Dobrodruzi vezmou návštěvníky na cestu za novým životem
V DEPO2015 se 6. května otevře nová zážitková expozice s divadelními prvky, inspirovaná skutečným osudem obyvatel z okolí západočeského Stoda, kteří v roce 1863 odešli z Čech za lepším životem na Nový Zéland. Hravá výstava výstižně nazvaná DOBRODRUZI volně navazuje na příběh Gottfrieda Lindauera, se kterým se seznámili návštěvníci Západočeské galerie na výstavě portrétů maorských náčelníků v rámci Evropského hlavního města kultury 2015. Je určená pro děti i jejich rodiče. Výstava v DEPO2015 vystřídá úspěšné „digitální hřiště“ TRIK, které přivítalo osm tisíc návštěvníků.
EARCH.CZ , 5. 5. 2016
DOBRODRUZI
Kdy: 6. května – 15. srpna 2016Kde: DEPO2015, Presslova 14, Plzeň
Vstupné na výstavu Dobrodruzi včetně komentované prohlídky je 100 korun pro dospělé a 80 Kč pro děti, seniory a studenty. DEPO2015 nabízí také permanentku na 10 vstupů za 300 Kč nebo rodinné vstupné pro 2 dospělé a až tři děti za 250 Kč. Velké skupiny nad 10 osob zaplatí po 80 korunách.
Výstava je k vidění do poloviny srpna v DEPO2015 v Presslově ulici ve všedních dnech 11:00 – 19:00, o víkendech už od 10:00 do 18:00.
„Fascinující příběh 40 rodin ze Stoda, které se vydaly na pravděpodobně nejvzdálenější misi z českých zemí za novým životem (jen rok poté, co byla do Plzně zavedena železnice), navrhl do programu Plzně 2015 Pavel Anděl. Jeho vizi se nakonec podařilo realizovat díky spolupráci s píseckou Sladovnou, kde vznikl unikátní formát výstavy postavené na uceleném a silném příběhu vyprávěném lektory – herci během komentovaných prohlídek. Malí i velcí návštěvníci výstavy tak prožijí daleko intenzivněji nejen dobrodružství cesty na Nový Zéland, ale i témata opuštění starého a hledání nového domova, která jsou dnes stejně aktuální, jako na konci 19. století. Pouze s tím rozdílem, že si Češi nyní mohou ve skutečnosti vyzkoušet roli hostitelů, kterou s otevřenou náručí zastali v příběhu naší výstavy domorodí Maoři,“ říká programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.
Expozice se do Plzně stěhuje z Písku, kde v ji galerii Sladovna od listopadu do dubna letošního roku vidělo téměř 17 000 návštěvníků. „V Dobrodruzích prožijete na vlastní kůži dalekou cestu mimo svůj domov, obtížné zabydlování v nové zemi a sžívání s odlišnou kulturou. Budete se muset rozloučit s tím, co jste znali, zvolit, co si s sebou vzít na dalekou cestu, pojedete vlakem, budete se pohupovat na palubě lodi a zabloudíte v jejích útrobách, v bažině, v pralese, abyste se nakonec potkali s velkým náčelníkem Maorů, potetovali své tváře a založili novou vesnici,“ popisuje ředitelka Sladovny Písek Tereza Dobiášová.
Každou hodinu budou návštěvníky výstavou provázet hravé komentované prohlídky, díky kterým se přenesou zpět v čase, ocitnou se na chudém českém venkově a zatouží po lepší budoucnosti. Vypravěč jim prozradí způsob, jak se přiblížit naplnění intenzivního snu. Děti se stejně jako Stoďané před 150 lety budou muset rozhodnout – zůstat, nebo odejít navždy? To je jen začátek velkého dobrodružství, které vyústí v osídlení Nového Zélandu malou skupinkou Čechů, jež na opačné polokouli dodnes zanechala stopy.
V rámci výstavy bude probíhat doprovodný program ve formě tvořivých workshopů, přednášek a besed. Pro základní školy nabízí DEPO2015 speciální programy, aby na konkrétním historickém příběhu vysvětlili, proč lidé odcházeli z Evropy osidlovat jiné kontinenty a jak probíhala setkání Evropanů s domorodými kulturami. Lektorský program vede děti k porozumění a toleranci vzájemných odlišností a k nalezení možností vzájemného soužití. „Možná se i dospělí díky zprostředkovanému prožitku strastiplné cesty za lepším životem dokáží podívat na dnešní migranty jinýma očima a lépe jim porozumět,“ zamýšlí se Jiří Sulženko.
Jedním z hostů doprovodného programu bude scénárista Pavel Anděl, který je autorem námětu o příběhu Stoďanů a vznik výstavy inicioval: „Zhruba před čtyřmi lety jsem se na Finále Plzeň potkal s paní, která byla potomkem českých osídlenců Nového Zélandu. Přijela se podívat do Plzně do vlasti svých předků a vyprávěla pro mě úplně nepochopitelný příběh o tom, jak se několik desítek lidí z Mantova a dalších vesnic kolem Stoda sebralo a přesídlilo na druhý konec zeměkoule. Začali jsme pátrat po detailech a rozkryli neuvěřitelné osudy, ze kterých vznikl materiál nejen na výstavu, ale i na chystaný celovečerní dokument a komiksovou knížku,“ popisuje Pavel Anděl.
