Chystá se premiéra filmového dokumentu Architektura 58 - 89. Podívejte se na ukázku
Architektura ČSSR 58–89 je prvním filmem, který uceleně mapuje československou architekturu druhé poloviny 20. století. Navazuje na publikaci Architektura 58–89 a poté televizní seriál. Hlavním autorem projektu je rapper, fanoušek a znalec poválečné architektury Vladimír 518. „Pro mě osobně byla na začátku obyčejná zvědavost, potřeba zjistit si informace ke stavbám, které tak silně formovaly moje dětství," říká. Pokud vás stavby z té doby také zajímají, baví a vzrušují, podívejte se na trailer.
Celovečerní dokument Architektura 58 - 89 režiséra Jana Zajíčka představí nejlepší stavby z daného období z celého bývalého Československa. Autoři putovali s kamerou od Prahy přes Liberec nebo Karlovy Vary až po Bratislavu, Piešťany či Ružomberok. Právě u nás často přehlížené slovenské architektuře daného období věnují tvůrci zvýšenou pozornost a zmiňují i rivalitu, jež za minulého režimu vládla mezi českými architekty a jejich slovenskými kolegy.
Divák se tu setká se stavbami i jejich tvůrci: „Nešlo o to natočit encyklopedický přehled unikátních poválečných staveb, ale skrze osobní příběhy architektů zachytit fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která je navzdory úskalím doby v těch domech otištěna,“ vysvětluje režisér filmu Jan Zajíček.
Ve filmu promluví architektky a architekti Alena Šrámková, Václav Aulický, Miroslav Masák, Martin Rajniš, Otakar Binar, Zdenka M.
Nováková, Zdeněk Rothbauer, Jiří Suchomel, Zbyšek Stýblo, Ivan Matušík nebo Iľja Skoček a další. Mnoho z nich už není mezi námi, o to zajímavější bude filmové setkání s nimi.
Architektura poválečné doby je plná protikladů: vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě a přes četná mezinárodní ocenění se u nás mnohdy setkává s nepochopením. Jedním z cílů filmu je odstranit nános předsudků a ukázat její kvality. „Poválečné období v sobě nese obrovskou chuť po estetickém i technologickém experimentu, velký boj o to, aby se i u nás, za železnou oponou, mohla stavět světová architektura," říká Vladimir 518.
Jak vzpomíná, tvůrci té doby jsou často zklamaní tím, jak se jejich dílo dnes hodnotí. Rehabilitace tohoto dědictví a jeho architektů, i to je cílem nového filmu Architektura 58 -89.
Světovou premiéru bude mít film na 58. ročníku KVIFF 30. června tohoto roku. Do kin pak zamíří na podzim 2024 v distributorské péči Aerofilms.
Film vznikl v koprodukci společností FILM KOLEKTIV (producenti Karla Stojáková a Pavel Berčík), AZYL Production (producenti Maroš Hečko a Peter Veverka), České televize a RTVS. Výrobu podpořily Státní fond kinematografie, Audiovizuálny fond a Pražský audiovizuální nadační fond.
Tvůrci:
Režie: Jan Zajíček
Scénář: Jan Zajíček a Henrieta Moravčíková
Námět a kreativní producent: Vladimir 518
Producenti FILM KOLEKTIV: Karla Stojáková, Pavel Berčík
Producenti AZYL Production: Maroš Hečko, Peter Veverka
Koproducenti: Česká televize – kreativní producentka Martina Šantavá, RTVS – kreativní
producent Roman Genský
Kamera: Jiří Málek
Střih: Jan Zajíček, Zdeněk Marek
Zvuk: Jan Paul, Miroslav Červená Chaloupka
Hudba: Ondřej Skala, Vladimír Godár
Grafická koncepce: Petr Bosák, Robert Jansa
Web: https://www.aerofilms.cz/architektura-cssr-58-89/
- autor: EARCH.CZ *
- publikováno: * 3. 6. 2024