
Liberec není jen Ještěd. Nabízí krásné procházky, vzpomínky na SIAL, moderní umění i dobré kafe
V Liberci se můžete jen tak ztratit, nebo jít na jistotu s naším průvodcem. Provedeme vás po vilových čtvrtích i muzeích a dáme si brunch. Tři procházky po Liberci a Jablonci nad Nisou připravila v rámci volné série Tip na archi-trip Magdaléna Medková.
Magdaléna Medková , 30. 4. 2025
V Liberci vyrůstal můj otec, a tak kdykoli jsme jeli na prázdniny za babičkou do Českého ráje, museli jsme se v něm zastavit a podívat se do oken rodného přízemního bytu jedné z vil v Husově ulici. Někdy jsme zastávku spojili s návštěvou nedaleké zoologické zahrady. Zašli jsme taky na zmrzlinu nebo k Fryčovi, kde jsme na chalupu nakoupili knihy. V 90. letech minulého století toho v chladném podhorském městě pro děti moc nebylo, což se později změnilo výstavbou bizarního komerčního centra Babylon a iQlandie.
Město u Jizerek mě začalo bavit až v dospělosti, kdy mi k výletům do českých i zahraničních měst začínaly stačit koncerty, dobré kafe, nějaké to umění, kvalitní gastro nebo hezké městské čtvrti. A přesně pro takové typy lidí Liberec je. Co nabídnout má hlavně z pohledu architektury, která se tu díky působení slavného ateliéru SIAL vyvíjela po válce nejrychleji v republice.
Na to poznat Liberec je fajn mít alespoň prodloužený víkend. Tady jsou tipy na to, co v Liberci a okolí vidět ve třech dnech.
1. procházka: Ze Starého Harcova k MUZE a obecní galerii
Starý Harcov
Jedna z nejhezčích částí v Liberci je v jeho východní části zvané Starý Harcov. Vycházku můžete začít na nejvyšším bodě, kopci Liberecká výšina. Od začátku 20. století na něm stojí stejnojmenná rozhledna s restaurací, hotelem a mini zoo. Z kamenné věže uvidíte město v širších souvislostech a pochopíte jeho vztah se sousedním Jabloncem a rozhlednou Ještěd. Z výšiny pak vede asi kilometrová pěší cesta lesem, po níž se dostanete k Lidovým sadům se zoologickou zahradou a také tou botanickou, která má skleněné bloky od architekta Pavla Vaněčka.

Pokud nestojíte o to vidět bílé tygry a tropické rostliny, stočte to z Lidových sadů do Alšovy ulice, která má díky slabé dopravě a stromové aleji příjemný lázeňský charakter. Tvoří ji vilová kolonie z poloviny 19. století a také montovaný domek architekta Karla Hubáčka, autora vysílače Ještěd a jedné z tváří dnes už zaniklého ateliéru SIAL. Funkcionalistická stavba se skromným bydlením měla být prototypem k sériové výstavbě, kterou město nikdy nerealizovalo. V celkem prosté stavbě z panelů pak Hubáček sám bydlel. Celkem nově ji teď vlastní Severočeské muzeum, které chystá rekonstrukci. Dovnitř se prozatím dostanete jen v mimořádné dny anebo virtuálně.
Domek Karla Hubáčka
Nad montovaným domkem se tyčí další dílo z pera Karla Hubáčka - zaoblený bytový dům z 60. let minulého století přezdívaný Wolkerák. Dům, který Hubáček a Jaromír Vacek zasadili do svahu Liberecké výšiny, působí, jakoby se opíral o hřeben Jizerských hor a dnes z pohledu urbanismu patří mezi nejlepší příklady panelových domů zasazených do krajiny.
Až dostanete chuť na kafe a limonádu, zamiřte okolo Elgerovy vily (bývalého sídla liberecké stanice Český rozhlas) do kavárny Bez Konceptu. V Husovce se cestou kochejte velkorysími neoklasicistními a secesními vilami, které si v ní na přelomu století nechávali stavět bohatí továrníci a podnikatelé. Většinu původních majitelů vyhnali Němci nebo následný divoký odsun.

Muzeum a galerie
Po občerstvení vyražte za uměním na Masarykově třídě. Příjemná cesta vede přes univerzitní náměstí s Fakultou umění a architektury TUL, s níž se pojí jména jako Karel Hubáček, Bořek Šípek, Zdeněk Fránek nebo Jan Stolín; ti všichni tam působili. Na samotné Masarykově třídě pak stojí dvě instituce zaměřené na umění - severočeské muzeum MUZA a oblastní galerie.
V první budově se můžete vydat přírodou Jizerských hor nebo si projít expozici, která popisuje vztahy i neustálou konkurenci mezi Libercem a sousedním Jabloncem. Z věže je navíc krásný výhled na město. Druhá instituce sídlí v novorenesanční budově bývalých městských lázní s moderní přístavbou od ateliéru SIAL. Kromě stálých expozic se soustředí i na moderní umění a v přízemí má příjemnou kavárnu.

