Pražské stavební předpisy jsou opět v právní účinnosti
Od 1. srpna 2016 jsou opět účinné Pražské stavební předpisy (PSP), dokument, který vzbudil velkou pozornost veřejnosti. Česká komora architektů (ČKA) vítá, že je předpis účinný, a věří ve větší přehlednost povinností a práv projektanta v plánovací praxi.
EARCH.CZ , 3. 8. 2016
ČKA vítá přijetí předpisu zejména z důvodu ukončení legislativní nejistoty. Komora dále věří, že nově účinný předpis přispěje ke stabilitě a kvalitě výstavby v hlavním městě. V posledních letech v metropoli platily tři různé předpisy v krátké době za sebou a stavebníci nevěděli, kterými pravidly se mají řídit. Příprava projektů a investic do nemovitostí je dlouhodobá a často vzhledem ke složitým povolovacím projektům trvá roky. Jak pro stavebníky, tak pro občany je důležitá předvídatelnost a přehlednost pravidel pro povolování, jako ostatně pro celý právní systém.
U pražských stavebních předpisů Komora vítá zejména upřesněná pravidla pro umísťování staveb. Předpisy vyžadují, aby každá stavba byla posuzována vzhledem ke svému okolí. Zajišťují to klasické nástroje, jako jsou uliční čára, stavební čára a regulovaná výška budovy, včetně zavedení pravidel pro výškové hladiny. Předpisy se tím vrací k ověřeným a tradičním pravidlům, která byla v naší zemi po druhé světové válce přerušena nadvládou komunistické ideologie. Jedná se o moderní předpis kopírující nepřerušený vývoj úspěšných evropských měst, jako jsou například Vídeň, Berlín, Mnichov, Curych, Amsterdam nebo Kodaň. Pražské „staronové“ předpisy tak dávají velký důraz na kvalitu veřejných prostranství, tedy na to, co je pro obyvatele města společné.
ČKA kritizovala úroveň stavebních předpisů již téměř 20 let, a proto vítá nové znění, které se hlásí k pražské tradici a vyspělým evropským městům. Komora zároveň s určitým znepokojením sleduje snahu odebrat Praze právo na specifický předpis v připravované novele stavebního zákona. Praha je svou velikostí, počtem obyvatel a bohatým stavebním vývojem natolik specifická, že její podoba má být upravena, tak jak tomu bylo již téměř 200 let, adekvátními předpisy na míru potřeb hlavního města.
ČKA tuto připomínku k novele stavebního zákona již uplatnila v rámci projednání a stále na ní trvá. Odebrat metropoli po opětovném nabytí účinnosti právo na vlastní dokument by bylo velmi nešťastným řešením, které by opět uvrhlo město do právní nejistoty. ČKA doporučuje, aby se nové předpisy po roce účinnosti vyhodnotily a v případě potřeby se přijaly dílčí úpravy, jak tomu běžné u jiných předpisů.
Komora zároveň doporučuje, aby došlo k výrazné úpravě i celostátních stavebních předpisů, tak aby odpovídaly skutečným potřebám a požadavkům na rozvoj sídel. Ponechat předpis ve stávající podobě je dlouhodobě neudržitelné.