Pavilon Technické univerzity v Braunschweigu získal cenu Mies van der Rohe Award pro nejlepší stavbu v EU.
Foto: archiv EUMies Award
1/34
Porota ocenila, jak „posouvá představy o udržitelnosti" i to, že vytváří „hravé a příjemné prostředí pro studium, spolupráci a setkávání."
Foto: Leonhard Clemens, Lemmart, Iwan Baan
2/34
Hlavním cílem bylo vytvořit dostupný a univerzální prostor, který by vyhovoval studentům všech oborů. Umožňuje různé studentské interakce - je to místo pro individuální práci, semináře, přednášky, ale i relaxaci.
Foto: Leonhard Clemens, Lemmart, Iwan Baan
3/34
Uvnitř se ocitnete v obklopení prefabrikovaných plošin, mostů a schodů. Nic není definované a vnitřní dispozice se může organicky proměňovat.
Foto: Leonhard Clemens, Lemmart, Iwan Baan
4/34
Studenti i učitelé můžou libovolně přestavovat a inscenovat vnitřní dispozici pomocí závěsů a lehkých příček.
Foto: Leonhard Clemens, Lemmart, Iwan Baan
5/34
Pavilon je postavený z ocelové konstrukce, do níž jsou vloženy dřevěné paluby a obaluje ho skleněná fasáda. Vše je možné rozložit a zase složit. Právě flexibilita a možné další využití je podle porotců největší inovace této stavby.
Foto: archiv
6/34
Kromě hlavní ceny se uděluje též cena v kategorii „emerging architects", což by se dalo asi nejlépe přeložit jako "architekti, o nichž ještě uslyšíme". Tuto cenu získalo španělské studio SUMA Arquitectura za knihovnu Gabriela Garcíi Márqueze v Barceloně.
Foto: Jesús Granada
7/34
Tato veřejná knihovna se nachází v dělnické čtvrti poměrně monotónní a prostorově chudé. Nová knihovna sem přinesla to, co místo potřebovalo: „venkovní i vnitřní veřejný prostor," jak to pojmenovala porota.
Foto: Jesús Granada
8/34
Dále porotci ocenili rozmanitost prostorů a atmosfér uvnitř knihovny.
Foto: Jesús Granada
9/34
„Knihovna nabízí sled prostorů monumentálních i domáckých, určených pro studium, týmovou práci i komunitní aktivity," vyzdvihla porota.
Foto: Jesús Granada
10/34
Porotci ocenili také výtvarné zpracování a důraz na detail, který zadání posunulo "na nejvyšší možnou úroveň."
Foto: Jesús Granada
11/34
Cena Miese van der Rohe se uděluje od roku 1988. Poprvé v historii se do finále dostala stavba z ČR, galerie Plato v Ostravě.
Foto: Lukáš Kaboň
12/34
Přestavbu chátrajících městských jatek provedl polský ateliér KWK Promes Roberta Konieczného.
Foto: Lukáš Kaboň
13/34
Ocenění nakonec galerie nezískala, i tak se jedná o úspěch: do finální pětice se probojovala z původních 362 nominovaných staveb, nominátoři z jednotlivých zemích přitom přihlašují ze svého státu pouze to nejlepší.
Foto: Lukáš Kaboň
14/34
Dramatický příběh městských jatek, které několikrát změnily vlastníka a bez osobního angažmá mnoha lidí by se dávno rozpadly, tak dostal pozitivní tečku.
Foto: Lukáš Kaboň
15/34
Toto je další z finalistů v kategorii „emerging". Je ve vesnici Piódão v Portugalsku. Architekti Branco del Rio zde upravili náves - z parkoviště se znovu stal veřejný prostor.
Foto: Frederico Martinho
16/34
Vedle návsi tu není žádné místo, kde by se dalo scházet, pouze kopce a úzké uličky mezi domy. Jenže náves dlouho sloužila zejména jako parkoviště.
