Novinky a názory / názory a komentáře

PODCAST: Jak hoří dřevostavby a jak elektroauta? O požární bezpečnosti staveb s inženýrem Jiřím Ledinským

BUDEX Hub, administrativní budova v Českých Budějovicích. S výškou 17 metrů momentálně ztřejmě nejvyšší tuzemská dřevostavba. Foto: Studio Flusser

Inženýr Jiří Ledinský musí ohlídat, aby nové budovy byly požárně bezpečné – ať je to bytový dům, nemocnice nebo klub. Dělal požární projekt i pro nejvyšší tuzemskou dřevostavbu, kancelářskou budovu BUDEX Hub u Českých Budějovic. Mluvil o tom v podcastu Bourání na Radiu Wave.

Karolína Vránková , 23. 2. 2025

|  Bourání

 

Rychlovarná konvice, nabíječka, olej na pánvi. Nejvíce požárů vzniká při neopatrné manipulaci a užívání domácnosti. Do rodinných domů i bytů se tudíž umisťují autonomní čidla, které reaguje na kouř. "Ale je to o uživatelích, kteří ho udržují provozoschopný. Když si nevymění baterii, neupozorní je,“ říká projektant a odborník na požární bezpečnost Jiří Ledinský.

Foto: Karolína Vránková a Jiří Ledinský, odoborník na požární bezpečnost staveb. Byl hostem v podcastu Bourání na Radiu Wave.

Velkým tématem současného stavitelství jsou dřevostavby. Jiří Ledinský dělal projekt pro kancelářskou budovu BUDEX Hub, která je s výškou 17 metrů nejvyšší tuzemskou dřevostavbou. Co museli architekti dodržet? „Museli jsme vybalancovat, aby to bylo krásné a zároveň požárně bezpečné,“ říká.

Foto: BUDEX Hub, administrativní budova v Českých Budějovicích, je dřevostavba s betonovým jádrem.
Foto: Timber Prague, obytný soubor ze dřeva, další velký dřevěný projekt. Podle požárního inženýra je však nutné betonové jádro, aby v případě požáru bylo možné uniknout.
Foto: U dřevostaveb je důležité také správně "spočítat" také interiéry: z požárních důvodů ne vždy může být na podlaze i stropě dřevo.
Foto: Sara Kulturhus Center ve švédském městě Skellefteå, s výškou 72,8 metrů jedna z nejvyšších dřevostaveb světa. Nemá betonové jádro, má sprinklery.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři