Sedmý ročník soutěže Kaplicky Internship má vítězku. Mladá architektka absolvuje stáž ve studiu Amanda Levete Architects
Architektonická soutěž Kaplicky Internship 2021 již zná svého vítěze. U odborné poroty zvítězila absolventka Fakulty architektury ČVUT Valerie Heyworth se svým projektem Český dům na Tchaj-wanu. Vítězka stráví tři měsíce na plně hrazené stáži v předním londýnském ateliéru Amanda Levete Architects.
Bakala Foundation , 29. 9. 2021
Unikátní soutěž pro studenty a čerstvé absolventy architektonických oborů z českých univerzit pořádá nadace Bakala Foundation ve spolupráci s Nadačním fondem Kaplicky Centre a londýnským Design Museem již od roku 2015. Letošní ročník Kaplicky Internship proběhl ve čtvrtek 23. září 2021 v krásných prostorách Winternitzovy vily na Praze 5.
Odborná porota letos vybírala ze šesti finalistů. Nejsilněji byli mezi nimi zastoupeni studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze, pouze jeden z finalistů byl studentem UMPRUM. Letošní ročník byl mimořádný také silným zastoupením žen (ve finálovém kole jich bylo 5 ze 6).
V porotě zasedlo hned několik ikon české i mezinárodní architektury. Z českých zástupců pozvání přijali Michal Kohout, architekt a vysokoškolský pedagog na FA ČVUT, Regina Loukotová, rektorka soukromé mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP, architekt a historik Zdeněk Lukeš a vítězka soutěže Kaplicky Internship 2016 Petra Ross, aktuálně působící v nizozemském ateliéru CONIX RDBM Architects. Mezi zahraničními členy ani letos nechyběl Deyan Sudjic, emeritní ředitel londýnského Design Musea, který díky svému přátelství s architektem Janem Kaplickým stál u zrodu soutěže Kaplicky Internship. A v neposlední řadě také Alice Dietsch, ředitelka londýnského studia Amanda Levete Architects, ve kterém letošní vítězka absolvuje tříměsíční stáž.
„Mile mě překvapila vysoká úroveň prezentovaných projektů, opravdu nebylo snadné vybrat jeden nejlepší,“ říká Alice Dietsch. „Valerie nás přesvědčila svým projevem, který ukazoval mimo jiné pečlivost k detailu, širší porozumění a vášeň pro téma. Osobně se mi na jejím projektu líbí, že se v něm zabývá tématy, která jsou klíčová i pro nás v Amanda Levete Architects, jako je udržitelnost, lokální kontext a sociální témata.“
Alice Dietsch také otevřela večerní část programu určeného pro odbornou i širokou veřejnost svou prezentací. Vrátila se v ní mimo jiné k začátkům své kariéry ve studiu Future Systems, které vedl Jan Kaplický společně se svou první ženou Amandou Levete. Architektonické studio Amanda Levete Architects je tedy se jménem Jana Kaplického, jehož odkaz tato soutěž nese, spojené hned v několika aspektech.
„Jsme rádi, že sedmým studiem, které s námi spolupracuje v rámci soutěže Kaplicky Internship, je právě Amanda Levete Architects, jež patří mezi špičkové světové ateliéry současnosti,“ uvádí Václav Pecha, ředitel nadace Bakala Foundation, a dodává: „Tato soutěž otevírá studentům a absolventům dveře do mezinárodního světa architektury. Mají šanci učit se od špiček v oboru a získají rozhled, know-how a inspiraci, kterými mohou následně obohatit českou architekturu.“
Závěr večera patřil slavnostnímu vyhlášení soutěže. Diplom s příslibem zahraniční stáže si odnesla 26letá Valerie Heyworth, absolventka oboru architektura a urbanismus na ČVUT. „Český dům na Tchaj-wanu je projekt, na kterém jsem pracovala v rámci své diplomové práce v ateliéru Ondřeje Císlera a Lenky Milerové,“ říká Valerie Heyworth. „Toto téma jsme se rozhodli zpracovat mimo jiné jako odpověď na poněkud ambivalentní postoj České republiky k Tchaj-wanu a jeho vztahu s Čínskou lidovou republikou. Česko-tchajwanské vztahy vnímám jako velmi důležité a perspektivní. Vybudování národního kulturního centra by toto partnerství podpořilo.“
Doposud absolvovalo stáž v předních londýnských ateliérech šest talentovaných mladých architektů z českých univerzit. Pracovali ve studiích zvučných jmen jako Eva Jiricna Architects (2015), Zaha Hadid Architects (2016), Allies and Morrison (2017), Adjaye Associates (2018), Heatherwick Studio (2019) a David Chipperfield Architects (2020). Dva stážisté získali po skončení stáže v ateliéru plný pracovní úvazek.