2. procházka: Z centra města do Vratislavic a Jablonce nad Nisou
Pokud si tuhle vycházku necháte až na další den, začněte ji brunchem v podniku Mikyna. Má kvalitní vegetariánskou kuchyni a dobré kafe. Až se občerstvíte, projděte se k moderní budově krajské knihovny od Radima Kousala z libereckého ateliéru SIAL a autobusové zastávce od Davida Černého zvaná Hostina obrů.

Okolo radnice
Od ní kolem divadla F. X. Šaldy pokračujte k novorenesanční radnici od Franze von Neumanna, která je jedním z hlavních symbolů města. Je z roku 1893 a proslavila se mimo jiné tím, že se nápadně podobá té vídeňské. Z náměstí Edvarda Beneše sejdete nákupní Pražskou ulicí na Soukenné náměstí, kde kdysi stával slavný obchodní dům Ještěd. Ten město časem nahradilo generickým a nezajímavým obchodním centrem Forum.
KOMA MODULAR s. r. o.
Tramvají do Jablonce
V jádru města si dnes všimnete spíš obchodního domu Baťa, paláce Dunaj a novoklasicistního paláce Nisa, který v 30. letech minulého století navrhl architekt Fritz Lehmann. A také červeného terminálu s velkými hodinami, takzvané Fügnerky, kterou před zhruba třiceti lety navrhl architekt Patrik Kotas. Liberec má dobré spojení tramvajové i autobusové dopravy, a tak se odtud dostanete tam, kam nechcete chodit pěšky. Jednou z oblíbených atrakcí turistů je vydat se tramvají s číslem 11 do Jablonce nad Nisou - tahle meziměstská tramvaj vás proveze trasou, na níž byste čekali spíš vlak.
V Jablonci si jako cíl můžete dát funkcionalistickou radnici s kavárnou nebo muzeum skla a bižuterie.

Za Porschem do Vratislavic
Já jsem se po cestě zastavila i ve Vratislavicích nad Nisou, kde je kromě rodného domu Ferdinanda Porscheho i oceňovaná knihovna od ateliéru atakarchitekti. V jejím okolí je příjemný zámecký park a kulturní centrum z pera architekta Petra Stolína s další pobočkou kavárny Bez konceptu. Pokud máte rádi práci ateliéru Mjölk, můžete se vydat i na hřbitov, kde liberečtí architekti navrhli moderní vsypové loučky. Na adrese Donská 1835 zase najdete Stolínovu oceňovanou sklolaminátovou přístavbu mateřské školy.

Liberecká Ořechovka
Jestli toho po návratu do Liberce nebudete mít dost, jděte se projít do Liebiegova městečka na Perštýně, které svým charakterem připomíná pražskou Ořechovku. V 19. století vzniklo jako bydlení pro zaměstnance nedaleké, dnes zaniklé, textilní továrny Johann Liebieg & Co. (později Textilana). Liebig byl pro Liberec ve své době podobně významný jako Baťa pro Zlín. Dodnes ve městě narazíte na řadu staveb, které buď stavěl nebo financoval. Za zmínku stojí například Liebigův palác, kde je dnes kavárna Jedno v paláci a za hezkého počasí si tam užijete posezení v romantické zahradě.

3. procházka: vlakem do malebného Kryštofova Údolí
Pokud je vedro, asi vás to potáhne k lesnímu koupališti v Liberci, které už několik let dává dohromady ateliér Mjölk. A když vedro není, vyražte vlakem do Kryštofova Údolí. Čekání na vlak, který jezdí každé dvě hodiny, si můžete zpříjemnit návštěvou kavárny Nordbeans Dok. Kromě dobrého kafe si pochutnáte na poctivých dezertech nebo sandwichích z řemeslně zpracovaného pečiva.

Vlakem jeďte do zastávky Kryštofovo údolí, trvá to asi 40 minut. Až sejdete z kopce dolů, ocitnete se o sto let zpátky. Do doby, kdy horské vesnice charakterizovaly roubené a hrázděné domy. Centrum obce, která je chráněná jako památková zóna, představuje pošta a Kavárna U Ježka. Hlavními štamgasty jsou v ní dva kocouři. Většinu času prospí na židlích nebo venku na zápraží. Obec má charakter lánová vesnice, jejíž zástavba je ve stoupajícím údolí lineárně podél silnice. Půjdete-li od kavárny směrem nahoru, dojdete k jedné z nejstarších chalup v údolí, která nese název V Bezovém údolí.
Více k tématu
Bývalou pašeráckou hospodu ze 17. století a kulturní památku před pár lety koupili manželé Tereza a Michal Hoškovi a vlastním usílím ji proměnili v butikový hotel s minimalistickým interiérem. V historické chalupě nabízí i masáže a zážitkovou gastronomii. Pokud máte rádi kvalitní jídlo a dobré víno, vyplatí se tady strávit noc nebo si sem z Liberce sjet alespoň na večeři.