Novinky a názory / zprávy

Olověný Dušan 2015 - ceny rozdány

Studentský Spolek posluchačů architektury při Fakultě architektury ČVUT uvedl dvaadvacátý ročník Olověného Dušana, dnes již kultovní soutěže o nejlepší studentské projekty a ateliéry. Sošky Olověného Dušana byly jako každoročně uděleny nezávislou porotou složenou z předních českých architektů a designerů.

EARCH.CZ , 1. 4. 2015

Hodnocení proběhlo i letos ve dvou kategoriích, architektura a urbanismus a průmyslový design. V té první zasedli do poroty Markéta Zdebská z ateliéru BY architects v roli předsedkyně, Marek Jan Štěpán, držitel Grand Prix architektů za rok 2012, Viktor Vlach, zakládající člen ateliéru underconstruction a Jan Žalský, autorizovaný architekt a asistent na Škole architektury AVU.

Druhou kategorii hodnotila tříčlenná porota ve složení Anna Marešová, držitelka Národní ceny za studentský design a autorka oceňovaných erotických pomůcek whoop.de.doo, Jan Dědek, držitel mimo jiné Red Dot Award 2009 a Martin Imrich, spoluzakladatel Koncern Design Studia.

Galavečer jehož součástí bylo slavnostní vyhlášení výsledků Olověného Dušana 2015, proběhl 19. 3. 2015 v kině Lucerna v Praze. Byly zde oznámeny nominace a ocenění projektů a ateliérů ve dvou kategoriích: architektura a design.

Celý večer se nesl ve znamení těch nejlepších studentských projektů. Galavečeru se účastnilo na 600 hostů z nichž 450 bylo přímo v sále a další hosté sledovali streamovaný galavečer v kavárně Lucerna. Moderátorský pár postupně představil nominace v jednotlivých kategoriích a vyzval zástupce poroty, aby z připravených luštěnek odhalili vítěze.

Kategorii architektura a urbanismus zcela ovládl jeden z nejmladších ateliérů na škole Ateliér Borise Redčenkova a Vítězslava Dandy. Byl oceněn soškou Olověného Dušana za nejlepší ateliér a mezi jednotlivci zvítězila Tereza Kupková, která právě pod vedením těchto architektů zpracovala projekt Dekompresní hranice historické jádro Chebu. Slovy porotce Viktora Vlacha: “Ze stěn ateliéru dýchala radost z práce promísená zvláštním druhem optimismu, sálalo obrovské množství nakupené energie věnované jednomu konkrétnímu městu.“

Sošky za průmyslový design si mezi sebou rovnoměrně rozdělily dva ateiléry ten pod vedením Jana Jaroše a Daniela Gonzaleze si odnesl ocenění za nejlepší v rámci fakulty a Adam Řehák se svým projektem videoprojekce pro Pražské Jaro zvítězil mezi jednotlivci a přinesl tak sošku do ateliéru Mariána Karla a Josefa Šafaříka.

Slavnostní vyhlášení Olověného Dušana bylo zároveň vernisáží výstavy nominovaných a oceněných prací a ateliérů, která je k vidění do 31. 3. přímo v pasáži paláce Lucerna. Ta tak přispívá k naplnění hlavního cíle soutěže, prezentovat nejlepší školní práce široké veřejnosti a posunovat tak její schopnost vnímat architekturu a design jako samozřejmé složky kvality každodenního života.

Studentskou soutěž Olověný Dušan 2015 shrnuje a prezentuje vydaný katalog, který si mohli odnést návštěvníci gala večera či výstavy. Katalog je rovněž k dostání v kanceláři 441 Spolku posluchačů architektury v budově Fakulty architektury ČVUT. Nedílnou pravidelnou součástí je i online uveřejnění nominovaných a oceněných projektů a ateliérů na olovenydusan.cz a na vimeo.com/spolek.

Více informací o SPA a Olověném Dušanovi je možno nalézt na www.spafa.cz.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 1. 4. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři