EARCH TV: Exkluzivně s Jakubem Masákem o výhodách BIM u rekonstrukcí
Atelier Masák & Partner proslul především řadou zdařilých rekonstrukcí, zvláště pak obnovou mimořádně těžce poškozené jídelny Libušín v beskydských Pustevnách. Kancelář působí již od roku 1996 a mimo renovaci historických objektů se specializuje i na nízkoenergetické stavby. Se zakladatelem společnosti Jakubem Masákem jsme natočili rozhovor o výhodách plánování v BIM i o tom, v čem BIM a 3D modelování šetří peníze investorům a práci projektantům.
Jakub Masák zdůrazňuje, že BIM není pouze médiem 3D modelování, ale také důležitým komunikačním prostředkem. Představuje samostatnou databázi a umožňuje účinný management informací v průběhu stavby. Bylo by proto zkratkovité dívat se na BIM pouze jako na další nástroj modelování – jde si ho také představit jako lešení pro souhrn informací, které se do výsledného 3D modelu ukládají. A to třeba i informací o cenách jednotlivých prvků.
3D model podle Jakuba Masáka pomáhá lépe se trefovat do reality. Klasické „dvojrozměrné“ navrhování na papíru se sice dá zvládnout za kratší dobu, ale snese mnoho nepřesností – návrh v BIM nutí architekta k mnohem větší důslednosti a přes kolize ho nepustí. S nadsázkou tak lze říct, že kdyby se u standardních návrhů dělaly stejně detailní modely jako u BIM, žádného BIM by nebylo třeba – jenom by to nervalo tak krátce a nebylo tak cenově příznivé. Vyšší pořizovací cena návrhu ve 3D je tedy podle Jakuba Masáka spíš optickou iluzí.
3D modelování jakožto poměrně nedávná inovace je nicméně stále novinkou a součástí stavebního procesu zatím často nebývá. Přitom například u rekonstrukcí se množství a propracovanost vstupních dat ukazuje být zcela zásadní. „My jako architekti potřebujeme ke své činnosti na památkách mnohem více vstupů než projektanti-architekti na novostavbách.“ V případě Masák & Partner si architekti snaží obstarat maximum vstupních údajů a reálně je pak zapracovávají do modelu.
Hotové 3D modely potom překvapivě oceňují i samotní dělníci na stavbě, pro které jsou mnohem názornější než klasické výkresy. Jakub Masák vyzdvihuje, že i práce projektanta je s 3D návrhy jednodušší. BIM centralizuje, zaznamenává změny, umožňuje stopovat jejich historii. Všichni se v každém okamžiku dívají na jeden dokument, „není prostor, aby docházelo k diskrepancím v komunikaci“. To vede k nečekané efektivitě práce a snižuje nezbytné výdaje. „My jsme s tím vstoupil na staveniště a během prvního projektu jsme oproti našim očekáváním ušetřili 10–15% nákladů.“ Z návrhů v BIM tedy ve výsledku těží především sám klient.
- autor: EARCH.TV *
- publikováno: * 23. 2. 2017
- zdroj: * EARCH.TV