Dům manželů Eamsových, slavných designérů. Požár se mu nakonec vyhnul, mnoho dalších to štěstí nemělo. Foto: Shutterstock
Novinky a názory / zprávy

Ranč o třiceti místnostech i modernistické kostky. Vily, které lehly popelem

Situace se každý den mění, ohně stále trvají a škody nejsou ani zdaleka sečteny. O tom, jaké hodnotné stavby v okolí Los Angeles shořely, se i tamní památkové instituce dozvídají náhodně. Jako doklady často slouží fotky a videa ze sociálních sítí. Hledali jsme, jaké ztráty jsou už potvrzené.

Adéla Vaculíková , 17. 1. 2025

V Pacific Palisades doutná na 12 000 spálených objektů, je to výsledek několika jednotlivých požárů, které se zapsaly jako nejničivější v historii Severní Kalifornie. Od 7. ledna 2025 je v Los Angeles a okolí rozdmýchávaly silné větry a oheň se tak rychle šířil. Dva největší – Palisades fire a Eaton fire – nejsou ještě ani teď plně lokalizovány a mohou tak dále postupovat. Vzaly už desítky životů a spálily na 150 kilometrů čtverečních plochy.

Palisades fire zasáhl hlavně čtvrť Los Angeles Pacific Palisades. Eaton Fire zase oblast Altadena. Obě lokality jsou od centra Los Angeles vzdálené něco přes 20 kilometrů. Pacific Palisades ovšem leží na pobřeží Tichého oceánu, Altadena směřuje do vnitrozemí. A rozdílná je i jejich architektura. Nezisková organizace Los Angeles Conservancy, která sestavuje seznam zničených architektonicky či kulturně hodnotných budov, z Pacific Palisades uvádí hlavně ztráty modernistických a mladších staveb. V oblasti Altadena zase padly ty historizující.

Informování o ohrožené architektuře okolí Los Angeles odstartovala pozornost věnovaná Gettyho vile, která v současnosti funguje jako muzeum a její sbírky čítají množství hodnotných starověkých památek. Požár se jí ale nakonec jen těsně vyhnul, ohořela část jejího pozemku. Nebezpečí hrozilo i domu od slavné dvojice architektů a designérů manželů Eamsových (známý také jako Case Study House No. 8), vypadá to ovšem, že i ten je v pořádku. O řadě dalších to ale bohužel říci nelze…

Potvrzené ztráty z okolí Los Angeles

Ranč Willa Rogerse (20. léta)

Palisades fire se šířil hor Santa Monica Mountains přímo nad Pacific Palisades. Kvůli tomu kompletně zničil ranč amerického herce a baviče Willa Rogerse s výhledem na hory a oceán. Dům, v němž Rogers s rodinou bydlel, byl ohromný – dohromady měl 31 místností, z toho 11 koupelen a sedm kamenných ohnišť, ty jediné po požáru zůstaly stát. Will Rogers si ho postavil ve 20. letech, ještě předtím, než se v dalším desetiletí stal nejlépe placenou hollywoodskou hvězdou.

Foto: Dům na ranči Willa Rogerse po požáru

Vila stála na pozemku o výměře 757 000 metrů čtverečních se stájemi, golfovým hřištěm, hřištěm na pólo a stezkami pro procházky i jízdu na koních. Od roku 1971 byla zapsána v Národním registru historických památek, což je oficiální seznam kulturních památek USA.

Vedle budování ranče měl Rogers také sběratelské koníčky. Třeba obývací pokoj zdobily koberce a košíky od původních amerických obyvatel. Dále sbíral koně, kterým nechal vybudovat obrovské dřevěné stáje. Jejich specialitou byla centrální hala, jakási rotunda, ve které se na koních jezdilo. Koně a některé sběratelské předměty se před požárem stihlo zachránit.

Foto: Stáje na ranči Willa Rogerse

Kleer House, architekt Ray Kappe (1991)

Ray Kappe byl losangeleský architekt a spoluzakladatel tamní školy architektury Southern California Institute of Architecture nebo SCI-Arc. V 70. letech se jednalo o instituci avantgardního ražení, která se snažila odstranit hierarchii mezi učiteli a studenty a podporovat je k experimentální tvorbě.

Na experimentech byla založena také Kappeho vlastní architektura. Vile, kterou si v Los Angeles postavil sám pro sebe, se přezdívá „tree house“, jelikož se téměř kompletně ztrácí mezi stromy.

Za oběť požáru padl jiný jeho dům zvaný Kleer House z roku 1991. Kleer House byl tvořený obrovskými vykonzolovanými terasami a markýzami z červeného a teakového dřeva. Dřevo bylo ještě společně s betonem hlavním stavebním materiálem domu, stěny vyplňovaly velkoformátové skleněné tabule. Jeho silueta byla působivá.

Dům až do požáru patřil rodině, pro kterou Kappe dům navrhoval. V letošním roce ho však plánovala prodat, v nabídce byl za osm milionů dolarů.

Společnost pro ochranu památek v Los Angeles potvrdila, že Kleer House shořel, magazín Dezeen ovšem informuje, že Kappeho realizací v losangeleských požárech padlo vícero.

Vila Benedicta a Nancy Freedman, architekt Richard Neutra (1949)

Už je potvrzeno, že mezi zničenými domy v Pacific Palisades je také dům navržený modernistou Richardem Neutrou. Ačkoliv se narodil ve Vídni nejvíce jeho staveb se nachází ve spojených státech, kde žil od roku 1923. Architekturu ovšem vystudoval v Evropě a prošel také školením u Ericha Mendelsohna v Berlíně. Modernistický styl přizpůsobený životu v severní Kalifornii uplatnil také při navrhování vily Benedicta a Nancy Freedman, u níž je potvrzeno, že požáry nepřestála. Jednalo se o nízkou stavbu na protáhlém půdorysu, která se do všech stran otevírala okny v pásech. Hlavním materiálem domu z roku 1949 bylo dřevo. Před deseti lety vilu rekonstruoval ateliér Nonzero Architecture, který ji v částech o jedno patro zvýšil.

Zane Grey Estate (1907)

Zane Grey Estate byl stejně jako ranč Willa Rogerse zapsanou kulturní památkou a požárům také zcela podlehl. Rezidence byla inspirovaná středomořskou renesancí, avšak postavená o několik století později ze železobetonu. Postavit si ji nechal úspěšný chicagský obchodník Arthur Herbert Woodward. Do dějin Los Angeles se však stavba zapsala pod jménem spisovatele amerických westernů Zane Graye, který dům ve 20. letech nechala rozšířit. Ačkoliv rezidence od té doby mnohokrát změnila majitele, zachovala si původní vzhled včetně detailů. Byly zde trámové stropy, litinové svícny i lustry pořízené na zakázku. Teď všechno vzaly plameny.

Andrew McNally House (1887)

Andrew McNally byl irský přistěhovalec, který v USA uspěl se svým vydavatelským businessem. Z vydělaného mění si v roce 1887 nechal postavit dům na East Mariposa Street, které se několik let na to začalo přezdívat „Millionaire's Row“, tedy „milionářská ulička“. McNally totiž na místo lákal své podobně bohaté přátele a ti zde stavěli nové honosné domy. Rezidenční čtvrť se brzy rozšířila do všech směrů.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Merch Motel (@merchmotel)

Vlastní dům Andrewa McNallyho je další zapsanou kulturní památkou, kterou losangeleské požáry kompletně zničily. Charakteristické pro ni byly pitoreskní neorenesanční formy. Specialitou domu byla střešní rotunda, ze které se otevíral pohled do okolních hor.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři