Salon dřevostaveb ’25 nabídne pohled do budoucnosti dřevěné architektury

Dřevo, architektura a technologie – to jsou hlavní témata Salonu dřevostaveb 2025. Odstartuje 3. dubna mezinárodní konferencí a putovní výstavou nejlepších tuzemských dřevostaveb. Hlavními hvězdami programu budou architekti z dánského ateliéru Henning Larsen.
Salon dřevostaveb , 30. 3. 2025
Změna výškových limitů pro dřevěné konstrukce – to bude hlavní téma letošního salonu. Pohled architektů, developerů, dřevařských firem i státu nabídne program celodenní konference, která se koná 3. dubna v Národní technické knihovně v Praze. „Dřevostavby už dávno nejsou jen rodinné domy. To, co na západ od nás platí už mnoho let, se konečně stává realitou i v České republice. Za poslední rok tu vyrostla dosud nejvyšší dřevěná administrativní budova i první developerské projekty. Už teď je jasné, že s výškou dřevostaveb poroste i chuť investorů je realizovat,“ přibližuje program konference Pavel Horák, ředitel a zakladatel Salonu dřevostaveb. Bude zde prostor pro výměnu zkušeností a know-how mezi úředníky, developery, stavebními firmami a dalšími aktéry.
Jedná se o dvacátý jubilejní ročník Salonu dřevostaveb – za tu dobu se stal etablovanou platformou pro prezentaci moderní dřevěné architektury a také značně posunul povědomí o tom, co všechno je možné ze dřeva. Tento ročník bude dalším krokem k novým možnostem.
LD Seating
Inspirace z Estonska, Dánska i České republiky
Právě změnu v pohledu investorů na dřevostavby chce program konference reflektovat. Nabídne inspiraci z Estonska, kde je hlavním hybatelem udržitelné výstavby stát a dřevěné školy, školky i úřady zde díky nastavení veřejných zakázek ve prospěch dřevostaveb rostou rychlým tempem. Hlavními hvězdami konference budou architekti z renomovaného dánského ateliéru Henning Larsen, kteří mají dřevo ve své DNA. Mezi projekty ateliéru patří mimo jiné návrh nejrozsáhlejší čtvrti ze dřeva v Evropě – Stockholm Wood City, dřevěné průmyslové haly pro společnost Bestseller nebo realizace nedávno dokončeného návštěvnického centra World of Volvo v Göteborgu. Opatrný rozjezd tuzemských developerských projektů bude ilustrován prezentací dřevěných supermarketů Penny nebo projektem hybridních bytových domů společnosti Syner v Liberci. Kromě přednášek proběhne i řada diskuzí, do kterých se budou moci zapojit také posluchači.

Výstava dřevěné architektury
Salon dřevostaveb bude jako již tradičně také přehlídkou toho nejlepšího, co se u nás v poslední době na poli dřevěné architektury urodilo. Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční 3. dubna v Národní technické knihovně v Praze a bude zde k vidění do 16. dubna. Dále výstava poputuje do Hradce Králové, Karlových Varů nebo Brna. „Za poslední dvě dekády jsme veřejnosti odprezentovali na 600 skvělých projektů z Česka a Slovenska a Salon dřevostaveb je dlouhodobě výstavní skříní oboru. Letošní výběr považuji za obzvlášť pestrý. Na výstavě budou k vidění stavby všech měřítek – od sauny, přes rodinné domy a sídla firem, až po český pavilon EXPO v Ósace. Posun v kvalitě i různorodosti přihlášených realizací je za těch dvacet let neskutečný,“ uzavírá Pavel Horák.
Program konference Salon dřevostaveb je uveřejněn na webu akce.