Výstava Beyond (Design) Frontiers představí v Galerii UM ukázku tvorby čtyř vysokých škol
Pražská UMPRUM, katalánská Elisava School of Design and Engineering, nizozemská Design Academy Eindhoven a švédská Konstfack – University of Arts, Crafts and Design představí v rámci výstavy Beyond (Design) Frontiers svou tvorbu. Jedná se hlavně o práce z oblastí ekologie, sociálních, kulturních a planetárních témat.
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM) , 10. 12. 2024
Galerie UM představí celkem 16 děl studentů a studentek na pomezí designu a umění. Jejich práce představují specifika každé partnerské školy a zároveň odráží aktuální tendence v myšlení o designu. Společným motivem se stalo téma hranic, a to ve smyslu nacházení a rozmělňování mediálních, konceptuálních a kontextuálních omezení prostřednictvím designérského uvažování.
„Pro přípravy výstavy bylo nezbytné se podrobně seznámit s partnerskými školami, které považuji za špičky ve svém oboru. Díky tomu jsem měla možnost se osobně sejít s umělci a umělkyněmi různých škol, kteří se přihlásili do otevřené výzvy, jež přípravám předcházela, a lépe tak porozumět jejich konceptuálním východiskům a uměleckým záměrům. Oboustranně obohacující byl vzájemný dialog z pozice kurátorky s umělci a umělkyněmi, který vnímám jako jednu z důležitých odpovědností práce kurátora“, hodnotí spolupráci a práci kurátora Agáta Hošnová, která je zároveň studentkou magisterského programu Teorie a dějiny moderního a současného umění na UMPRUM.
ASKO
Během výběrového řízení vykrystalizovaly tři hlavní tematické okruhy. Jedním je tíha ekologických problémů a nutnost nacházení udržitelných alternativ a materiálů nezatěžujících planetu. Autoři a autorky zde experimentují s využíváním mycelia, spekulují nad možnostmi stavebních materiálů či reagují na environmentální katastrofy způsobené lidskou činností. Druhá linie zkoumá společenské poslání designu. Práce v této skupině často kriticky nahlížejí na zažité sociální konstrukty a principy udávané dominantními společenskými skupinami. Zaměřují se na ženy, různá etnika, seniory či děti. Motivovány jsou snahou o emancipační a dekolonizační cíle či společenský obrat v designu. Třetí pomyslný okruh se zabývá procesy ztráty, mizením či neviditelností, a to jak na úrovni ekologické, tak společenské. Zde je dán prostor tématům, kterým se možná dnešní designová praxe nevěnuje dostatečně, a upozorňuje, v jak environmentálně i společensky křehké atmosféře žijeme.
Mezinárodní výstava Beyond (Design) Frontiers vnáší do českého prostředí příklady kvalitní designové praxe zabývající se širokým spektrem současných problémů. A to nejen z tuzemské UMPRUM, ale i dalších vůdčích designérských škol Evropy. Expozici bude možné navštívit až do 4. února 2025.
Více k tématu
Vystavující umělci a umělkyně
UMPRUM: Filip Frank, Karolína Kopřivová, Katarína Nábilková, Adam Kvaček
Design Academy Eindhoven: Marine Bosi, Poorvi Garag, Sophia Kukuwitakis, Alessio Pinton
Elisava: Louise Zanartu & Louis Boudart, Kaashvi Kothari, Monique Lemos, Eduardo Paso Viola
Konstfack: Sebastian Fältström, Hannah Klein, Olle Sahlqvist, Emma Stocklassa
Kurátorka: Agáta Hošnová
Konzultantka koncepce výstavy: Klára Peloušková
Konzultantka workshopu: Karolína Voleská
Architektura výstavy: ruina.office
Instalace: Extended
Grafický design: Pavel Kuja
Fotografie: Apolena Typltová
Překlady: Agáta Hošnová
Produkce: Šárka Váňová, Agáta Hošnová
Editace anglických textů: Elijah Young
Technický asistent: Marek Volf
13. 12. 2024-4. 2. 2025
vernisáž: 12. 12. 2024 od 18 hodin
Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
Otevřeno: Po-So, 10-18
Galerie bude uzavřena od 20. 12. 2024 do 2. 1. 2025