Skokanský můstek od Zahy Hadid je ve městě asi největší atrakcí. Architektka ho navrhla jako kobru s mohutnou hlavou a tělem, která se plazí po hoře Bergisel. Z dálky ale může připomínat i dámský střevíc na vysokém podpatku. Foto: Zaha Hadid Architects
Novinky a názory / historie a teorie

Vyhlídka od Snøhetty, můstek od Zahy Hadid i náměstí v Innsbrucku. Co neminout, když jedete lyžovat do Rakouska

Rakouská zimní střediska navštíví každoročně na několik set tisíc Čechů. Nejčastěji v období jarních prázdnin, kdy je v Alpách dostatek sněhu. Strávit celý týden na svazích by ale z pohledu architektury byla škoda. Zejména v Tyrolsku stojí stavby od Zahy Hadid, Snøhetty nebo Hai Teherani Architects. Od lyžařských středisek jsou přitom v dojezdové vzdálenosti.

Magdaléna Medková , 7. 2. 2025

Typická alpská architektura patří mezi tu nejmalebnější v Evropě. Roubené domy s muškáty v oknech jako ze seriálu Doktor z hor ale nejsou to jediné, na co západní Rakousko táhne. Tyroly jsou dnes zajímavé i z pohledu moderní estetiky, luxusu a udržitelnosti. Ať už to jsou vyhlídky, moderní horské chalupy, wellness nebo hotely, často se vymykají volbou materiálu nebo tvarem, kterým opisují tamní krajinu. Moderní architekturu jsme hledali zejména v okolí a uvnitř Innsbrucku, který je v dojezdové vzdálenosti od lyžařských středisek. U některých staveb se můžete zastavit po cestě z Česka, k dalším vyražte během svého odpočinku třeba o třetím “kritickém dnu”, kdy se lyžování stejně doporučuje vynechat.

Olympijská vesnice po letech

Hlavní město rakouské spolkové země Tyrolsko z přibližně 13. století je v podhůří Alp, nedaleko Brennerského průsmyku, který je nejschůdnější cestou do Itálie. Láká nejen na středověké historické jádro, ale i sportovní architekturu. Park Olympiaworld s halou z pera Hanse Buchrainera vznikl pro zimní olympijské hry v roce 1964 a světová soutěž se do něj později ještě několikrát vrátila. Naposledy v roce 2012 během zimní olympiády mládeže, kdy k němu město nechalo přistavět novou vesnici v severovýchodní části města. Z třinácti osmipodlažních domů od architektů Eck & Reiter je dnes bytový komplex a příklad toho, jakým způsobem jde využít dosloužilá olympijská architektura.

Foto: Olympiaworld, Innsbruck, Hans Buchrainer

Můstek s kavárnou

Město zimního sportu s tradicí světových her a pohárů ve skocích na lyžích přilákaly do města v podhůří Alp i britskou architektku iráckého původu Zahu Hadid. Ta pro Innsbruck navrhla nový Skokanský můstek Bergisel. Estetická konstrukce z roku 2002, kterou autorka popsala jako mezistupeň mezi mostem a věží, se po stejnojmenné hoře vlní jako had. Dnes je jedním ze symbolů města, ale i vytíženou turistickou atrakcí. Kromě odrazového můstku a doskočiště má kavárnu, vyhlídku a arénu pro 26 tisíc lidí. Skokani, kteří tady každoročně soutěží na turnaji čtyř můstků nebo v rámci světového poháru, jezdí po můstku dlouhým 90 metrů. Samotná věž pak nabízí panoramatický výhled na okolní hory i město. Vstup na ní vyjde pro dospělého na v přepočtu 250 korun, pro dítě dvakrát levněji.

