Nízkoenergetické bydlení za pár let standardem
Loni v květnu byla Evropským parlamentem schválena novela směrnice o energetické náročnosti budov. Ta má zajistit, aby měly všechny nové budovy postavené od roku 2021, téměř nulovou spotřebu energie. Parametry cena a lokalita, které jsou pro zájemce o nové bydlení v Čechách dlouhodobě klíčovými, brzy doplní ještě třetí - nízkoenergetická náročnost.
EARCH.CZ , 4. 5. 2011
Tento fakt zatím reflektují pouze někteří developeři. „ Zelené stavění je do budoucna jediným možným trendem. Přírodní zdroje nejsou nevyčerpatelné a ceny za energie neustále stoupají. V komerčním developmentu jsou celosvětově ekologicky certifikované budovy pro klienty zárukou kvality a například v Americe by investoři bez těchto certifikátů ani nenašli na své prostory nájemce,“ říká Björn Mattsson, výkonný ředitel divize Skanska Reality.
Skanska se problematikou udržitelného stavění, využívání ekologických materiálů a ekologickou výstavbou zabývá celosvětově. V Čechách doposud postavila dvě certifikované ekologicky šetrné komerční budovy a třetí je nyní ve výstavbě. Ústředí ČSOB v Praze - Radlicích, které bylo dokončeno před 5 lety, získalo jako první budova v České republice zlatou certifikaci LEED1. Kancelářské budově Nordica v Ostravě patří prvenství v certifikaci GreenBuilding od Evropské komise za úsporu energie. Tato budova má na základě výpočtů o 30 % nižší spotřebu energie, než stanovují české normy. V tuto chvíli probíhá výstavba kancelářské budovy City Green Court v Praze 4 – Pankrác, která získala jako první kancelářská budova v České republice Pre-Certifikaci nejvyššího stupně LEED1 – Platinum.
Na své zkušenosti z komerčního developmentu navazuje společnost i v oblasti rezidence. „Navzájem si vyměňujeme zkušenosti a probíhá i vnitrofiremní diskuse, co využít pro český trh, který je trochu specifický, neboť je stále výrazně cenově orientovaný,“ vysvětluje Ondřej Svatoň, vedoucí oddělení Marketingu a komunikace. V portfoliu developera jsou nyní zastoupené tři projekty, které z hlediska energetické náročnosti dosahují lepších parametrů, než předepisuje současná legislativa. Jsou to Rezidenční čtvrť Botanica v Praze – Jinonicích, Milíčovský háj – jih v Praze – Milíčově a část poslední etapy Bytových domů Romance II v Praze – Uhříněvsi. „V projektu Milíčovský háj – jih nyní prověřujeme možnost realizace bytového domu, který by měl svými parametry dokonce splňovat kriteria pasivního domu2. V našich podmínkách se jedná o jeden z pilotních projektů tohoto rozsahu“, dodává Svatoň.
V nízkoenergetických domech projektu Bytové domy Romance II, 3. etapa v Praze - Uhříněvsi, které jsou v prodeji od konce letošního března, se ceny za m2 pohybují od 30 400 Kč/m2 včetně DPH a sklepní kóje3. Nejmenší 1+kk o rozloze 32,28 m2 s lodžií 3,15 m2 pořídíte již za 1 369 280 Kč vč. DPH a sklepní kóje.
1 LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) je mezinárodní systém certifikace zelených budov vyvinutý americkou organizací US Green Building Council (USGBC). Klasifikuje budovy podle toho, jak jejich návrh, proces výstavby a provoz zohledňuje šetrnost k životnímu prostředí.
2 Pasivní dům je stavba, která splňuje dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. To se týká požadavků na roční potřebu tepla na vytápění, roční potřebu primární energie a neprůvzdušnost budovy.
3 Cena za m2 je stanovena tak, že konečná cena s DPH je vydělena součtem plochy bytu a poloviny terasy, lodžie nebo balkonu.
Skanska je jednou z předních světových stavebních a developerských společností s bohatými zkušenostmi v oblasti výstavby komerčních, rezidenčních i PPP projektů. Skanska disponuje značným know-how v oblasti ekologických technologií a jejím cílem je stát se preferovaným dodavatelem ekologicky šetrných řešení. Skupina Skanska aktuálně zaměstnává 52 000 zaměstnanců a působí na vybraných trzích v Evropě, Spojených státech a Latinské Americe. Ústředí společnosti sídlí ve Stockholmu a její akcie se obchodují na stockholmské burze. V roce 2010 vykázala Skanska tržby ve výši 122 miliard švédských korun.