Vyšší měsíční splátky hypoték by položily mnohé Čechy
Hypotéky jsou sice levné, ceny nemovitosti však rostou. Rodiny sice bydlí ve vlastním, ale měsíční splátky hypotéky tvoří podstatnou část celého rodinného rozpočtu. Pokud by v budoucnu vzrostly úrokové sazby u hypotéky a tedy i měsíční splátky, mnohé rodiny by situaci nebyly schopné se stávajícími příjmy zvládnout.
Uspory evisions , 14. 7. 2017
Už delší dobu se hlásá, že úrokové sazby hypoték půjdou nahoru. Společně s neúměrně vysokými cenami nemovitosti, které rostou nejrychleji v rámci zemí EU, to může pro mnoho rodin znamenat zásadní problém. Po skončení fixace jim totiž banka může zvýšit měsíční splátky i o několik tisíc korun měsíčně.
V současné době činí průměrná výše hypotéky 2 miliony korun a měsíční splátka se pohybuje kolem 10 000 Kč při době splatnosti dlouhé 20 let. Pokud by se úrokové sazby vrátily k 5 % jako před lety, splátka by se navýšila až o 3 000 Kč a více. Pokud se jim nepodaří najít výhodnější nabídku u konkurence, mohou rodinu položit i dva tisíce korun měsíčně navíc.
Česká národní banka varuje před přehřátím realitního trhu
Právě tato hrozba přiměla Českou národní banku zasáhnout a omezit realitní trh. Hypotéky by podle ní neměly být tak snadno dostupné. V loňském roce proto doporučila bankám ukončit poskytování hypotéky nad 95 % LTV a od dubna letošního roku nelze získat hypotéky nad 90 % LTV. Hypotéky ve výši 80 % až 90 % mohou banky poskytovat pouze v omezeném množství.
Většina zájemců má šanci získat hypotéku ve výši 80 %. Aby si mohli dovolit nemovitost koupit, musí zbývajících 20 % zajistit vlastními finančními prostředky. Požadavek na vlastní úspory se v současné době obchází druhým spotřebitelským úvěre. To však není vše. Zájemci o hypotéku musí počítat se zaplacením daně z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z hodnoty nemovitosti.
O kolik vzrostou úrokové sazby?
Úrokové sazby u hypotéky se zvedly ze svého a polehoučku rostou. Lze očekávat návrat k 5 % nebo to již není možné? Vývoj úrokových sazeb se odvíjí od mnoha faktoru a odhadnout jej je velmi těžké. Většina odhadů je nepřesných. Jejich výše se primárně odvíjí od ceny zdrojů na mezibankovním trhu, které se mírně zvyšují. Plynulý nárůst je ovlivňován konkurenčním prostředím. Extrémně levné úroky jsou sice minulostí, neočekává se však ani příliš rychlý nárůst.
Jakýkoliv nárůst úrokových sazeb však může způsobit zmiňovanou krizi na realitním trhu a ohrozit bezproblémové splácení hypoték. Proto Česká národní banka vehementně usiluje o získání větší kontroly nad hypotečním trhem v ČR. Vliv hrají také životní okolnosti. Partnerům splácejícím hypotéku se rodí děti, čímž přichází o jeden příjem a naopak přibudou další výdaje. Jiné páry se rozejdou a řeší otázku, co s hypotékou. Prodat nemovitost zatíženou hypotékou nebo vyplatit bývalého partnera?
Klesnou ceny nemovitostí?
S největší pravděpodobností lze očekávat změny. Rodiny, kteří se dostanou do krize se splácením, budou muset nemovitost prodat a odstěhovat se do pronájmu. Sníží se poptávka po hypotékách. Je tedy možné, že v budoucnu lze očekávat pokles cen nemovitostí. Zatím to však nevypadá. Zájem o hypotéky je stále ohromný a ceny nemovitostí zejména ve větších městech stále rostou.
Řešením, jak ušetřit je najít nejlepší hypotéku na trhu. Srovnání hypoték online umožňují například stránky Úspory.cz. Na jejich stránkách lze využít praktický nástroj známý jako kalkulačka hypotéky, která rychle a efektivně provede výpočet hypotéky na míru žadatele.