Podzemka s lanovkou v jednom

Bergiselschanze není jedinou stavbou, kterou Zaha Hadid ve městě navrhla. Zhruba pět let po otevření skokanského můstku Rakušané dokončili její lanovku spojující horu Hungerburg a centrum Innsbrucku. Tak zvaná Hungerburgbahn je hybridní podzemní a nadzemní dráha s délkou dva kilometry a časem dojezdu okolo 13 minut. Součástí futuristické stavby s nástupištěm a pěti kabinami, které mají ve svahu podlahu vždy ve vodorovné poloze, je i nový závěsný most ve tvaru písmene S přes řeku Inn. Zpáteční jízdenka vyjde přibližně na 330 korun.

Foto: Lanovka Hungerburgnahn, Innsbruck, Zaha Hadid

Stezka podle Snøhetty

Z pohledu architektury se vyplatí vyrazit i na pohoří Nordekette. Lanovka, která vede do největšího přírodního parku v okolí města, má tři části a její zastávky připomínají ledovcové útvary. Ve výšce 1905 metrů nad mořem je pak stezka zvaná “Perspektivenweg”, kterou navrhlo norské studio Snøhetta. Na necelých třech kilometrech nabízí deset zastávek v podobě drobné architektury jako jsou odpočívadla, vyhlídky s panoramatickými výhledy a visutými lávkami. Lístek na Nordekettenbahn vyjde na asi 200 korun.

Foto: Stezka Perspektivenweg, pohoří Nordekette, Snøhetta

V Innsbrucku na náměstí

V samotném Innsbrucku se pak můžete projít po náměstí Eduarda Wallnöfera od architektů ze studií LAAC Architekten + Stiefel Kramer Architecture, které připomíná betonovou plastiku vymodelovanou do tvarů údolí a hor vedoucích ke dvěma významným památníkům. Odtud je to kousek k moderní ikonické stavbě Haus der Musik od architekta Ericha Strolze nebo malému obchodu Bogen 131 Bicycle, který vznikl transformací části železničního viaduktu. Jeho autory jsou David, Lukas a Tobias Finkovi. Vydechnout pak můžete v kavárně Lichtblick - 360° Cafe od francouzského architekta Dominiqua Perraulta. Kulatý prosklený pavilon, který nabízí výhledy na město a okolní pohoří, najdete na střeše radnice Rathausgalerien. 

Foto: Lichtblick - 360° Cafe, Dominique Perrault

Výlet za křišťálem

V okolí Innsbrucku je několik turistických atrakcí, které vyčnívají svou uměleckou nebo architektonickou hodnotou. Necelou půlhodinu od hlavního města spolkové země Tyrolska, směrem k hoře Kützbühl, je od roku 1995 areál Swarovski Kristallwelten. K příležitosti stého výročí od založení firmy ho navrhl multimediální umělec André Heller jako místo fantazie. Skládá se z kouzelných komnat a venkovního parku, který má vytvářet dojem krystalické přírody. Vstupné pro dospělé vyjde na necelých 600 korun, pro děti do 17 let je to zhruba 200 korun. Děti do 5 let nic neplatí.

Odpočinek ve slané vodě

Místem k odpočinku jsou tyrolské termály Aqua Dome, které jsou od Innsbrucku vzdálené asi 70 kilometrů západním směrem. V údolí Ötztal je navrhl architekt Wolfgang Vanek. Dominantou termálních lázní jsou tři obří vany, které se jako misky vah vznášejí vysoko nad osmi bazény s podvodní hudbou nebo slanou vodou. Celodenní vstupné vyjde na přibližně tisíc korun. 

Foto: Aqua Dome, údolí Ötztal, Wolfgang Vanek

Jste-li poblíž Kützbühlu a nemáte-li hluboko do kapsy, můžete navštívit také moderní termální lázně Atmosfhere Spa od německého studia Hadi Teherani Architects. Areál, který je výhradně pro dospělé, má úchvatnou architekturu kopírující zvlněnou krajinu v podhůří Leogangu a interiéry obalené dřevem. Celodenní spa vyjde zhruba na tři tisíce korun. V lyžařském středisku Alpbach pak stojí vyhlídka od už zmíněného studia Snøhetta. Třináct metrů vysoká věž přístupná lanovkou nabízí panoramatický výhled na všechny strany.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři