Mizející Kolbenka. Areál ČKD, dříve skrytý za zdí, je nyní přístupný a je možné tu obdivovat pozůstatky průmyslového věku. V popředí zbytky chladící věže, za ní rozvodna a ČKD Mechanika.
Foto: Stanislav Jonák
1/14
Chladicí věž (1925), jeden z památkově chráněných objektů. Má dřevěnou konstrukci a plášť z eternitu. Vzhledem k tomu, že je to unikátní technická stavba, měla by tu zůstat stát. Zatím to však spíš vypadá, že bez údržby sama spadne.
Foto: Stanislav Jonák
2/14
Hala č.18 z let 1938 – 42 v někdejší továrně Praga. Byla tu kalírna a lisovna: “Malé lisy o hmotnosti sto tun u kterých seděly většinou ženy a neustále jely stejný postup. Vytvářely malé součástky pro auta.“ Tak vzpomínají pamětníci.
Foto: Stanislav Jonák
3/14
Pragovka, hala č.19. Postavená 1948, od roku 1953 se tu vyráběl náklaďák Praga V3S neboli vejtřaska. Hala má unikátní střechu z železobetonových skořepin a je památkově chráněná.
Foto: Stanislav Jonák
4/14
Slévárna z roku 1929 – stále v provozu. Společnost AGMA zde provádí odlévání z bronzu a hliníku, i tady má výroba během několika let skončit. Má zde vzniknout dům o patnácti patrech. Místní aktivisté usilují, aby byla zachována původní budova.
Foto: Stanislav Jonák
5/14
Továrna malých strojů z roku 1929. Tady se vyráběly menší přístroje, motory či zubařské vybavení.
Foto: Stanislav Jonák
6/14
Továrna malých strojů, za socialismu sloužila jako expedice, sklady a kanceláře – a stopy dějin tu byly donedávna patrné na každém kroku. Dnes se budova přestavuje na byty. Architektem i developerem je firma Masák&Partner.
Foto: Stanislav Jonák
7/14
Mnoho příležitostí k archeologii – nástěnka v bývalém krytu CO. Akciová společnost První Českomoravská továrna na stroje byla založena už v roce 1871, rozrůstala se až do konce 20. století. Kolem roku 2000 však provozy začaly postupně bankrotovat.
Foto: Stanislav Jonák
8/14
Nebyly tu jen strojírny. Na pomezí Vysočan a Libně stály i další fabriky. Například Fr. Odkolek, parní mlýn a továrna na chléb. Areál byl dokončen v roce 1913 a byly to nejmodernější pekárny v českých zemích. Jako příklad skluz na pečivo – již zaniklý.
Foto: Stanislav Jonák
9/14
Autorem areálu je vídeňský architekt českého původu Hubert Gessner. Budova mlýna prošla v 70. letech rekonstrukcí, a kvůli novým úpravám nebyla prohlášena za památku. Zbyla z ní pouze fasáda.
Foto: Stanislav Jonák
10/14
Fasáda parního mlýna se stala součástí nového areálu, stejně jako památkově chráněná administrativní budova. Zbytek je pryč, roste zde komplex Vysočanský mlýn, který bude mít celkem 660 bytů.
Foto: Stanislav Jonák
11/14
Mizející Kolbenka – pohled na východ směrem k nádraží Vysočany. Tady roste bytový komplex Kolbenova Park, kde ze staré kolbenky zbude jen jméno.
Foto: Stanislav Jonák
12/14
Mizející Kolbenka - pohled na západ. Zde došlo k rekonstrukci haly Pragovky (vlevo) na kanceláře, bude součástí nové Čtvrti Emila Kolbena. Vpravo od hlavní ulice bude zachráněn objekt ČKD Mechanika. I tento výhled se ale za několik let zcela změní.
Foto: Stanislav Jonák
13/14
Po většině průmyslových areálů zůstane zřejmě jenom pocit nostalgie. Dokud aspoň částečně stojí, můžete si je projít podle webu www.industrialnivychazky.cz, koupit si tu můžete také knižního průvodce. Vše připravil autor fotografií Stanislav Jonák.
Foto: Stanislav Jonák
14/14