Minimalistický dům z betonu připojil Kamil Mrva k torzu staré stodoly
Dům v domě, tak nazývá první fázi realizace rodinného domu v moravskoslezské obci Kojetín architekt Kamil Mrva. Stavbu, která v sobě kombinuje pozůstatky historické stodoly s moderní betonovou přístavbou, představuje autor v 16. díle pořadu Architektura v betonu z produkce EARCH.TV, který vzniká ve spolupráci se společností Českomoravský beton.
Mezi kamennými pilíři
Když Kamil Mrva navštívil pozemek v Kojetíně poprvé, stály na místě pouze zbytky kamenných pilířů vyhořelé stodoly z poloviny 19. století a krásné vzrostlé stromy. Parcela i přes svou polohu ve středu malé obce Kojetín představuje oázu naprostého klidu. „Tím, že jsme tady stáli mezi kamennými pilíři, mi přišlo líto nechat je zbourat a postavit tady něco nového,“ říká ve videu architekt a vysvětluje, proč se rozhodl respektovat původní stavební vrstvy místa.
Více k tématu
Investor, designér Radek Leskovjan, si zde přál vytvořit jednak ateliér, místo pro práci a tvorbu, ale i prostor, kde bude moci relaxovat.
Mezi zajištěné historické pilíře, které nyní vynáší novou pultovou střechu, architekt umístil novostavbu, buňku kubických tvarů, která se do okolí otevírá velkými prosklenými plochami a navazuje tak nepřetržitý kontakt s okolní vzrostlou zelení.
Z ateliéru v rodinný dům
Od samého počátku bylo jasné, že spolupráce mezi architektem a investorem neskončí pouze u realizace ateliéru. Kamil Mrva se proto na místo po více jak deseti letech vrátil, aby zde vybudoval i rodinný dům. Na návrhu interiérů přitom architekt spolupracoval přímo s designérem Radkem Leskovjanem, který tak ovlivnil architektonickou podobu svého domu.
Novostavba z pohledového betonu se k ateliéru přimyká skleněným krčkem. Sám architekt si na betonu cení především jeho trvanlivosti a schopnosti organicky splynout s okolím. Zůstává tak přiznaný v celé hmotě stavby, a to jak v exteriéru, tak interiéru.
„V našem ateliéru se snažíme dostávat krajinu do objektů nejenom prosklením fasády, ale i takzvanými průchody,“ vysvětluje Kamil Mrva jeden ze základních principů své tvorby. Není tak divu, že i dům v Kojetíně úzce komunikuje se svou zahradou. Vedle velkoformátových oken v sobě skrývá i zákoutí ve formě přístřešků nebo terasy, která jako lávka vybíhá dolů ze svahu.
Tento článek vznikl v úzké spolupráci a za podpory společnosti Českomoravský beton, a. s. v rámci popularizace tématu "Beton v architektuře".
Českomoravský beton, a. s. je holdingovou společností, která v letošním roce slaví 30. výročí od svého vzniku. Prostřednictvím vlastních betonáren a dceřiných společností dodává transportbeton v široké škále pevnostních tříd a druhů na území České a Slovenské republiky. Skupina Českomoravský beton patří k největším výrobcům transportbetonu na českém trhu. Svými dodávkami se podílí na velkých stavbách dopravní infrastruktury, průmyslových, komerčních a bytových komplexů, ale i na drobných rekonstrukcích a stavbách rodinných domů. Českomoravský beton je spolu se společnostmi Českomoravský cement a Českomoravský štěrk součástí silné mezinárodní skupiny HeidelbergCement.
- autor: Adéla Vaculíková *
- publikováno: * 7. 12. 2021