Obývací pokoj z hlíny. Hliněné omítky jsou útulné a dají se snadno recyklovat
K interiéru domu lze přistupovat ekologicky. Hliněné omítky v zemitých tónech vytvoří moderní a minimalistický domov.
EARCH.CZ , 21. 11. 2024 / Advertorial
Hliněné omítky si postupně hledají cestu do moderních interiérů. Většina lidí je má zaškatulkované jako součást pouze přírodních domů, chalup, rustikálních či organických interiérů v odstínu hnědé. A také si představí zaoblené rohy a nerovné zdi. Není tomu ale tak. Ve skutečnosti mohou být dokonale rovné, hlazené i leštěné a decentní. A dají se použít v jakékoliv moderní stavbě. S výběrem a realizací omítek vám pomůže firma Hlinaři.
Hliněná omítka umí zútulnit, uklidnit a ohřát prostor. Její odstíny dokáží vyvolat příjemné emoce v minimalistickém, skandinávském i industriálním interiéru. Kromě odstínu si může klient zvolit hrubost finálního povrchu, množství slámy, plev či konopného pazdeří. Záleží, zda chceme dokonale rovný povrch nebo ne, jak moc chceme zaoblené rohy a dokonce zda chceme přidat i trochu lesku. Možností je vytvoření dekorací či sgrafito přímo do finální hliněné omítky nebo kontrastu pomocí dostupných odstínů.
Barevnost hliněných omítek
Hliněná omítka může hrát různými barvami, od modré, přes hnědou, červenou a růžovou, po žlutou. Pohybujeme se ale v zemitých tónech. Nečekejte bazénovou modrou nebo krvavou červenou. Základ tvoří asi 15 odstínů, do kterých lze přidat pigment a barevnou paletu rozšířit. Není to nuda o třech hnědých tónech, ale je jasné, že z principu nejde dosáhnout všech barev. Zdroje pro hliněnou omítku i přidaný pigment jsou zkrátka přírodní.
Hledáme-li oblíbenou bílou možnost, nemusíme se vzdávat hliněné omítky. Bílé dosáhneme přidáním kaolinových jílů a bílých písků nebo speciálním nátěrem. Případně můžeme volit přírodní vápenné omítky.
A kde je použít?
Omítky se výborně hodí např. do ložnic, dětských pokojů, hotelových pokojů a všude, kde se spí. Krásně se s nimi žije i v obývacích pokojích či domácích kancelářích, kde trávíme mnoho času. Vypadají krásně v koupelnách - zde ale pozor, nejsou vhodné pro přímý styk s vodou - za umyvadla, vany, do sprchových koutů je vhodná stěrka. Velmi jim sluší i komerční prostor jako jsou kavárny, restaurace, salóny, showroomy a prodejny či kanceláře.
Omítky z hlíny jsou ekologické, difuzně otevřené, do jisté míry umí pracovat s vlhkostí a ozonem v interiéru. Vstupní materiál může být použit z blízkého okolí vaší stavby, dokonce vaší zahrady. Na konci životnosti jsou plně recyklovatelné.
Důležité je myslet na detail. Při výběru omítky do modernějšího interiéru jsou rohy a ostění oken podstatným tématem. S hliněnou omítkou totiž nelze docílit ostrých rohů vzhledem, má totiž menší hranovou pevnost oproti konvenčním omítkám. Její zaoblení je ovšem variabilní a může zůstat minimální.
Jak omítku aplikovat?
Stavební náročnost hliněných omítek je srovnatelná s konvenčními omítkami. Délka realizace se také neliší. Realizaci je však lepší svěřit do rukou řemeslníkům, kteří mají s hliněnými omítkami doložitelné zkušenosti.
Základem pro hliněné omítky mohou být standardní povrchy jako například sádrokarton, pórobetonové tvárnice, vápenopískové, keramické, pálené i nepálené cihly, OSB desky, kámen, dřevo a dokonce i stávající konvenční omítky nebo konvenční hrubé omítky. Je tedy možné aplikovat hlínu do interiéru dřevostaveb, paneláků, bytových domů i komerčních prostor. Hliněné omítky jsou skvělou volbou pro citlivé rekonstrukce.
Více k tématu
Materiál je v Česku dnes už dostupný velmi dobře. Cena realizace a materiálu dohromady za metr čtvereční se pohybuje v rozmezí 1 500-2 500 Kč dle složitosti.
Možná máte kolem hliněných omítek spoustu otázek. Můžete se stavit přímo na Zelenou Horu u Vyškova do showroomu Hlinařů. Prohlédnete si zde odstíny a dokonce i osaháte různé druhy finálních povrchů.