Zdeněk Lukeš: Osudy Masarykovy pracovny
Je tomu už sto let, co přišel do Prahy na pozvání Jana Kotěry Slovinec Jože (Josip, Josef) Plečnik (1872-1957). Stal se Kotěrovým nástupcem na postu profesora Uměleckoprůmyslové školy.
Zdeněk Lukeš , 2. 3. 2011
Více k tématu
Na přání Tomáše Garrigue Masaryka se v průběhu dvacátých let zabýval rovněž úpravami salonů v druhém patře jižního a středního křídla Nového paláce, kde vzniklo prezidentské apartmá. Centrálním prostorem bytu hlavy státu se stalo Impluvium – hala s jednoduchou kamennou kašnou. V přilehlých místnostech Plečnik navrhl většinou prostě zařízené pokoje, ale také vznosný Harfový salonek se stěnami krytými plátkovým zlatem nebo interiér románské Bílé věže, kde vznikla tzv. Erbovní síň. Enfiláda v jižním křídle pak obsahovala Bílou jídelnu s kazetovým stropem, hudební salonek se zaoblenými stěnami a černým nábytkem, tzv. Výšivkový salon Masarykovy dcery Alice, Klínovou šatnu a konečně i vlastní prezidentovu pracovnu, která byla umístěna vedle schodiště vedoucího na Třetí nádvoří.
Pracovna byla na přání Masaryka zařízena střízlivě – měla podlahu z fošen, všechny stěny - i plochy mezi okny na jižní stěně - byly pokryty policemi z mahagonového dřeva. V rohu místnosti byla umístěna malá kašna ze slezského mramoru, pak tu byl jen velký psací stůl s křeslem, čtecí stolek a několik dalších kusů nábytku, zhotovených většinou podle návrhů prof. Plečnika a jeho žáků. Na stropě byly jednoduché dřevěné lustry z XIX. století. Tedy žádné drahé koberce, obrazy nebo sochy. V policích byly stovky knih, jejichž barevné vazby pomáhaly místnost zútulnit. Akustika tu byla výborná – koneckonců se tu konaly i známé komorní koncerty.
//-->
//-->
Ke změně došlo v roce 1997. Pro Plečnikovu výstavu, na jejíž přípravě jsem se podílel, jsme totiž nechali vytvořit fragment knihovny, včetně přesné kopie kašny. Z rozhodnutí tehdejšího ředitele Správy Pražského hradu architekta Ivo Koukola pak byla obnovena Masarykova pracovna v původním prostoru. Zmizely obklady stěn, podhled i se zářivkami, byly obnoveny původní příčky. Podařilo se nám tehdy dohledat nábytek, což bylo docela zábavné: na slavném čtecím stolku si po léta zapisovali docházku kustodi ve Vikářské uličce, na Masarykově křesle seděla jedna sekretářka v Paláci šlechtičen, psací stůl byl v depozitáři v Lánech… Prostor po rekonstrukci sloužil – a dosud slouží – jako knihovna Kanceláře prezidenta republiky.
Psáno pro Neviditelného psa