Plzeň vyhlašuje architektonickou soutěž na dostavbu památkově chráněného dělnického domu Peklo

Architektonickou soutěž o návrh na dostavbu dělnického domu Peklo vyhlásilo město Plzeň. Ta naváže na část s historickým sálem a schodišťovou halou, pro kterou už je zpracovávána dokumentace. Soutěžící mají za úkol navrhnout také úpravu prostoru před budovou. Nabídky je možné podávat do 27. května 2025.
Město Plzeň , 6. 4. 2025
Ze soutěže má vzejít návrh moderní architektury, která citlivě doplní budovu historického sálu a vyřeší úpravu okolí včetně reprezentativního vstupu. „Se stavbou se začne po dokončení sanace historické části. Vznikne tak rozsáhlý objekt pro kulturní a společenské účely s odpovídajícím zázemím a moderními technologiemi," řekl Pavel Bosák, náměstek primátora města Plzně. Město má nad rámec studie v tuto chvíli vyčleněno 51 milionů korun na projektovou dokumentaci a vyblokovaných 488 milionů korun na sanaci.

Cílem úprav je vytvořit prostor pro kulturní akce, koncerty, divadelní představení a další společenské události. Jedním z hlavních uživatelů bude Plzeňská filharmonie, která by zde měla mít i administrativní zázemí a dále by měl vzniknout nový menší sál pro cca 300 lidí. Autoři musí řešit nejen kvalitní akustiku, ale také například stěhování těžkých hudebních nástrojů a dostatečné zázemí pro návštěvníky i účinkující. Soutěžící musí ve svých návrzích zohlednit ekonomické možnosti města, a to jak při realizaci budovy, tak také při jejím budoucím provozu, ať už jde o náklady na spotřebu energií, hospodaření s dešťovou vodou, zásobování apod.
Egoé
Soutěžní porotu tvoří odborníci z oblasti architektury, jejím předsedou je docent Radek Kolařík, který působí na akademické půdě a sám zpracoval řadu oceněných projektů. Dále jsou členy docent Ondřej Císler, autor kašen na náměstí Republiky v Plzni, architekt Ludvík Grym, který navrhl nyní budované Muzeum generála Pattona na Klatovské 19. Dalšími porotci jsou architekt Pavel Buryška a architekt Jan Novotný. Za město Plzeň v porotě zasednou 1. náměstek primátora Pavel Bosák, radní pro kulturu a památkovou péči Eliška Bartáková a zástupci Technického úřadu Magistrátu města Plzně. Za odborné poradce lze jmenovat Lenku Kavalovou, ředitelku Plzeňské filharmonie nebo architekta Jiřího Opla.
Více k tématu
Bývalý Dělnický dům Peklo je zapsanou nemovitou kulturní památkou vedenou v Ústředním seznamu kulturních památek. Z této ochrany vyplývá, že všechny stavební úpravy by měly být citlivé a úměrné a přizvanými odborníky jsou proto i zástupci památkové péče.

Zaslané návrhy bude odborná porota hodnotit na začátku června letošního roku. Soutěžní podmínky jsou zveřejněny na profilu zadavatele Podmínky a náležitosti soutěže a webu České komory architektů.