Zúčastněte se workshopu na FA ČVUT Úvod do teorie architektury 1965-1980
Workshop Jany Ndiaye Beránkové z Columbia University, Graduate School of Architecture, Planning, and Preservation v New Yorku, který se bude konat ve dnech 22.–26. 5. 2023, si klade za cíl poukázat na vztah mezi teorií architektury a humanitně orientovaným věděním a podnítit ke kritickému přemýšlení o vztahu mezi teorií architektury a praxí.
Fakulta architektury ČVUT v Praze , 21. 4. 2023
Workshop se skládá z kapitol věnovaných jednotlivým teoretikům, v nichž nastíní některé základní otázky teorie architektury, jako jsou například problém architektonické typologie, Rossiho koncepce analogického města, vztah architektury a jazyka, kritika funkcionalismu, otázka symbolismu v architektuře či vztah mezi architekturou a událostí.
Vychází z představy teoretického pole vědění, které se od poloviny šedesátých let utvářelo kolem institucí jako Institutto Universitario di Architettura v Benátkách, Institute for Architecture and Urban Studies v New Yorku, nebo časopisů Oppositions, Casabella, či Architectural Design.
Více k tématu
Workshop se zaměřuje na dílo autorů, kteří se snažili odpovědět na krizi moderní funkcionalistické architektury tak, že přenášeli do svého teoretického uvažování o architektuře koncepty z francouzské filosofie. Aldo Rossi, Diana Agrest, Mario Gandelsonas, či Bernard Tschumi se v 60. a 70. letech nejprve věnovali teorii a teprve na konci 70. anebo počátku 80. let se stali úspěšnými praktikujícími architekty.
Jana Ndiaye Beránková se zabývá teorií architektury a filosofií. Doktorský titul z architektury získala na Columbia University Graduate School of Architecture, Planning, and Preservation v New Yorku. Její doktorská práce „Produktivní nedorozumění: Teorie architektury a francouzská filosofie 1965-1990“ rozebírá na příkladu pěti vybraných teoretiků (Aldo Rossi, Alan Colquhoun, Diana Agrest, Mario Gandelsonas, Bernard Tschumi, Peter Eisenman) vztah mezi architektonickým myšlením, francouzským strukturalismem a poststrukturalismem. Předtím studovala na École Normale Supérieure v Paříži a na École des Hautes Études en Sciences Sociales. Spolu s Jelicou Šumič Rihou a Davidem Rabouinem redigovala vydání „Myslet nekonečno“ slovinského časopisu Filozofski Vestnik /XLI, 2/2020). Vede neziskové nakladatelství Suture Press / éditions Suture, založené v Lyonu, kde se podílela jako redaktorka na publikacích Revolutions for the Future: May ’68 and the Prague Spring (s Nick Nesbittem and Michael Hauserem, 2020) a na knize Alain Badiou: Sometimes, We Are Eternal (s Normou Hussey, 2019). Je spoluzakladatelkou Pražského axiomatického kroužku, se kterým v Praze uspořádala konference, na nichž vystoupili filozofové jako Jacques Rancière, Alain Badiou, či Étienne Balibar.