Na 300 odborníků na nosné konstrukce se poprvé v historii sejde v Praze. Diskutovat budou i o českých mostech
Špičkoví experti z teorie i praxe z prestižní asociace IABSE, která se specializuje na inženýrské stavby mostů a významných budov ze všech stavebních materiálů, se ve dnech 25.–27. května setkají v Praze. Na konferenci pořádané českou národní skupinou IABSE ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT prodiskutují výzvy komplexního rozvoje mostního a pozemního stavitelství v tomto tisíciletí, rokovat budou také o rekonstrukcích a otázkách využití nových konstrukčních materiálů, numerickém modelování, záchraně a využití kulturního dědictví a dalších společenských otázkách výstavby. Zaměří se na spolehlivost stávajících a výzvy připravovaných českých mostních i pozemních konstrukcí. Z celosvětových kapacit na konferenci dorazí například Zdeněk P. Bažant z McCormick Institute z USA, specialista na betonové konstrukce, Eugen Brühwiler ze Swiss Federal Institute of Technology Lausanne, specialista na vysokopevnostní beton, Manfred Curbach z Technische Universität Dresden, specialista na uhlíkovou výztuž betonových konstrukcí, a mnozí další.
Fakulta stavební ČVUT v Praze , 26. 5. 2022
Asociace IABSE (International Association For Bridge And Structural Engineering), založená v roce 1929 v Curychu, sdružuje světové experty stavebního inženýrství ve 100 zemích, po celém světě pracuje jejích 58 národních skupin. V České republice se za celou dobu svojí existence sejde poprvé.
„Uspořádání mezinárodního setkání IABSE je prestižní záležitostí, je nutno splnit řadu podmínek, protože se jedná o jednu ze světově nejstarších a nejváženějších organizací zaměřených na spolupráci v problematice nosných stavebních konstrukcí. O pořadatelství jsme usilovali několik let,“ vysvětluje doc. Pavel Ryjáček z Fakulty stavební ČVUT, který je předsedou organizačního výboru konference.
Více k tématu
Na konferenci vystoupí celosvětové špičky ve svém oboru. „Těší nás například účast prof. Zdeňka P. Bažanta, který je absolventem Fakulty stavební ČVUT a v současnosti působí na prestižním McCormick Institute v USA. Prof. Bažant je uznáván jako jedna z vůdčích světových osobností v oblasti mechaniky pevných a poddajných těles a prostředí. Kromě něj tu však budou i další věhlasné kapacity,“ říká prof. František Wald z Fakulty stavební ČVUT, předseda národní skupiny IABSE, který je současně předsedou vědeckého výboru.
Jedním z hlavních témat, jímž se budou odborníci zabývat, je rekonstrukce infrastruktury a technologie pro výstavbu nových nosných konstrukcí. Hovořit budou například o zesilování mostů, mimo jiné i ze slitin s tvarovou pamětí. „V příspěvcích se odborníci zaměří na významné nově realizované mosty, jako např. New Storstrøm Bridge nebo dnes největší most Canakkale Bridge v Turecku, také na vysokopevnostní oceli a vysokohodnotné betony či na konstrukce z dosud méně používaných materiálů, jako jsou nerezová ocel a sklo,“ vysvětluje doc. Pavel Ryjáček.
Na konferenci budou rezonovat i česká témata. „V souvislosti s problematikou mostů a jejich stavem se plánujeme obzvláště věnovat tématice jejich rekonstrukce a zesilování. Chceme zde například představit naše zkušenosti s technologií slitin s tvarovou pamětí, což je materiál výjimečný návratem do původního tvaru a zároveň velmi vysokou pevností. Tuto technologii jsme jako první na světě použili na skutečné mostní konstrukci,“ dodává doc. Pavel Ryjáček z Fakulty stavební ČVUT. Vědci se budou také věnovat diagnostice mostů a numerickému modelování účinků větru, vibrací a únavy na konstrukce, účinků zemětřesení či systémů sledování mostů. Budou prezentovány i významné české realizace, jako je montáž mostu Hracholusky pomocí jeho otočení kolem vlastní osy a železniční viadukt ve Vilémově.
Konference IABSE se bude konat v Praze 25. – 27. května. Současně s konferencí proběhne výstava, která prezentuje výsledky projektu DG18P02OVV033 „Metody pro zajištění udržitelnosti ocelových mostních konstrukcí industriálního kulturního dědictví“, podporovaného Ministerstvem kultury ČR a řešeného Fakultou stavební, Fakultou architektury, Fakultou strojní a Kloknerovým Ústavem ČVUT v Praze v letech 2018–2022.
Podrobné informace zde.