25. května na debatě spolu s ním vystoupí i Jan Novák (mj. autor knihy Zatím dobrý), autor scénáře připravovaného filmového dokumentu, který byl inspirací pro výstavu Dobrodruhů. O své zkušenosti z cesty na Nový Zéland a příprav Lindauerovy výstavy se 22. června podělí také ředitel ZČG v Plzni Roman Musil.
Doprovodný program
25. května 2016 / 18:30Přednáška a diskuze: Šumavské bory na Novém ZélanduHosté: Pavel Anděl (moderátor, producent, autor námětu výstavy Dobrodruzi) a Jan Novák (spisovatel, scénárista, autor původního scénáře k dokumentu o příběhu Stoďanů na Novém Zélandu) 28. května 2016 / 14:00–16:00 (možno chodit průběžně)Workshop pro děti: Skicář - zápisník na cesty dobrodruhaJe dobré mít u sebe malého papírového kamaráda, kterému svěříte prožité dobrodružství, ať už putujete vyprahlou pouští, deštným pralesem nebo letní Plzní. 11. června 2016 / 14:00–16:00 (možno chodit průběžně)Workshop pro děti: Stínové divadloVyrobte si postavu do svého stínové divadla, se kterým můžete být dobrodruhem kdekoliv a kdykoliv. 16. června 2016 / 18:30Přednáška a diskuze: Migrační proudy z českých zemí v 19. a 20. století: historicko-etnografický přehledHosté: zástupci Katedry antropologie FF ZČU 22. června 2016 / 18:30Přednáška a diskuze: Příběh české vesnice Puhoi a český malíř na Novém Zélandu Gottfried LindauerHosté: Roman Musil (ředitel Západočeské galerie v Plzni) a Dagmar Myslíková (Městská knihovna ve Stodě) 16. července 2016 / 14:00–16:00 (možno chodit průběžně)Workshop pro děti: PohledniceVytvořte si pohlednici podle svého... kresbou, tiskem či jednoduchou grafikou. Na prázdniny, babičce, kamarádovi nebo třeba žirafě!
Workshopy jsou určeny pro děti od 5 do 12 let. Informace k lektorským programům pro školy a více o doprovodném programu výstavy najdete na webu.
Přednášky jsou zdarma, vstupné na workshopy činí 50,- Kč.Vstupenky jsou k dostání v recepci DEPO2015, na www.plzenskavstupenka.cz a www.goout.cz.
Ukázky textů z výstavy
Na počátku byl dopis. Dopis z nové země, který v sobě ukrýval naději. Skupina 83 vesničanů ze západočeského Stodu vyslyšela zpráv o lepším životě, prodala veškerý svůj majetek a v roce 1863 se bez možnosti návratu vydala na cestu za štěstím na Nový Zéland. Cestovali vlakem. Moře, na kterém strávili dlouhé tři měsíce, viděli vůbec poprvé. Prošli novozélandskými bažinami. Setkali se s maorským náčelníkem Te Hemerou. Jejich putování bylo dlouhé. Přidělená půda byla prorostlá stromy a keři. Dobrodruzi ze Stodu však přijali výzvu. Vybudovali na Novém Zélandu vesničku Puhoi, která stojí dodnes. Skupina vesničanů toužících po lepším životě došla na nový začátek, vstoupila do nového života, našla svou novou zemi.
Poznáte prostředí Plzeňského nádraží, kde vám šťastnou cestu popřeje výpravčí a parním vlakem vás pošle do Hamburku, odkud budou vaše další kroky směřovat do londýnského přístavu. Na britských ostrovech potkáte parťáka, s nímž strávíte následující tři měsíce. Svérázný anglicky mluvící kapitán lodi War Spirit však nemá rád nudu, a tak nekonečně dlouhá doba strávená v podpalubí během ničivé bouře uteče jako voda pod vaší kocábkou.
Blížíte se k cíli, vstupujete na vytouženou novou zemi. Jako jeden z dobrodruhů musíte překonat novozélandské bažiny a vyhledat jednu z nejdůležitějších postav našeho příběhu. Potetovaný maorský náčelník Te Hemera bude štědrý, poskytne vám životně důležitou půdu. Ale něco za něco. Jestlipak umíte tančit tamější typický tanec jménem Haka? Neumíte? Nevadí, na Novém Zélandu se jí naučíte a náčelníka oslníte svými schopnostmi.
Nyní vás čeká spousta práce. Kácení stromů, zúrodnění půdy, učení se cizí řeči, ale svou novou zemi jste našli, stejně jako stodští dobrodruzi.