Design.s – přehlídka studentského designu v Technickém muzeu v Brně
V Technickém muzeu v Brně proběhla v pondělí 23.6.2014 vernisáž výstavy studentských prací v rámci mezinárodního bienále studentského designu. U příležitosti vernisáže výstavy byly uděleny ceny za studentský design. Práce mladých designérů zde budou vystaveny až do 5. 10. 2014
EARCH.CZ , 8. 7. 2014
Celkem bylo registrováno 470 přihlášek z 26 vysokých i středních škol ze 7 zemí světa. Odborná komise vybrala 238 prací, které jsou vystaveny v prostorách Technického muzea v Brně. Nejlepší práce ocenila čestná porota i zástupci partnerů.
Bylo oceněno jedenáct prací:
Hlavní cena bienále Design.s (Cena čestné poroty): Zuzana Bošková (FA ČVUT v Praze) – Židle Alois
Cena společnosti Plastia za design management: Soňa Hvězdová (ZČU v Plzni) – Příbor pro handicapované strávníky
Cena prorektorky Vysokého učení technického v Brně: Renata Bachmannová (UJEP Ústí n. Labem) – Collar lamp
Cena děkanky Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně: Martin Opl (UJEP Ústí n. Labem) – Blowpipe - soubor světel
Cena prorektorky Technické univerzity v Liberci: Lubica Skalská (TU v Liberci) – Kamene svetla – oděvní kolekce
Cena Národního centra nábytkového designu: Šárka Klimešová (VŠUP v Praze) – Houp-hybridní opěra unaveného požitkáře
Cena společnosti Design Vision: Tomáš Blaha (FSI VUT v Brně) – Svítidlo NYEUSI
Cena asociace POPAI : Kristína Filová (FMK UTB ve Zlíně) – Variabilní prvek - výstavní systém
Cena společnosti mmcité+: Michal Jakubec (FMK UTB ve Zlíně) – Recyklovaný otvírák na láhve
Cena ředitele ÚK FSI VUT v Brně za design průmyslového výrobku: David Semrád (FSI VUT v Brně) – Design vodního skútrů
Cena ředitele Technického muzea v Brně: Anna Kanicka (Strzemiński Academy of Art in Łódź ) – Polar Bear
Výstavu uspořádalo Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Fakultou multimediálních komunikací Univerzity T. Bati ve Zlíně, Vysokým učení Technickým v Brně a Technickou univerzitou v Liberci. Navazuje tak na tradici výstav studentských prací, které se v minulosti v muzeu již uskutečnily.
Výstava reflektuje nejen aktuální designérské tendence, ale i originální přístupy, které lze sledovat u jednotlivých studijních oborů, škol nebo zemí. Návštěvníci se tak mohou těšit na širokou paletu designérských produktů od nábytku a bytových doplňků, přes sklo, šperky a módu až po specifické návrhy strojů či reklamních formátů.
„Přišla celá řada přihlášek. Je vidět, že mladí designéři se nebojí prezentovat a konfrontovat tak svá díla s ostatními tvůrci,“ říká Marek Kozel z Technického muzea v Brně. „Máme radost, že se na přehlídce objeví tak kvalitní a současně velice zajímavé práce,“ dodává za všechny organizátory. Propracované technické řešení, funkčnost i nekonvenční a originální vzhled – tím vším se vyznačuje práce mladých designérů, kterým nechybí odborné znalosti ani tvůrčí odvaha.
Práce mladých designérů budou až do 5. 10. vystaveny v prostorách Technického muzea v Brně, které sídlí na Purkyňově ulici v Králově Brně. Milovníci designu se mohou těšit také na workshopy s odborníky, přehlídku ve formátu Pecha Kucha nebo další doprovodné akce, které se v rámci bienále během léta a podzimu uskuteční. Celý program bienále bude gradovat v týdnu 2. – 5. 10. kdy se v Brně uskuteční festival Meet Czech Design.
Více informací a aktuality k programu naleznou návštěvníci na stránkách www.design-s.eu.