Foto: do mal o menos
17/34
To se změnilo. Auta se teď dají zaparkovat pouze na okraji Piódão, na náves mají povolený vstup jen pěší. Zastavit se dá třeba v místní restauraci nebo kavárně - obojí s venkovním posezením.
Foto: Frederico Martinho
18/34
V rámci revitalizace byla náves předlážděna břidlicí - pro lokalitu tradičním materiálem, ze kterého jsou v Piódão postaveny i domy.
Foto: Frederico Martinho
19/34
Architekti z ateliéru Branco del Rio ve vesnici vybudovali taky turistické informační centrum, sídlí v jednom z původních domů a má pomoci do vesnice přilákat návštěvníky.
Foto: Frederico Martinho
20/34
Na jihu Švédska ve městě Lund stojí komunitní zahrada Hage. Ačkoliv je to zatím spíš prázdný prostor, i ona se dostala mezi finalisty evropské ceny. Od roku 2021 funguje jako veřejné prostranství a brzy kolem ní vyroste nová obytná čtvrť.
Foto: Peter Westrup
21/34
Hage můžeme chápat jako předzvěst postupného vývoje. V současném stavu je zahrada izolovaným ortogonálním objektem v krajině, po čase se stane součástí nové městské čtvrti.
Foto: Peter Westrup
22/34
40x40 metrů. Takový je rozměr čtvercové zahrady. Tři ze čtyř stran jsou oploceny zdí. Architekti ji postavili z recyklovaných cihel, čtvrtá strana je zastřešená, pod střechou je umístěn dlouhý dřevěný stůl s dvěma lavicemi.
Foto: Peter Westrup
23/34
Autoři skrze architekturu nastartovali proces. Dokončení veřejné zahrady rozhodně není koncem, nýbrž začátkem toho, co se bude ve městě Lund dále odehrávat.
Foto: Peter Westrup
24/34
Dalším finalistou byla škola v Madridu, kde se vyučuje podle alternativního systému zvaného „reggio."
Foto: José Hevia
25/34
Hodně se zde využívaly nestandradní materiály. Dům je obalen hmotou z korku, která je zároveń izolací i fasádou.
Foto: José Hevia
26/34
Také celé uspořádání je netradiční. Škola je propojená s venkovním prostorem, děti se mohou učit i v přilehlém parku.
Foto: José Hevia
27/34
Uvnitř školy se nacházejí malá atria se zelení.
Foto: José Hevia
28/34
Už při tvorbě konceptu se myslelo na to, aby se šetřilo - materiály, zejména beton, ale i prostor a vůbec nároky této školní budovy na okolí byly co nejlepší. Na fotografii tělocvična a univerzální sál.
Foto: José Hevia
29/34
Další finalista se nachází zase v kopcích, tentokrát na Korsice. Jde o rekonstrukci bývalého františkánského kláštera, ve kterém nyní funguje kulturní centrum.
Foto: Thibaut Dini
30/34
Za programem do něj dojíždí jak turisté, tak místní z vesnice Santa-Lucia di Tallano, která je proslulá pěstováním oliv. Na počátku každé nové sezóny ve vesnici probíhají oslavy, letos se konaly tak v klášterním areálu.
Foto: Thibaut Dini
31/34
Jeho revitalizaci navrhla architektka Amelie Tavella, která z Korsiky pochází. Zásahy byly co nejmenší, především se konzervovalo.
Foto: Thibaut Dini
32/34
Přibyla nová přístavba z mědi, která se bude v čase měnit a korodovat. Podrobné články o každém finalistovi jsme přinesli na Earch.cz pod názvem Nejlepší stavby Evropy.
Foto: Thibaut Dini
33/34
Porotci ceny letos chtěli poukázat na „modelové příklady" architektury „inkluzivní, která vytváří kvalitní prostředí pro život." Další EUmies Award proběhne v roce 2026.
Foto: Thibaut Dini
34/34