Otevírání Máje jako "domu zábavy". Foto: Adéla Rašková
Novinky a názory / názory a komentáře

Kauzy a události roku 2024. Co jsme o nich psali na EARCH.CZ

Železniční most pod Vyšehradem, Máj, výdech z metra na náměstí Jiřího z Poděbrad. Tyhle a další kauzy letos budily emoce i mimo „bublinu“ milovníků architektury. Připomínáme, co jsme o nich psali.

Karolína Vránková , 31. 12. 2024

Z Máje dům zábavy

20. června 2024 jsme s redakcí vyrazili do Máje – poprvé po rekonstrukci se otevřel pro novináře, ne už jako obchodní dům, ale dům zábavy. Přivítali nás obří kříženci motýlů a letounů na fasádě od výtvarníka Davida Černého. A uvnitř to nebylo lepší: křišťálové lustry, Hulk v životní velikosti, vana se šampusem… z modernistické památky se stal kýč roku.

Článek najdete tady.

Foto: Obchodní dům Máj, kulturní památka a ikonická moderní stavba. Po rekonstrukci moderní strohost "maskují" křišťálové lustry.

Zbořený výdech

Letos vypukla také velká rekonstrukce pražského náměstí Jiřího z Poděbrad podle projektu ateliéru MCA z roku 2017. Na náměstí před kostelem se zvětší prostor pro společenské akce, dojde k předláždění a úpravě všech komunikací, přibudou stromy. Vymění se také kanalizace a rozvody vody pod náměstím, bude tu nové veřejné osvětlení. Kromě těchto vylepšení ale také zmizel výdech z metra z 80. let v úpravě sochaře Petra Šedivého. V květnu jsme zveřejnili polemiku, v září však šel výdech k zemi.

Článek najdete tady.

Foto: Výdech krátce před demolicí.

Novostavba v centru Prahy u Vltavy

Tohle byl jeden z nejčtenějších článků minulého roku. V architektonické soutěži se rozhodlo o podobě domu na parcele přímo v srdci historického centra Prahy v Revoluční třídě.

Soutěž vypsal majitel pozemku, investiční skupina RSJ. Zvítězil česko-francouzský tým studií PEER a Studio Muoto. Jejich dům nabídne byty s výhledem na Vltavu, ale také veřejnou pasáž. Součástí projektu je i zpřístupnění barokního domku ve vlastnictví města, který bude součástí pasáže. To byl slibný plán letos v březnu. Nyní investor a architekti pracují na získání územního povolení.

Článek najdete tady.

Foto: Parcela na konci Revoluční třídy podle návrhu ateliéru Studio Muoto z Francie a PEER z ČR. Zvítězili v architektonické soutěži.

Konec nádraží v Kladně

V Kladně měli nádražní budovu zvanou Vejhybka z roku 1873. Píšeme o ní už v minulém čase, budova je už zbouraná a na jejím místě vyroste nová. Studie byla vytvořena bez soutěže a konzultací s veřejností, pro Správu železnic ji vytvořili Jakub Cigler Architekti. Bourání i proces navrhování kritizoval  v EARCH.CZ kladenský občan a aktivista Vladimír Líba.

Článek najdete tady.

Foto: Nádražní budova v Kladně

Velké a větší stavby ze dřeva

V letošním roce se dostavěl první velký projekt bytových domů ze dřeva v Praze – Řeporyjích. Jmenuje se Timber Praha, navrhlo jej studio CASUA a původně měly být domy docela obyčejně betonové. Pak však developer, rakouská společnost UBM Development, rozhodl, že se bude stavět ze dřeva. Jedná se zatím o zřejmě nejrozsáhlejší dřevěný projekt. Jelikož se však očekává změna požárních norem, bude možné stavět i výš: až do výšky 18 metrů, domy s betonovým jádrem dokonce do výšky 22,5 metrů. Příští rok proto očekáváme ještě více dřeva.

Článek najdete tady.

Foto: Dřevostavby o třech a čtyřech podlažích - zatím tuzemské maximum.

EARCH.CZ Týdeník – dávka kauz a kauziček na každý týden

Protože se toho děje hodně, ale o všem psát podrobně nestíháme, začali jsme od letošního září každé pondělí vydávat Týdeník. V něm jsme referovali i o dalších kauzách tohoto roku. Je to například nová studie o stavu železničního mostu pod Vyšehradem, který by se možná dal zachovat. Dále překotné odvolání děkanky Akadeamie výtvarných umění Marie Topolčanské. Nebo to, že sídlo Institutu plánování a rozvoje od Karla Pragera nedostalo od pražského magistrátu peníze na dlouho připravovanou a slibovanou rekonstrukci.

Foto: Začali jsme vydávat týdeník - nový zde najdete hned v pondělí 6. ledna 2025.

 

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři