Novinky a názory / zprávy

Praha zvelebí nábřeží Na Františku. Zapojí i občany

„Lokalita Na Františku mohla být velmi atraktivním koutem Prahy. Leží totiž mezi břehem řeky a Petrskou čtvrtí s jejími romantickými uličkami. Dnes ji však návštěvníci vzhledem k zanedbanosti a dopravnímu ruchu příliš nevyhledávají,“ uvedl ředitel IPR Praha Petr Hlaváček.

EARCH.CZ , 27. 1. 2016

Poté, co se Prahou v letech 2002 a 2013 prohnala povodeň, je vozovka na Dvořákově nábřeží ve velmi špatném stavu. Praha se ji nyní chystá opravit – a obnoví přitom i chodníky a přilehlá veřejná prostranství včetně parčíku.

Do přípravy koncepční studie, jenž navrhne nové urbanistické i provozní řešení Dvořákova nábřeží, město zapojí i občany. V první fázi mohou vyplnit dotazník, jak jsou se současným stavem spokojeni, co by rádi změnili či jak by si přáli veřejná prostranství využívat v budoucnu. Dotazník je do 5. 2. 2016 k dispozici na www.spolupraze.cz/nafrantisku. Vedle toho bude na nábřeží probíhat i terénní šetření – své názory na budoucnost nábřeží budou moci občané na přelomu ledna a února sdělit i u infostánků, kde je budou zpovídat urbanisté a architekti.

„V příštích letech se nábřeží v úseku mezi Čechovým a Štefánikovým mostem dočká i dalších záměrů, které se IPR Praha při přípravě studie chystá zohlednit a vzájemně zkoordinovat. Jedná se mimo jiné o úpravy dopravního režimu na náplavce nebo zpřístupnění zahrad Anežského kláštera, které chystá Národní galerie,“ říká Petr Hlaváček. Oblast, které se studie věnuje, je specifická tím, že v ní žije jen velmi málo stálých obyvatel. Dvořákovo nábřeží prošlo ve 30. letech 20. století poslední vlnou asanace, kdy někdejší zástavba uvolnila místo velkým veřejným budovám. „Hlavními aktéry v této oblasti jsou instituce městského i mezinárodního rozsahu – sídlí tu nemocnice Na Františku, Národní galerie, Právnická fakulta či Ministerstvo průmyslu a obchodu. Na přípravě koncepční studie se chystáme spolupracovat i s jejich zástupci,“ dodává Hlaváček.

Dvořákovo nábřeží leží mezi populárním Rašínovým nábřežím a méně frekventovaným nábřežím Alšovým. Disponuje náplavkou, která v současnosti slouží jako přístavištích výletních lodí. Určitou zvláštností je samotný název nábřeží. Tato část Prahy se historicky jmenovala „Na Františku“. Vlastní technické dílo, tedy komunikace, říční regulace a nábřežní zeď s rampami, však dostalo název Dvořákovo nábřeží. Budovy stále nesou adresy Na Františku, ačkoliv je na jejich fasá¬dách připevněna tabulka s názvem ulice Dvořákovo nábřeží. Ze setkání s občany by mohlo vyplynout i to, který z názvů chtějí v budoucnu používat jako označení dané lokality.

Proč se neupravuje také náplavka?

Koncepční studie ideově navazuje na souběžný záměr zlepšit vybavení náplavky (mobiliář + wc, využití kobek). Náplavka navíc nebude předmětem stavebních změn v přímé souvislosti s úpravami komunikace, ale spíš v souvislosti s novým režimem přístavu, který bude teprve formulován. Ideově a koncepčně se s náplavkou počítá.

Proč nebyla vypsána architektonická soutěž?

Správcem a investorem většiny řešeného území je TSK, která má vlastního projektanta. Ten byl vybrán již před zapojením IPR do projektu. Role IPR tedy tkví především v koncepční koordinaci známých plánovaných investic organizací, které na nábřeží působí. Vůle uspořádat soutěž a případně prostor nábřeží i významně změnit musí být společná všem aktérům v území bez výjimky a musí být splněna podmínka finančního zajištění realizace podle výsledků soutěže, jinak postrádá její uspořádání smysl.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 27. 1. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

revitalizace nábřeží náplavka

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři