Architektonická soutěž Central Group pro studenty startuje. Vítězové si odnesou 350 tisíc a stáž u architekta Pleskota
Originalita nebo účelnost? Co je pro rezidenční architekturu podstatnější? A mají se tyto dvě složky architektury doplňovat, nebo se spíše vylučují? Kolemjdoucí hodnotí hlavně vnější vzhled, pro majitele bytů je ale nejpodstatnější funkčnost domu. Ideálem pak je nejspíše kombinace obojího. Jak se na tuto otázku dívají mladí architekti, kteří budou vytvářet města budoucnosti, se dozvíme v rámci studentské architektonické soutěže společnosti Central Group. Soutěží se celkem o 350 tisíc korun a prestižní stáž u renomovaného architekta Josefa Pleskota.
Central Group , 23. 10. 2017
Central Group chce z pozice největšího rezidenčního stavitele v zemi přispět ke vzdělávání nastupující generace a pořádáním architektonických soutěží pro studenty podporuje mladé talenty v oboru, ve kterém působí. Tentokrát budou oceněni ti, kteří přijdou s originálním pohledem, ale i ti, kteří navrhnou co možná nejúčelnější řešení.
Sebevědomí podpořené praxí
Přední architekti se většinou shodují, že dnešní mladé generaci sebevědomí rozhodně nechybí. V rámci architektonické soutěže však mohou získat tolik potřebné praktické zkušenosti. Určitě bude zajímavé sledovat, jak se na poměr kreativity a účelnosti dívá dnešní mladá generace architektů. Otevírá se tak zajímavá diskuse na téma originality versus efektivity a funkčnosti dnešních bytových staveb.
Studenti si ve dvou kategoriích rozdělí 350 tisíc korun
Soutěž bude zaměřena na projekty určené pro bydlení. V první kategorii bude porota hodnotit originalitu projektů a ve druhé kategorii zase účelnost navrženého bydlení. Vítěz každé z kategorií obdrží finanční odměnu 100 tisíc korun, druhý nejlepší návrh v obou kategoriích 50 tisíc a třetí 25 tisíc korun. Vítězové obou kategorií navíc kromě finanční odměny získají také stáž v ateliéru slavného českého architekta Josefa Pleskota.
Studenti budou moci do soutěže zpracovat zcela nový návrh nebo přihlásit všechny své školní práce z uplynulých tří let, které podle jejich názoru splňují kritérium co možná největší originality a kreativity, nebo v druhé kategorii co možná největší účelnosti a efektivity bydlení.
V porotě zasednou odborníci na architekturu
Na hodnocení projektů se budou podílet přední odborníci na architekturu. Z pozice předsedy poroty to bude historik architektury Zdeněk Lukeš a dále popularizátoři architektury Adam Gebrian a David Vávra. Nebude chybět ani vítěz jedné z dřívějších soutěží Central Group a dnes již zkušený architekt Ondřej Chybík, pro kterého bylo vítězství v soutěži významným impulsem v kariéře.
Termíny a podrobnosti k soutěži
Studenti mohou své práce přihlašovat až do konce ledna, a to v souladu se soutěžními podmínkami, které jsou v souladu se soutěžním řádem České komory architektů. Vítězové budou vyhlášeni na charitativním večeru v Obecním domě. Veškeré podrobnosti k soutěži a soutěžní podmínky jsou zveřejněny na webových stránkách vyhlašovatele.
S tématem originality versus účelnosti se architekti potýkají stále
Když věhlasná česká architektka Eva Jiřičná realizovala úpravy interiéru Tančícího domu, jeho autor Frank Gehry se nechal slyšet, že ničí jeho dílo. Namítla, že se jen snaží vnitřek budovy upravit tak, aby se dala efektivněji využívat. Slavný Američan odvětil, že on vytváří krásnou sochu a vnitřnosti ho nezajímají. Zcela na druhé straně spektra je zase názor klasika moderní architektury Adolfa Loose, který k výtkám ohledně možná až přílišné strohosti vnější podoby jeho slavných vil namítl, že pracuje pro objednavatele, který bydlí uvnitř, nikoli pro kolemjdoucí.
Architektura není jen krásná socha zvnějšku, ale také funkčnost uvnitř. Laická veřejnost velmi často kritizuje moderní bytové domy. Hodnotí však právě jen vnější podobu. V případě bydlení je ale funkčnost uvnitř velmi důležitá a svým způsobem se propisuje do vnější podoby. Uvidíme tedy, jak se s touto výzvou vypořádá nastupující generace architektů.