Pohlednice z prázdnin českých architektů a spol. Kam jezdí na dovolenou?
Šest českých architektů a milovníků architektury nám poradilo, kde se na cestách potkali s krásou z betonu, dřeva či kamene. Většinou v typických architektonických destinacích - ve Španělsku, ve Švýcarsku, v Dánsku, ale třeba i v tisícovém městečku ve státě Mississippi. Snad vás jejich zážitky inspirují – prázdniny ještě nekončí.
EARCH.CZ , 8. 8. 2022
Eva a Michal Gabašovi, Apropos Architects
Silnice se klikatí po úbočí a my stoupáme do výšky 1500 metrů nad mořem. Teplota vzduchu je ale stále vysoká a už se těšíme na výlet podél ledového potoka na náhorní planinu Greina. Naším cílem je Terri Hütte, kterou v roce 2007 zrekonstruoval místní rodák Gion A. Caminada.
Nejprve navštívíme vesničku Vrin, výstavní místo Caminadovy architektury. Jeho občanské a zemědělské stavby splynuly se svým okolím a jsou rozpoznatelné svými typickými detaily oken, konstrukcí, stíněním a dalších dřevěných prvků. Všechny tyto aspekty jako architekti řádně osaháme, nafotíme a prodiskutujeme. Pak vyrážíme vzhůru k Terri Hütte.
Horská chata postavená netradičně z kamene nacházejícího se v okolí byla rozšířena a upravena, aby odpovídala současným požadavkům hostů. Tlusté kamenné stěny a vnitřní dřevěná konstrukce spolu vizuálně i funkčně ladí a nabízí požadovaný komfort. Terri Hütte se stala jednou z deseti nejoblíbenějších chat švýcarského horolezeckého klubu SAC.
Pro nás byla jedním z důvodu návštěvy architektura, pro jiného to mohla být příjemná atmosféra chaty nebo okolní krajina. Ať tak či tak, ono propojení estetična a funkčnosti architektury chaty s okolním horským prostředím ve Švýcarsku opravdu umí a to i díky architektům, jako je Caminada, kteří pečují o svá rodná místa a jejich okolí.
Více k tématu
Magdalena Rochová, Jaroušek Rochová Architekti
V Andaluzii blízko města Tarifa jsme na naší rodinné dovolené jižním Španělskem objevili unikátní schované místo, kde se spojují hned čtyři naše oblíbené prvky - moře, příroda, historie a moderní architektura. Jedná se o místo zasazené do velkolepé scenérie přírodního parku s nádhernou pláží Playa de Bolonia, archeologickým komplexem starověkého římského města Baelo Claudia a nové stavby muzea od architekta Guillerma Vázqueze Consuegry. Vše se snoubí v překrásné harmonii.
Muzeum navazuje na rozsáhlý archeologický komplex římského města situovaného hned u tyrkysového moře. Vykopávky římského města datovaného do 2. století před naším letopočtem odhalují nejobsáhlejších pozůstatky římského města na celém Pyrenejském poloostrově s památkami, jako je bazilika, divadlo, trh a chrám. Muzeum k tomu přidává výstavy a expozici. Nabízí také krásné výhledy na moře, archeologický komplex a do andaluské krajiny. Po architektonickém zážitku může přijít bonus v podobě nádherné pláže a moře.
Jiří Kotal, U/U Studio
Můj tip je Karen Blixens Plads od Cobe Architects. Univerzitní předprostor, který je pro lidi, i přesto, že pojme víc než tisíc zaparkovaných kol. Malý Hobitín, který však působí důstojně. Esteticky lákavá forma, hladký povrch, spousta možností. Navštíveno v neděli, kvůli možnosti si zaskejtovat. Přes všední dny plné lidí, kol, života... super.
Bára Špičáková, kurátorka galerie VI PER
Při cestování severním Španělskem jsme chvíli pobyli i v Logroñu a byli jsme nadšení. Půvabné živé centrum, uličky plné “pinchos” barů, fantastické víno, řeka Ebro, krásné a udržované veřejné prostory.
Na kraji centra stojí příjemně reprezentativní radnice od Rafaela Monea, urbanisticky perfektně zasazená. Vytváří tři odlišná náměstí různých velikostí, atmosfér a využití, fasáda z pískovce téměř nestárne. Příště sem musíme v září, kdy se v Logroñu koná mezinárodní architektonický festival Concéntrico, intervence přímo do prostor města vypadají skvěle!
Pavel Nasadil, FAM Architekti
Při své letošní jarní poutí Amerikou jsem mimo jiné navštívil dvě důležité stavby amerického středozápadu. Ikonické Kimbell Art Museum od Louise Kahna a málo známou stavbu Franka Lloyda Wrighta, divadlo Kalita Humphreys Theatre v Dallasu. Nic mě však nepřipravilo na silný zážitek z obyčejného dřevěného baptistického kostela ve vesničce Sunflower v Mississppi. Nedělní mše, zcela černošské osazenstvo v bílých šatech, velké a opravdové emoce, gospelová hudba a naprosto famózně zpívající pastor vyústily v extatickou atmosféru rockového koncertu. Vše jako doprovod k autentickému křestu dvanáctiletého kluka Tamorrise, který v malém bazénku za oltářem dostával za zpěvu pastora své svaté přijímání. A já byl u toho a mohl tuto extázi svobodně fotografovat.
Karolína Vránková, novinářka, moderátorka podcastu Bourání
Prázdninová cesta naší rodiny vedla do Dánska, ovšem vyhnuli jsme se Kodani a zastavili v stotpadesátitisícovém městě Aalborgu. Vyrůstal tu architekt Jørn Utzon, nositel Pritzkerovy ceny a autor opery v Sydney, což je zřejmě nejslavnější dánský architektonický export. Na sklonku života navrhl pro Aalborg Utzon Center, které dokončil jeho syn Kim Utzon právě v roce 2008, kdy jeho otec zemřel. Připomínají ho tu mohutné skulptulární světlíky tyčící se nad mořem a uvnitř stálá expozice o jeho díle. Pořádají tu také dočasné výstavy, týkající se architektury. Letos v létě je to výstava Holiday Home o málo známé dánské vášni – a tou je chatařství. V jednom exponátu se dá dokonce přespat.