
Stylové kavárny v Ostravě: koláče, industriál i art deco
V Ostravě se každý rok otevře několik nových kaváren, ne všechny si ale zakládají na designovém interiéru. Vybrali jsme čtyři podniky, které návštěvníka potěší kávou i svým prostředím.
Karin Kozelská / Nikol Kozelská , 11. 4. 2025
V barvě mouky
Nejnovější ze čtveřice vybraných kaváren najdete v Porubě, oblíbené rezidenční čtvrti Ostravy, kde v březnu spustilo zkušební provoz Bistro 56. Nachází se v přízemí budovy průmyslové pekárny, která zde funguje již od roku 1960. I v případě nového podniku hraje hlavní roli mouka, Bistro 56 se totiž soustředí na řemeslnou výrobu pečiva. Samotný proces pečení se propsal i do interiéru, jehož autory jsou architekti z ateliéru RMBA.
Zářící kruhy ve výloze na místě, kde vládne sorela. Takhle pekařské bistro upozorňuje na vystavené pečivo i výjimečnost své provozovny. Díky původnímu betonovému stropu a exponované vzduchotechnice má interiér industriální ráz. Do středu je umístěn závěsný regál s nabídkou a do popředí pult s vitrínami. V zákulisí této scény se nachází zázemí obsluhy, v zadní části bistra je navíc vložená dřevem obložená kostka se skladem. Zbytek prostoru zaplňují asymetrické stolky a podél zdí ubíhající lavice.
V interiéru najdete nápaditou symboliku – špinavě bílé zdi mají barvu mouky, použitá stěrka je vyprofilovaná jako těsto na chleba vykynuté v ošatce. Na finální stádium pečení odkazuje dřevěný nábytek a obložení skladu v barvě chlebové kůrky. Trubicová svítidla ve tvaru písmene L vychází z loga bistra, stejně tak i velká zářící obruč nad pulty.

Kafe pro optimisty
Jeden z nejnovějších přírůstků na ostravské kavárenské scéně se nachází kousek od mostu Miloše Sýkory. Kavárna, s optimistickým názvem “Lajka žije”, neméně pozitivní červenou podlahou a retro křesílky, se nachází v blízkosti Ústřední knihovny. A to se hodí – člověk si tady může dát něco dobrého k pití a začíst se do právě ulovené knihy.
Lajka žije je výjimečné místo. Vzniklo společným úsilím rodiny Frostů, kterým se loni povedlo zrekonstruovat prostor po obchodu s potravinami. Inspirací jim byly pražské a zahraniční kavárny. Kromě espresso baru zde zřídili i prodejnu s vintage keramikou, oblečením a LP deskami. Prostor tvoří několik propojených “pokojíčků” s tím, že každý má trochu jinou náplň.
Hlinaři
Hlavní hvězdou designového řešení je podlaha v červené barvě. Zdi, police a věšáky se drží čistě bílé a nechávají vyniknout vystaveným vintage kouskům, zeleným pokojovkám a retro nábytku. Jeden velký stůl jako středobod vstupní části kavárny působí netypicky ale přátelsky, v místnosti napravo převládají věšáky s oblečením, které si můžete vyzkoušet v kabince v přilehlém “pokojíčku”. Nejdůležitějším místem kavárny je samozřejmě bar – obložený vlnitým plechem, který odráží všudypřítomnou červenou podlahu.
Celkově se Lajka může pochlubit příjemným interiérem a v Ostravě ojedinělým designem, přitom se nejedná o práci architektů. I přes použití retro nábytku působí jednoduše a čistě, je útulný a zároveň minimalistický.

Oblíbený řetězec v Organice
Kavárny Cokafe patří jednoznačně mezi nejpopulárnější místa, kam v Ostravě vyrazit na kávu či brunch. Vyhlášený podnik nabízí poctivé pečivo a výběrovou kávu, pochlubit se však může i svými stylovými interiéry od studia Ark, které spojuje industriální minimalismus a nenucená útulnost.
Poslední plně fungující pobočku tohoto řetězce naleznete v administrativní budově ORGANICA. Samotná budova byla otevřena v říjnu 2023, o tuto technologickou a udržitelnou chloubu Ostravy se zasloužilo studio Schindler Seko architekti.
A právě v přízemí Organiky se usídlila pobočka Cokafe navržená opět studiem Ark. Jde o velmi současný prostor, který navazuje na designové řešení celé budovy. Základ tvoří betonové sloupy, prosklený plášť a kovový podhled, jak ale název budovy napovídá, interiéru dominují oblé tvary a čisté linie v podobě zakulacených rohů nábytku i stěn. Elegantní dojem pak vzbuzují užité materiály a jejich barvy, respektive obklad, židle a stoly z tmavého až černého dřeva a kožená křesla. S posezením kontrastuje naleštěná nerez barového pultu a zázemí.

Kam chodila smetánka
Hledat v Ostravě historickou kavárnu by se mohlo zdát marné. Přitom už na začátku minulého století zde fungovala řada kaváren, třeba secesní Austria, Union nebo Savoy. Do dnešní doby zůstala v provozu jen kavárna Elektra na Nádražní ulici. Nachází se v památkově chráněné budově bývalého Hornického domu postaveného mezi lety 1924 a 1926.
Elektru bychom mohli přirovnat k pražské Slavii, v minulosti se zde scházeli třeba Jiří Voskovec a Jan Werich, kavárna lákala na velkolepá vystoupení varietních umělců, kino se 763 místy, kulečník a klubovny. Stávající interiér kavárny se od toho prvorepublikového liší, v roce 2012 byla Elektra zrekonstruována a zařízena v duchu art deco podle architekta Petra Hrůši.

Kavárnu tvoří sál s vysokým stropem a obloukovými okny, do kterého se z boku otevírají vyřezávané balkony v mezipatře – toto rozvržení přetrvalo ještě z prvorepublikového podniku. Jinak se však nejedná o původní interiér, všechny prvky jsou minulostí pouze inspirovány. Při vstupu vás ihned zaujme strop s velkolepou zlatou mozaikou, který sjednocuje celý prostor. Kovové lustry evokují dvacátá léta a spolu se závěsy podporují vertikální dojem hlavního sálu. Bar s dřevěným obložením je umístěn pod balkony. Kavárna je vybavena elegantním nábytkem české značky Formdesign. Bohémskou atmosféru jí dodávají obrazy na zdech vypůjčené z Ostravské galerie výtvarného umění. Kavárna dnes patří J&T bance, která ji mimo jiné využívá pro menší pracovní schůzky.
Více k tématu
Ať už vsadíte na osvědčený řetězec, historickou klasiku nebo dáte šanci nezávislému espresso baru či industriální pekárně, tyhle kavárny v Ostravě vás budou bavit. Každá má svoji originální atmosféru a k dokonalosti dovedený styl. Samozřejmě zde fungují další skvělé podniky, tak je neváhejte objevit.