Psí vycházka po Starém Městě a pozvánka
Minule jsem věnoval tento prostor nové knížce Psí vycházka I. (viz zde), ale slíbil jsem, že se dnes vrátím k naší první letošní jarní Psí vycházce, která se konala v sobotu 4. května od 10 hodin. Poprvé nám během procházky pršelo, naštěstí to byl takový májový deštík, takže se to dalo vydržet.
Zdeněk Lukeš , 15. 5. 2013
Sešli jsme se na Řásnovce za eklektickou budovou Josefa Fanty z přelomu 20. a 30. let, postavenou původně pro Ministerstvo obchodu a Patentní úřad (dnes Ministerstvo průmyslu a obchodu). Sraz byl v loubí funkcionalistického paláce Merkur od Jaroslava Fragnera z poloviny 30. let, tam kde bývala slavná kavárna Vltava. Pak jsme šli ulicí Hradební, Za Haštalem a Haštalskou, kde jsme si prohlédli pozdně secesní Králíčkovu budovu spolku Záštita (dnes kolej AMU). Pak jsme prošli pasáží paláce postaveného ve stylu expresionismu dle projektu Paula Sydowa do Dlouhé ulice. Moc jsme z něj ovšem neviděli, neb byl pod lešením. Z Dlouhé jsme odbočili do Rybné, kde je na rohu funkcionalistický dvojdům Janákova žáka Jaroslava Vančury, ten navrhl na přání památkářů první dům opatrně, s klasickými okny a valbovou střechou, navazující stavba už je moderní. Vrátili jsme se do Haštalské, resp. na Haštalské náměstí, kde je dnes hotel Haštal s interiéry od Evy Jiřičné.
O kus dál, na rohu Haštalské a Rámové, je pozoruhodný dům Osvalda Polívky v raně secesním stylu z roku 1902, postavený pro stavitele Vácslava Havla. Krásné jsou zejména vstupní dveře s hodinami. Stejní pánové jsou také autory navazujícího domu se stromem na průčelí v Haštalské. Na tzv. Kozím plácku zaujme neorenesanční dům se sgrafity, který je dílem Josefa Schulze, původně sloužil cechu stavitelů a zedníků.
Kozí jsme prošli do Dlouhé, kde jsou dva nárožní "klínové" secesní domy stavitele Karla Jandy (jeden z nich je dům U Zlaté štiky). Pak jsme šli Masnou kolem funkcionalistických domů fy Nekvasil a Oldřicha Tyla (v místě zlomu ulice s loggiemi). Došli jsme až do Rybné a prohlédli si skleněné točité schody v hotelu Joseph Evy Jiřičné a dva domy Erwina Katony poblíž, nakoukli do moderní pasáže v Bursovním paláci arch. Kotíka, Králíčka a Krátkého z 90. let, a viděli zadní partii OD Kotva manželů Machoninových či expresionistická průčelí domů bratří Kohnových a arch. Rudolfa Weisera (hotel Central).
V Malé Štupartské jsem upozornil na pozdně secesní blok domů arch. Aloise Masáka, citlivě vkomponovaný do staré zástavby mezi ulice Jakubskou a Štupartskou, a naše putování jsme skončili v Ungeltu neboli Týnu u bronzových plastik Jana Štursy, jež byly zmenšenými modely pro sochy zdobící Kotěrovu vilu Biancu v Bubenči.
Na závěr pozvánka na autogramiádu nové knížky Psích vycházek ve stánku Nakladatelství Lidové noviny na Světě knihy v Průmyslovém paláci na Výstavišti (levé křídlo, stánek L409) v sobotu 18. 5. od 15 hodin, jíž se osobně zúčastní i Sam Kebůšek.