území ČR do finále mezi vystavené projekty nepostoupila.

Faktická data o výstavě

Putovní výstavu připravila Fundació Mies van der Rohe, Barcelona, www.miesbcn.com

Pražskou zastávku výstavy připravil Zlatý řez, Praha, www.zlatyrez.cz ve spolupráci s Národní galerií v Praze, www.ngprague.cz.

Pořadatelé výstavy:

Zlatý řez, PrahaFundació Mies van der Rohe, BarcelonaNárodní galerie v Praze

Ve spolupráci s

Fakultou architektury ČVUT v PrazeČeskou komorou architektů

Výstava se koná za finanční podpory:

Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR

Místo konání:

Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7 - Holešovice

18. prosince 2014 – 25. ledna 2015

Otevírací doba a vstupné:

Denně mimo pondělí 10 – 18 hodin

Vstupné 120 Kč, snížené 60 Kč.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 18. 12. 2014
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři