Vinařství, lávka a žádný rodinný dům. Nejlepší stavby v Česku podle poroty Grand Prix architektů 2023
Jedenáct cen a čtrnáct čestných uznání bylo uděleno včera ve Veletržním paláci. Bylo to víc než obvykle: „V architektuře nebývá vždy jednoduché určovat pořadí,“ řekl k tomu člen poroty architekt Petr Štefek. Porota chtěla ukázat různé kvality nových staveb spíš než rozdat ceny.
EARCH.CZ , 31. 10. 2023
Hlavní cenu, velkou modrou kostku, si odnesli architekti ze studia Mjölk za sídlo společnosti Kloboucká lesní.
Z dalších finalistů – celkem jich bylo padesát – porota vybrala oceněné v osmi kategoriích. Nejpočetněji zastoupená byla kategorie rekonstrukce, tam byly uděleny tři ceny. Získali je architekti galerie Plato Robert Konieczny, Michał Lisiński, Dorota Skóra.
Další ocenění putovalo do pražského Suchdola, kde byla v rámci výstavby nového hřbitova také obnovená barokní kaple; za projektem stojí Václav Šuba, Jan Vinař a Filip Chmel. Další oceněná rekonstrukce byla památková obnova barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Oseku, kterou provedl tým František Koňařík, Jindřich Koska, Milena Nečásková, Tomáš Koňařík, Marek Koňařík, Pavel Siváň, Jan Jiruška, Pavel Dolanský, Petr Vlček, Roman Souček, Jindřich Jirsa a Adéla Hoblíková.
V kategorii novostavba porota udělila hned čtyři ceny. Dostal ji Komunitní bytový dům pro seniory Křenovice architektů Adama Kotena, Ondreje Palenčara a Štěpána Vašuta. Dále bylo oceněno vinařství Přátelé Pavlova od architekta Marka Jana Štěpána, Jana Vodičky, Martina Kopeckého, Dalibora Klusáčka, Jana Martina a Aleny Dvořáčkové.
Třetí z cen za novostavbu putovala do Lysolaj, kde architekti Vojtěch Kaas a Jan Kalivoda navrhli neobyčejně kultivovanou základnu technických služeb. „Chtěli bychom, aby další obce příklad následovali,“ komentoval to Jan Kalivoda při prezentaci stavby.
Další cena byla taktéž pro stavbu pro veřejného investora, a to město Brno, pro nějž architekti Roman Gale, Radek Pasterný, David Bureš navrhli bytový dům Bratislavská.
Cen bylo více než kategorií: „Chtěli jsme vyzdvihnout různorodost témat, jejichž řešení a kvalita si zaslouží pozornost,“ vysvětlil porotce Petr Štefek. Rozhodnutí udělit víc cen padlo až krátce před vyhlášením výsledků, takže během ceremoniálu docházelo k poněkud komickým situacím, kdy moderátorka Daniela Písařovicová musela výherce žádat, aby nechali skleněnou kostku pro vítěze na místě pro další výherce.
V dalších kategoriích získala hlavní cenu vždy jen jedna stavba. Za urbanismus to byla lávka přes silnici v Litomyšli, která zlepšila spojení mezi centrem a obytnou čtvrtí - rušná komunikace je odděluje jako bariéra. Autory jsou Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, Ladislav Dvořák, Ladislav Šašek.
Za zahradní a krajinářskou tvorbu získali cenu architekti parku na Moravského náměstí v Brně, anica Janica Šipulová, Martin Sládek a Klára Zahradníčková.
Hlavní cenu za interiér získali architekti ze Studia 0,5: Pavel Novy, Vít Svoboda, se spolupracovníky Filipem Tóthem a Jitkou Mácovou za edukační centrum České filharmonie v Rudolfinu.
Dále bylo uděleno čtrnáct čestných uznání v různých kategoriích. Cena za rodinný dům nebyla udělena.
Kromě cen pro nové projekty se uděluje každý rok také ocenění za celoživotní dílo – o něm rozhoduje rada Obce architektů a laureát si odnáší velkou červenou kostku. Letos to byla architektka Zdeňka Vydrová. Je autorkou či spoluatorkou mnoha projektů (rekonstrukce pavilonu G na Brněnském výstavišti, rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea v Brně, novostavba Galerie Pakosta v Litomyšli). Mnoho práce odvedla také během svého působení jako městská architektka Litomyšle; podle svých slov tam působí třicet let a za tu dobu se vystřídalo už pět starostů.