Czech Design Week 2016 začíná. Kafkův dům ožije nejlepším českým designem
Czech Design Week 2016 se dnes za doprovodné hudby věhlasných pražských DJs z elektronických večírků Kom!ks dočká oficiálního zahájení. Na akci bude veřejnosti úplně poprvé představen i „designový bar 21. století“. Brány Kafkova domu budou pro veřejnost otevřeny od pondělí 7. listopadu až do konce týdne, po němž slavnou budovu čeká plánovaná rekonstrukce.
EARCH.CZ , 7. 11. 2016
Kdy: 7. listopadu - 13. listopadu 2016Kde: Náměstí Franze Kafky 24/3, Praha 1 - Staré Město
Akce odstartuje v pondělí od 18 do 21 hodin a vstup je po celý večer zdarma. Po zbytek týdne můžete navštívit Kafkův dům kdykoliv od 10 do 21 hodin za vstupné 150 Kč. Správný vchod poznáte na první pohled – stačí hledat velkou červenou sochu visící z průčelí domu.
Czech Design Week je na dlouho poslední velkou akcí, která se v Kafkově domu uskuteční. Budovu čeká rozsáhlá rekonstrukce, a tak se organizátoři rozhodli připravit stavbě úctyhodné sbohem. Symbolickou poklonou významné historii známého místa je představení Kafkovy knihy Proměna s novými litografiemi od Petra Nikla ve sběratelské limitované edici 150 kusů, který zde v rámci CDW proběhne v sobotu. Balkón v průčelí pak ozdobí výrazná červená socha od uměleckého dua Sadofsky/Trantina, která láká kolemjdoucí na středeční vernisáž polyuretanových soch středního formátu od Adama Stanka a Heleny Sequens v doprovodné lokaci.
První tři patra Kafkova domu zaplní designérská tvorba od módy a šperků po nábytek a bytové doplňky. Finální seznam vystavovatelů čítá 86 jmen. Mezi nimi je i mnoho studentů z pražské Umělecko-průmyslové školy. Na podporu mladých talentů poukazuje také spolupráce s UMPRUM ateliérem Filmové a televizní grafiky – tým Elišky Vojtkové bude na Czech Design Weeku natáčet audiovizuální prezentace.
Jsou připraveny také lahůdky jako virtuálního hřiště, kde si na vlastní oči a ruce může každý vyzkoušet vstup do virtuální reality. Vytvořilo ho studio xLab, které pod hlavičkou projektu Virtoo zkoumá možnosti a hranice virtuálního světa, a najdete ho ve 4. patře.
Pořadatelé festivalu se při plánování programu chtěli vydat hlouběji pod povrch, a tak se zaměřili také na aktuální témata ekologie a lidských práv. Můžete přijít obdivovat uměleckou instalaci SONY Xperia z několika tisíc maket smartphonu od oblíbeného elektronického gigantu, která upozorňuje na recyklaci a obnovitelnost materiálů nebo navštívit sobotní přednášku Zero Waste věnovanou tématu nulové odpadní stopy.
Do lidskoprávní otázky se zapojila mezinárodní nezisková organizace Amnesty International, na jejíž podporu půjde i výtěžek z prodeje jejich oficiálního merchandize zboží se sítotisky od Michala Škapy. Ve čtvrtek proběhne díky Amnesty International promítání krátkometrážního snímku Ellis s Robertem de Nirem, který evokuje léta, kdy Ellis Island fungoval jako hlavní přistěhovalecká stanice pro migranty mířící do USA. Na snímek naváže panelová diskuze na téma Uprchlíci x Aktivismus x Umění.
Doprovodný program Czech Design Weeku sahá často až za práh Kafkova domu. Na Václavském náměstí například najdete modul z přepravního kontejneru vytvořený studiem Koma, kde probíhá výstava návrhů studentů architektury ČVUT na podobu stanic nové linky D pražského metra. Do tématu se více ponoří páteční debata „Umělecká hodnota metra 21. století“, která se koná v DUP36 (v podzemí bývalého Domu uměleckého průmyslu). Mezi hosty jsou zástupci města, dopravního podniku a stavební společnosti, ale také architekti volající po změně a studenti oboru.
Milovníci graffiti a moderního umění pak nesmí zmeškat výstavu writera Zeb One nazvanou Letters, která je až do konce Czech Design Weeku zdarma k vidění v holešovické The Chemistry Gallery.
Kompletní program a seznam vystavovatelů najdete zde.