Zdeněk Lukeš | Poetický svět Eduarda Souta de Moury
O portugalské moderní architektuře toho asi u nás lidé mnoho nevědí. Možná však zaznamenali nedávnou zprávu v médiích, že letošním laureátem nejvýznamnějšího světového architektonického ocenění – Pritzkerovy ceny – se stal Eduardo Elísio Machado Souto de Moura (*1952). Odborníci pak vědí, že to není první vyznamenání pro projektanta z této země...
Zdeněk Lukeš , 1. 6. 2011
Více k tématu
Souto de Moura vystudoval architekturu na univerzitě ve svém rodném Portu, dnes tam působí jako pedagog. Externě však přednášel i v Harvardu, Curychu nebo Lausanne. V letech 1974-9 prošel praxí v Sizově atelieru, pak si založil vlastní studio. Také jeho návrhy lze označit za poetické. Těží z domácích architektonických tradic, pracuje však s moderními materiály a nevšedního účinu dosahuje minimalistickými prostředky. K jeho nejznámějším stavbám patří městský stadion v Braze, stanice metra v Portu, část univerzitního kampusu v Aveiru, krematorium v belgickém Kortrijku a předloni dokončené Muzeum Pauly Rego v Cascais.
Ostatně tak by se dalo mluvit i o řadě dalších příkladů soudobé architektury v jednom z nejpůvabnějších měst Evropy. To má svou specifickou atmosféru danou členitým terénem, zachovanou historickou zástavbou z 18. a 19. století s křivolakými uličkami, jimiž kličkují starobylé tramvaje, parky a náměstími s mnoha pomníky. Na rozdíl od Prahy se tam však nebojí pozvat architekty, designery a výtvarníky z řady zemí a nechat je vytvořit originální díla. V Lisabonu působí velmi příjemně například moderní čtvrť Oriente, kde se konala výše zmíněná světová výstava (jíž se Česká republika nezúčastnila): podél řeky Tejo se táhne promenáda s parkem a řadou vodních prvků, moderních plastik i výstavních pavilonů (konají se tu veletrhy). Je tu obří oceanárium, které navrhl známý autor mořských akvárií Američan Peter Chermayeff, kongresový sál (arch. Regino Cruz) a řada muzeí. Celý areál končí vyhlídkovou věží (Skidmore Owings Merrill) a nájezdem na nejdelší most v Evropě (17,3 km!), jenž nese jméno mořeplavce Vasco da Gamy. Na projektech jednotlivých staveb se vedle Álvara Sizy a Eduarda Souta de Moury, či výše zmíněných, podíleli další slavní architekti, např. Španěl Santiago Calatrava, který navrhl nový terminál, podle mého názoru však zbytečně bombastický a provozně nepřehledný.
Další mimořádnou stavbou v hlavním městě Portugalska je právě dokončené velkorysé výzkumné centrum Champalimaudovy nadace pro výzkum rakoviny ve čtvrti Belém – obří soubor bílých staveb v jednoduchých formách na břehu řeky Tejo s motivem elipticky tvarovaných oken. Autorem je známý indický architekt Charles Correa.
Zdeněk Lukeš pro Neviditelného psa