Lifting the Curtain na La Biennale úspěšně prezentuje českou a středoevropskou architekturu
Na Bienále se tradičně představují jednotlivé země ve svých pavilonech nebo v jiných prostorách bienále coby národní výstavy. Letos (a vůbec poprvé) má Česko spolu s Polskem (hlavním organizátorem), Maďarskem, Rakouskem a Chorvatskem zastoupení ještě jedno – společné. Motivem výstavy je rozvíjení sítě vztahů mezi architekty a dalšími odborníky a osobnostmi ve střední Evropě a za jejími hranicemi
EARCH.CZ , 13. 6. 2014
"Po celá desetiletí je vzorec bienále stejný - každá země uspořádá vlastní soutěž a představuje národní pavilon. Náš projekt je v tomto ohledu novátorský, ukazuje, že tento přístup neodpovídá realitě.", vysvětluje Małgorzata Kuciewicz z polského týmu.
Těžko najdete příjemnější místo během horkých letních dnů v Benátkách, než je Sala Tiziano na Fondamenta delle Zattere – místo konání výstavy „Lifting The Curtain. Central European Architecture Networks“. Ve stínu magnolie a klášterního dvora byla tato oficiální Collateral Event 14. mezinárodní výstavy architektury na prestižním La Biennale di Venezia zahájena minulý týden, 6. června.
Motivem výstavy je rozvíjení sítě vztahů mezi architekty a dalšími odborníky a osobnostmi ve střední Evropě a za jejími hranicemi – tento networking se živě předvedl už na zahajovací akci. Na odpolední oficiality i na pozdější party se přišli podívat nejen očekávání hosté, ale i zahraniční novináři a architekti nebo honorární konzul České republiky v Benátkách. K příjemné atmosféře a středoevropskému networkingu přispělo okno s výčepem Pilsner Urquell, později i polskou vodkou. Od otevření bienále pro veřejnost zatím zavítá prozkoumat středoevropský networking okolo 300 návštěvníků denně!
Po návratu z Benátek shrnuje svůj pohled na výstavu Yvette Vašourková z českého týmu vedeného Centrem pro středoevropskou architekturu: „Výstava Lifting the Curtain (Zvedání opony) je výsledkem středoevropských vazeb, které jsme v rámci CCEA začali před deseti lety vytvářet. Kurátoři i přispěvatelé se většinou již znají skrze CCEA aktivity a tak se povedlo na Bienále představit profesionálně odvedenou práci a přispět k zařazení středoevropské architektury opět do mezinárodního kontextu.“
Tak jako v Benátkách, na Lifting the Curtain doslova proplouváte mezi ostrůvky informací a zajímavých projektů. Tyto ostrůvky ovšem nejsou závěrem, ale naopak začátkem výzkumu, který spolu organizující týmy povedou v příštích dvou letech. Historici a architekti, kteří se na něm podílejí, jsou neformálně sdružení v think-tanku TRACE a reagují na nekomplexnost zdokumentování a nedoceněnost architektonického dědictví střední Evropy. Stejně důležité jako zmapování historického kontextu je navázání na existující středoevropskou spolupráci a její posílení i v celosvětovém měřítku. I tento výhled a strategie architektonického importu a exportu je součástí tohoto projektu.
Se závěrem letošního bienále, předběžně 21. 11. 2014, budou organizátoři pořádat debatu o středoevropské architektuře a jejím mezinárodním přesahu na poli bienále. Debata a s ní spojený závěrečný večírek uzavřou epizodu výstavy. Pokud plánujete cestu do Benátek na listopad, neváhejte se zastavit!