Zdeněk Lukeš - Psí vycházka po Štěpánské ulici
Ano, Štěpánská ulice na Novém Městě pražském je tak zajímavá, že nám vydala na samostatnou Psí vycházku (ta minulá viz zde). Začali jsme na spodním – východním konci a šli na ten západní, což jest křížení s Ječnou (dál už se to jmenuje Lípová).
Zdeněk Lukeš , 4. 9. 2013
Na začátku jsme vyrazili po levém chodníku, zpět jsme se vraceli po tom protějším. Na nároží s Václavským náměstím jsou pěkné pozdně secesní Šupichovy domy arch. Emila Králíčka a firmy Matěje Blechy inspirované Zacherlovým palácem ve Vídni od Plečnika. Následuje Havlův palác Lucerna – druhá etapa z roku 1919.
Druhý roh zabírá býv. Šekový úřad (dnes Komerční banka) – hezký moderní klasicismus Františka Roitha. Dále jsme viděli Denisův institut ve formách neoklasicismu od zapomenutého Hugo Vraného, velmi necitlivě přestavěný palác Habich, jednu z prvních pražských funkcionalistických staveb Josefa Havlíčka a Jaroslava Polívky, dnes oplácený nevkusným kamenným obkladem, z druhé strany Denise dvojici funkcionalistických činžáků s krásnými vstupy od Rudolfa Novotného. Naproti pak třeba hotel Alcron – kdysi nejpřepychovější pražský hotel, dílo Aloise Krofty (někdo nás upozornil, že jméno hotelu je odvozeno od jména majitele a projektanta, což mne nikdy nenapadlo), který stavěl i vlastnil i hotely Flora, Splendid nebo již zbořený Wilson. Vedle něj krásný funkcionalistický činžák s průčelím z leštěné žuly od Eugena Rosenberga, později působícího v Anglii (fa YRM). Pasáž do domu-dvojčete v ul. Ve Smečkách s mnoha parádními detaily je bohužel v bídném stavu (viz video Štěpánská pasáž - pozn.red.). Pak je tu ještě Finanční úřad, což je krásný funkcionalismus od Stivo Vacka.
O něco výše na stejné straně ulice je raně konstruktivistický palác Patria od Ludvíka Kysely a na rohu Žitné funkcionalistický činžák básníka, architekta, člena Devětsilu a tzv. Puristické čtyřky Víta Obrtela. Naproti na rohu Řeznické pak dva domy s keramickým obkladem od J. O. Schüllera a Janákova žáka Jaroslava Vančury.
V úseku mezi Žitnou a Ječnou nás zaujal palác Bohumíra Kozáka s travertinovým pláštěm, vedle něj jeden z neužších pražských domů od Rudolfa Jonáše. Naproti jsme prošli obě paralelní uličky Na Rybníčku s rotundou sv. Longina a sousedním novým blokem Martina Kotíka, v té horní pak Institutem Cervantes od Jaro Šafera a Oldřicha Hájka, rovněž z nedávné doby. A zpět do Štěpánské, kde stojí ještě funkcionalistický činžák Martina Reinera – sochaře a architekta. Naproti jsme ještě nahlédli do Malé Štěpánské uličky, kde je pozoruhodný Sbor metodistů, jenž je kopií obdobných sborů, stavěných v USA.
Zajímavých staveb jsme ovšem viděli mnohem více, uvádím jen ty nejvýznamnější. Obrázky najdete ve fotogalerii.
Na podzim nás čeká ještě Psí vyjížďka a minimálně jedna Psí vycházka.