V Karlových Varech vzniklo Centrum zdraví a bezpečí pro děti
Slavnostním otevřením skončila v pátek 11. září stavba Centra zdraví a bezpečí v Karlových Varech. Unikátní projekt bude sloužit pro vzdělávání a trénink prevence rizik a mimořádných životních situací pro děti i jejich rodiče.
Kristýna Šilhánová , 16. 9. 2015
Variabilita, rychlost výstavby a lehká přenositelnost systému KOMA přesvědčila společnost EUROVIA CS, aby ojedinělé centrum zdraví a bezpečí vybudovala modulární technologií.
Centrum je určené pro děti, které se budou učit, jak předcházet úrazům, chovat se při nehodách, požárech či jiných krizových situacích. „Právě dokončená výstavba trvala 10 měsíců a stála 50 milionů korun, což je oproti konvenční výstavbě velmi rychlé a zároveň levné. Jsem spokojený, jak systém KOMA dokazuje, že z něho lze postavit pavilon pro EXPO i barevné a variabilní centrum pro děti." vysvětluje marketingový ředitel KOMA Martin Hart, který ještě vzápětí odkrývá financování projektu. Ten je spolufinancován ze zdrojů Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Regionálního operačního programu Severozápad.
Modulární městečko
V areálu, jenž je v městské části Tuhnice, si děti z mateřských, základních i středních škol ve zmenšených modelech budov vyzkouší, jak se chovat při hrozícím nebezpečí. Vedle centrální budovy ho tvoří malé městečko s nemocnicí, policejní služebnou, hasičskou zbrojnicí, rodinným domkem a stanicí IZS. Pro tyto účely se ideálně hodí moduly, které lze podle potřeby libovolně upravit.
„Pro lepší přehlednost má každý pavilon svůj výraz, odlišný tvar i jinou barvu. Hasičskou zbrojnici tvoří sestava modulů s vysokou věží v typické červené barvě, budova policie je provedena v kombinaci modré a žluté, typické barvy má i budova nemocnice." přibližuje Martin Hart. Odlišnost budov pomůže dětem, aby si v areálu lépe zapamatovaly jednotlivé složky integrovaného záchranného systému spolu s telefonními čísly. Těmi jsou totiž výrazně označeny všechny budovy.
Dopravní hřiště i jedovatá zahrádka
Na cvičné městečko navazuje dopravní hřiště pro výcvik malých řidičů, areál dále doplní parkové úpravy i tematické zahrádky, ve kterých se děti seznámí s běžnými bylinkami a jejich využitím, ale i s jedovatými rostlinami a dřevinami. Na tzv. „jedovaté zahrádce“ se děti naučí nejen, na co si v přírodě dát pozor, ale také které jedovaté rostliny naopak mohou léčit. Vítaným zpestřením při pobytu v areálu je bezesporu jezírko, které by mělo sloužit jak k rekreaci či koupání, tak k poznávání rozmanitých živočišných i rostlinných druhů.
Moduly jako ideální řešení pro simulaci krizových situací
Zajímavý projekt vzdělávacího centra ukazuje další možnosti využití modulární výstavby, která je ideální díky své variabilitě a umožní úpravy areálu pro simulaci specifických krizových situací. I díky ekonomické dostupnosti modulů lze vytvořit funkční model městečka, které se nejvíce blíží skutečnému prostředí, kde se děti mohou do nějaké nebezpečné situace dostat. Dle zahraničních statistik pomáhají podobná zařízení snížit počet úrazů u těch dětí, které výukou v centru prošly.
„Když se podívám na smysl a cíle tohoto areálu, jsem hrdý na to, že se KOMA podobných aktivit zúčastní. Velice nás těší, že právě modulární systémy společnosti KOMA budou dětem pomáhat připravit se na krizové situace, které je mohou v životě potkat.“ ohlíží se za projektem Martin Hart.