Když slunce prozáří onyxovou stěnu. Procházka vilou Tugendhat za západu slunce, za bouřky i pod sněhem
Brněnská vila Tugendhat vzbudila po svém dokončení v roce 1930 pozdvižení svým moderním strohým přepychem. „Kdo charakterizuje tento prostor jako prázdný, nerozumí sám sobě,“ vzkazuje architekt Ludwig Mies van der Rohe ve videu.
Vila Tugendhat v Brně z let 1929 – 30 je nejznámější, nejdražší a asi i nejkrásnější funkcionalistická stavba u nás a jediná moderní budova v ČR pod ochranou UNESCO.
Je to zároveň nejdůležitější realizace architekta Ludwiga Miese van der Rohe v Evropě. Jak o ní uvažoval? Ve filmu o tom promlouvá prostřednictvím svých textů. V jednom cituje filosofa Romana Guardiniho: „Myslím si, že ti, kteří charakterizují tento prostor jako prázdný, nerozumějí správně sami sobě, že nepociťují tichý klid velkých neporušených ploch, jasnou šíři volného prostoru. Kdyby se snažili postihnout nejvnitřnější cítění, viděli by, že zdánlivá prázdnota tohoto prostoru ve skutečnosti vyjadřuje jejich nitro lépe než zdánlivá útulnost takzvaných zabydlených obýváků.“
Film natočil režisér Jiří Lenhart. Zachytil stěnu ze 7 cm onyxu, přes kterou prochází slunce. Je tu vidět i technické zázemí včetně klimatizace, vysouvání prosklených stěn, bouře i sníh. Film vznikl pro vilu Tugendhat za přispění Ministerstva kultury.
- autor: Jiří Zykmund Lenhart *
- publikováno: * 2. 4. 2024