PechaKucha Night Prague Vol. 73 proběhne na střeše domu RADOST
Letošní první veřejná PechaKucha Night Prague proběhne ve středu 16. června na střeše jedinečného funkcionalistického domu RADOST (původně Všeobecný penzijní ústav) z 30. let 20. století. Po západu slunce ve speciálním formátu 20x20 vystoupí dvanáct autorů, autorek a autorských kolektivů z různých tvůrčích oborů. Během večera promluví například umělec František Skála, dokumentaristka Lucie Králová, intermediální umělec Michal Kindernay, typograf Filip Blažek, architekt Igor Machata, sochař Matěj Hájek, organizátorka digitální galerie Vyšeart, zakladatelé knihkupectví a galerie Xao a další. Střecha s barem se pro návštěvníky otevře ve 20.20, o hodinu později začne mluvit první mluvčí.
EARCH.CZ , 14. 6. 2021
Po tom, co několik PechaKucha večerů proběhlo online, konečně přichází večer, kdy budou diváci i mluvčí spolu na jednom místě. “Už nám chybělo potkávat se s diváky a mluvčími, jsme rádi, že první letošní PechaKucha s diváky bude na tak speciálním místě, jako je střecha domu RADOST. Prostor otevíráme hodinu před začátkem prezentací, aby si diváci mohli užít výhled z této jedinečné budovy a občerstvit se na baru. A po skončení všech prezentací mohli na místě zůstat a probrat, kdo byl jejich favoritem.”, dodává zakladatelka pražské PechaKucha Jana Kostelecká.
Dvanáct mluvčích pod širým nebem seznámí návštěvníky se svoji prací. Legendární umělec, malíř a sochař František Skála, který v současnosti vystavuje v Galerii hlavního města Prahy promluví o svém novém hudebním projektu NOVÉ DECHNO. Typograf, pedagog a zakladatel designového studia Designiq Filip Blažek mimo jiné představí svoji knihu Typokniha. Intermediální platformu SWARM MAG zaměřující se na zviditelňování a prezentaci umění a přidružených kulturních aktivit primárně z oblasti střední a východní Evropy představí Markéta Kosinová a Kateřina Hynková. Dalším mluvčím je architekt Igor Machata, který pracoval v několika architektonických ateliérech a v současnosti je doktorandem na katedře architektonické tvorby Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, kde se zaměřuje na téma transformace existujících staveb a památkové péče.
Více k tématu
Digitální galerii Vyšeart, která spojuje studenty HAMU, AVU a UMPRUM představí na PKNP jedna z organizátorek, studentka grafického designu a nových médií na UMPRUM Jaroslava Straková. Vystavená umělecká díla vznikají spoluprací mezi studenty a lze je zhlédnout na Vyšehradě skrze QR kódy. Knihkupectví, galerii a mikronakladatelství xao představí na PechaKucha kolektiv absolventů ateliéru ilustrace na UMPRUM Jakub Plachý, Klára Zahrádková, Zuzana Bramborová a Alžběta Zemanová. Zaměřují se na obrazovou knihu, současnou ilustraci a komiks. Na PKNP mimo jiné představí Poštovní klub podporovatelů Xao, který založili během pandemie.
Filmařské duo Jan Hubáček a Petr Kačírek promluví o mezinárodním časosběrném dokumentu Komu patří město, který sleduje gentrifikační procesy ve městech višegrádské čtyřky.
Další mluvčí bude malířka a studentka pražské AVU Barbora Šemberová, která ve své tvorbě vychází z lidové kultury, svatebních rituálů, tradic a lidových pohádek.
Jak se důstojně rozloučit s domácími mazlíčky řeší skrze Věčná loviště – krematorium pro zvířata, Martin Chum a Michal Šeba, kteří promluví o projektu na PKNP. Sochař Matěj Hájek (SKULL_studio) na PechaKucha vystoupí s příspěvkem RISK BENEFIT, ve kterém zkoumá degenerativní účinek normovaných herních prvků a přínos rizika při hře a učení. Autorka oceňovaných dokumentů uvedených na řadě festivalů v ČR i zahraničí, Lucie Králová, představí divákům svůj celovečerní film Kapr, dokumentární operu o životě hudebního skladatele Jana Kapra. Dalším mluvčím bude intermediální umělec Michal Kindernay, který skrze audiovizuální instalace propojuje oblasti a nástroje umění a technologie a vědy. Často se dotýká témat ekologie a skrze aplikování technologických přístupů ve vztahu k přírodě reflektuje problematiku environmentálních otázek.
Více info na webových stránkách, vstupenky jsou v prodeji na goout.net