Kurz psaní o architektuře, Atlas modernismu i dánské studio EFFEKT. Online přenosy dubnových akcí v CAMPu
Nouzový stav v zemi změnil českou kulturu. Čas, který teď musí lidé strávit zavřeni ve svých domovech, ale mohou efektivně využít. Centrum architektury a městského plánování (CAMP) jim nabízí možnost sáhnout po vzdělávání a novinkách ze světa současné české i zahraniční architektury. Na duben připravilo přímý přenos přednášky Jak psát o architektuře, virtuální setkání s dánskými architekty EFFEKT nebo závěrečnou přednášku kurátora Adama Štěcha o modernismu v Uruguayi a Argentině i domácí program pro děti. Veškeré přímé přenosy, ale i autorské texty a poklady z archivu Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy jsou dostupné na www.campuj.online.
Centrum architektury a městského plánování (CAMP) , 2. 4. 2020
Virtuální návštěvníky CAMPu čeká v dubnu hned několik živých přenosů z oblasti současné architektury a urbanismu. Novinkou je přednáška Jak psát o architektuře (2. 4.) s novinářkou Karolínou Vránkovou z Respektu, která je ochutnávkou k podzimnímu dvouměsíčnímu kurzu.
Stavebnictví způsobuje až třetinu emisí skleníkových plynů na světě. Sucho v České republice se zhoršuje a nedostatku vody se podle průzkumů obává 90 % tuzemských obyvatel. Přednáška Rethink Architecture: Water (8. 4.) navazuje na sérii debat o udržitelné architektuře. Ta má za cíl inspirovat architekty či studenty architektury a zároveň představit konkrétní řešení aplikovatelná přímo na míru České republice. O tom, jak udržovat vodu ve městě nebo zlepšovat mikroklima, budou diskutovat architekt Zdeněk Fránek, Petr Bednár z Jakub Cigler Architekti a další.
Více k tématu
„CAMP jsme nezavřeli, jen k nám lidé teď chodí virtuálně. A je jich hodně. Návštěvnost našich online přednášek se zvedla o více než sto procent. Současně jsme spustili www.campuj.online, kde už teď máme průměrně větší návštěvnost, než když je otevřený CAMP fyzicky,” říká Adam Švejda, ředitel Sekce vnějších vztahů Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
Pozvání na přednášku Urban Talks přijalo kodaňské architektonické studio EFFEKT (15. 4.). To vyniká například v úpravách opuštěných industriálních staveb. V dubnu zakončí svůj třídílný cyklus přednášek Atlas modernismu (22. 4.) o různorodých podobách světového modernismu kurátor, publicista a historik Adam Štěch a proběhne také diskuze Velké změny Prahy (14. 4.)s náměstkem pro rozvoj Petrem Hlaváčkem a náměstkem pro dopravu Adamem Scheinherrem. Tentokrát se budou věnovat ulici V Holešovičkách a severní části Pražského okruhu.
„Musíme si zachovat nadhled a dobrou náladu. Pokračujeme tak i v zábavné talk show s Ondřejem Cihlářem. Na nové vydání, které se odehraje 28. dubna, jsme pozvali producentku a radní pro kulturu Prahy Hanu Třeštíkovou společně s jejím bratrem fotografem Tomášem Třeštíkem. Den před tedy 27. dubna zase Adam Gebrian vyzpovídá Evu Le Peutrec ve svém pořadu Expati s Adamem Gebrianem. Architektka pracovala v Anglii, USA a Číně, navrhla 24 mrakodrapů, postavila město pro milion obyvatel a nyní chystá projekt luxusních bytů pro Tahity a Vanuatu," dodává Štěpán Bärtl, vedoucí kanceláře CAMP.
Centrum v dubnu připraví na každý týden také jeden architektonický úkol pro děti od 10 let. Zadání najdou formou videa a pracovních listů na www.campuj.online. Po stažení si zadání doma vytisknou a začnou tvořit. Výsledky prací malých architektů pak zveřejní CAMP na svém Facebooku.