Archicad ─ studentská licence aktuální verze zdarma
Ve školních osnovách studia architektury či pozemního stavitelství dnes nechybí řada specializovaných softwarových nástrojů. Proto se ani výuka navrhování nebo projektování neobejde bez tzv. CAD/BIM softwarových nástrojů. Mezi nimi má výraznou pozici Archicad, a to především pro své intuitivní ovládání.
Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR (CEGRA) , 5. 10. 2022 / Advertorial
Jaký CAD/BIM software si vybrat při studiu architektury?
Rady vám poskytne článek EARCH.cz, který sice vyšel roku 2020, ale jeho závěry jsou stále platné.
Více k tématu
Jak získat studentskou licenci?
Studenti architektury či pozemního stavitelství mají dnes možnost získat celou řadu SW nástrojů při studiu svého oboru zdarma. To platí i o Archicadu. Na stránkách českého distributora Archicadu, Centra pro podporu počítačové grafiky ČR (dále jen Cegra), lze nalézt, jak si studentskou verzi nejnovější verze Archicadu stáhnout a zaregistrovat. Odkaz na stránku o studentské verzi Archicadu a jak postupovat naleznete zde.
Jak se s Archicadem naučit efektivně pracovat?
Ačkoliv je Archicad velmi intuitivní nástroj, k pochopení pracovních postupů a naučení se práce s ním doporučujeme využít jeho propracovanou nápovědu i další online materiály, které naleznete v záložce menu „Nápověda”. Cenným zdrojem informací jsou rovněž videotutoriály, které jsou k dispozici v češtině i angličtině. Mezi českými zdroji a videotutoriály rozhodně nepřehlédněte oficiální videokanál technické podpory Archicadu společnosti Cegra.
Kromě oficiálních zdrojů nápovědy a manuálů jsou k dispozici také videonávody připravované zkušenými dlouholetými uživateli Archicadu. Za pozornost stojí například YouTube kanál ardit.cz, zdejší videonávody ocení i zkušenější uživatelé.
Třetím velmi kvalitním zdrojem videonávodů, který napoví, jak modelovat a jakými postupy pracovat právě v Archicadu, je také YouTube kanál 3D projektant.
BIM Akademie aneb Škola hrou
Pro studenty, kteří se rozhodli při studiu architektury a pozemního stavitelství využívat Archicad, připravila Cegra ve spolupráci s Odbornou radou pro BIM několik vzdělávacích aktivit, které jsou soustředěny pod hlavičkou BIM Akademie. V roce 2022 se uskutečnila odborná praxe budoucích geodetů, studentů SPŠ zeměměřické a Geografického gymnázia v Praze, zorganizovaná na zřícenině hradu Trosky. V květnu se konala soustředěná praxe studentů SPŠ stavební Josefa Gočára na Praze 4, zatím poslední akcí byla nedávná Letní škola BIM modelování v Žatci pro studenty středních stavebních průmyslových škol. Aktivity pod hlavičkou BIM Akademie můžete průběžně sledovat na stránkách www.BIMakademie.cz
Tip ke stažení
Pod tímto odkazem – Archicad – Příručka pro nové uživatele – naleznete PDF verzi příručky s průvodce pracovním prostředním Archicadu a základními funkcemi, které usnadní tvorbu prvního projektu každému začínajícímu uživateli Archicadu.