Praha připravuje rozvoj Petřína. Do podoby koncepce se mohou zapojit i občané
Hlavní město plánuje budoucí rozvoj Petřína. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vypracoval návrh zadání pro vznik koncepce, která určí podobu jednotlivých zahrad a parků, a také vyřeší správu a péči o území. Do celého procesu budou zapojení občané.
Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy , 30. 10. 2020
Petřínský vrch patří mezi nejhodnotnější a nejpestřejší parkové komplexy v Praze. Území o rozloze zhruba 78 hektarů se skládá z několika historických zahrad a parků, které se od sebe liší svým účelem, obdobím vzniku i současným vzhledem. Jednou z nich je i zahrada Kinských, kterou včera zasáhl požár a nevratně poškodil kostel sv. Michaela. Jako celek je Petřín důležitým parkem v centru metropole s velkou historickou i přírodní hodnotou, ale také potřebou vyváženého rozvoje a tomu odpovídající kvalitou péče.
„O přípravě koncepce rozhodla rada hlavního města už v prosinci loňského roku. Studie vznikne za účasti odborníků z řad vodohospodářů, krajinářů či památkářů. Důležitou součástí připravované koncepce Petřína je zapojení veřejnosti do celého procesu plánování, tak aby nenastal stejný problém jako s plánovanou výstavbou veřejných záchodů,“ komentuje chystanou koncepci Petr Hlaváček, I. náměstek primátora pro územní rozvoj.
Více k tématu
Praha o území Petřína pečuje dlouhodobě a zrekonstruovala zde již několik cest, budov a část parků. Správa takto velkého komplexu však není jednoduchá, jelikož je část lokality chráněnou přírodní památkou a zároveň se nachází v Pražské památkové rezervaci. Petřínské památky navíc navštěvují tisíce turistů a jde také o území důležité pro rekreaci a odpočinek místních obyvatel.
„Rozhodli jsme se zapojit občany Prahy už na úplném začátku proměny území. Chceme, aby takto komplexní lokalita, která se skládá například z Lobkovické zahrady, Růžového sadu či Nebozízku, sloužila právě místním. Zároveň nemůžeme zapomínat na to, že jde o lokalitu, kterou za normálních okolností hojně navštěvují turisté a při vytváření koncepce na tento fakt musíme pamatovat. Parky jsou totiž velmi vytížené, a je nutné jim věnovat dostatečnou kontinuální péči,“ popisuje zapojení občanů Ondřej Boháč, ředitel IPR.
První fáze participace území začíná již dnes, kdy se Pražané mohou zapojit do přípravy zadání. IPR připravil úvodní video a komentovanou procházku. Náměty k zadání koncepce je možné podat pomocí online dotazníku. Veškeré dokumenty a aktuální informace naleznete zde. Další zapojení veřejnosti bude probíhat na jaře příštího roku. Celá koncepce pak bude hotová příští podzim.