Soutěž mladých architektů Young Architect Award zná vítěze
Letošní ročník soutěže architektů do 33 let Young Architect Award zná své vítěze. Nejlepší práce byly vyhlášeny 18. září v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze za přítomnosti patronky soutěže Evy Jiřičné.
EARCH.CZ , 23. 9. 2013
Z přihlášených 72 projektů na téma „Bolavá místa měst a obcí“ si porotu získalo 14 finalistů, kteří významně řešili skutečné architektonické problémy ve městech. Oceněny byly např. návrhy na proměnu neutěšeného okolí metra Nádraží Holešovice či oživení nábřeží řeky Svratky v Brně. Soutěž byla vyhlášena v rámci doprovodného programu mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH.
„Letošním tématem soutěže byl, tak jako v minulých ročnících, veřejný prostor. Porota s vypisovatelem ale letos přenechala iniciativu na soutěžících, aby hledali konkrétní problémové lokality. Objevovat, vidět jinak, měnit a mít neotřelé názory jsou schopnosti jednoznačně spojené s mládím - a mladí architekti v tomto ohledu nemohou zůstat stranou,“ říká předseda odborné poroty Tomáš Pilař (Kuba & Pilař architekti). „Nebylo snadné vybrat ten nejlepší projekt z velmi kvalitních a obtížně souměřitelných prací. Pro naplnění letošního motta soutěže jsme si jako měřítko hodnocení stanovili objevení místa a využití jeho skrytého potenciálu," doplňuje Pilař. Soutěž probíhala ve dvou kategoriích, první s názvem „Místa – školní práce" nabídla konkrétní zadání připravená zastupiteli měst a obcí. Druhá kategorie „Iniciační studie" umožnila účastníkům zvolit si vlastní problematickou lokalitu.
Mladé zajímala Praha, Brno i malá města
Nejvyšší cenu získala práce na zlepšení okolí stanice metra Nádraží Holešovice v Praze. Areál bývalé panelárny autor proměňuje v zastavěnou městskou čtvrť s odkazem na industriální minulost místa. Brnu se věnovala dvojice slovenských autorů, kteří získali vysoké hodnocení poroty za překvapivý a funkční nápad, jak oživit břehy brněnské řeky v prostor k odpočinku a relaxaci obyvatel města. Stranou pozornosti mladých tvůrců a ani poroty nezůstala malá města, která se rovněž potýkají s urbanistickými neduhy. V soutěži zabodovaly studie navrhující originální rozšíření historického centra Litomyšle a Poličky. Druhá uvedená práce si od poroty vysloužila prvenství hned v několika kategoriích.
Se soutěžními projekty se bude moci veřejnost seznámit během putovní výstavy, která startuje již v září a skončí v dubnu 2014.
Nápady nemusí skončit v šuplíku
Zadání některých projektů pocházelo od samospráv zapojených měst a obcí. Spojení reálných problémů a originálních nápadů na jejich řešení od mladé generace architektů mohou podle organizátorů pomoci otevřít cestu k nápravě těchto problematických míst. Nápady architektů stojících na začátku jejich kariéry kladně hodnotí také Libor Brož ze společnosti Beton Brož, jež soutěž opakovaně podporuje: „Mládí je vášnivé, inovativní a ještě se nenechalo zdeformovat okolím. Nebojí se stát si za svými sny, fantaziemi a cíli, prostě jde si svou cestou a to je to, co je společné s duchem naší firmy."
Přehled vítězných prací
Cena Beton Brož Young Architect Award 2013 v kategorii Iniciační studie + Cena CEGRA „Prefa kompaktní město“ (Autor: MgA. Šimon Brabec)
Cena Holcim Česko „Malé typologie v Poličce“ (Autor: Bc. Tereza Scheibová)
Cena architekta Josefa Hlávky „Public art garden“ (Autor: Lukáš Koubek)
Cena rektora ČVUT za školní práci v kategorii Místa – školní práce „Revitalizácia rieky Svratky“ (Autoři: Bc. Martin Machala, Bc. Jana Matlovičová)
Cena rektora TUL za školní práci v kategorii Iniciační studie „Roudnické záhumenní“ (Autoři: Bc. Jan Kurz, Bc. Lenka Pechanová)
Cena časopisu Moderní obec za přínos k posílení pospolitosti obyvatel daného sídla „Malé typologie v Poličce“ (Autor: Bc. Tereza Scheibová)
Cena Archiwebu za progresivní a inovativní přístup k řešení „Malé typologie v Poličce“ (Autor: Bc. Tereza Scheibová)
Cena poroty „Vyhlídková lavička "Grosseto" (Autoři: MgA. Vít Šimek, MgA. Štěpán Řehoř / H3T architekti)
Více informací: www.yaa.cz