Nová publikace o dřevostavbách. Jsou jednoduché na výstavbu, cenově výhodné, proti požáru odolné
Právě vyšla publikace Dřevostavby: Nová éra udržitelných staveb, která vznikla na základě dlouhodobého výzkumu platformy perspektiv research. Minulý čtvrtek proběhl v Centru architektury a městského plánování (CAMP) slavnostní křest spojený s odbornou debatou.
Studio Perspektiv / EARCH.CZ , 3. 11. 2024
Publikaci vydalo architektonické studio Perspektiv a vytvořilo jejich oddělení výzkumu perspektiv research. Jedná se o shrnutí dostupných informací o dřevostavbách - zájemce tu najde výklad platných norem tuzemských i zahraničních, výzkumy ohledně chování dřeva při požáru i zkušenosti s řešením technických detailů jako je osazování oken a dveří v dřevostavbách.
Součástí knihy je i představení referenčních dřevěných staveb v Česku a zahraničí - nechybí samozřejmě kancelářská budova BudexHUB nedaleko Českých Budějovic, kterou navrhlo studio Perspektiv.
Zájemci o více informací si mohou publikaci prohlédnout v online verzi na webu studia Perspektiv, nebo si její tištěnou verzi vyzvednout zdarma přímo v sídle studia perspektiv. A to na Rohanském nábřeží 717/4 v nábytkovém showroomu arkhe. Kniha nabízí ucelený pohled na výhody dřevostaveb, jejich konstrukční možnosti a potenciál pro budoucí architektonické projekty.
REHAU Česká republika
Křest knihy a odborné přednášky
Publikaci pokřtili zakladatele perspektiv research Ján Antal a Martin Stára spolu s editorem publikace Matějem Beránkem. Významným "kmotrem" byl i ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. V úvodní řeči zdůraznili význam dřeva jako stavebního materiálu pro udržitelnou budoucnost.
„Dřevo jako stavební materiál představuje klíčový prvek v naší cestě k udržitelnému stavebnictví. Vždy mě proto štvalo, když jsem viděl, kolik produkce z našich lesů končí za hranicemi, aby se následně hotové výrobky s přidanou hodnotou dovezly zpět do Česka. Nevyužíváme naplno ekonomický potenciál jedné z mála přírodních surovin, kterou v naší zemi produkujeme. Věřím, že i to se díky naší společné práci brzy změní,” uvedl Lukáš Vlček na křtu.
Více k tématu
Ján Antal, spoluzakladatel perspektiv research, pak během křtu uvedl: „Publikace přináší ucelený pohled na problematiku dřevostaveb. Naším cílem je, aby se dřevo stalo běžným stavebním materiálem v Česku a počítalo se s ním již v fázi prvotních debat s investory o vícepodlažních stavbách. Jsem rád, že jsme se osvětě v oblasti dřevostaveb věnovali intenzivně poslední rok a půl a každý nově dokončený projekt v České republice nám v tomto rozhodnutí dává za pravdu.”
Z poslední doby můžeme jmenovat například bytový projekt Dřevák od Skanska (návrh JCA), Timber Praha od UMB Development (návrh Casua), nebo vícepodlažní kancelářskou budovu Budex pro klienta GoPay (návrh perspektiv).
Diskusní panel: Budoucnost staveb z dřeva
V závěru večera proběhl diskusní panel, ve kterém se sešli čtyři přední odborníci na
dřevostavby, aby debatovali o výzvách a příležitostech, které tento stavební materiál přináší. Na místě byl Pavel Horák, jednatel architektonického studia prodesi/domesi, Radek Ondruch generální ředitel a zakladatel firmy Taros Nova, Matyáš Cigler z Jakub Cigler Architekti, který je i autorem knihy „Dřevo!“ a Petr Kuklík z ČVUT, který je zpracovatelem norem pro navrhování dřevěných konstrukcí. Diskutovalo se o inovacích v oblasti dřevostaveb, především s důrazem na vícepodlažní konstrukce.