Jan Soukup: Hlavní je být otevřený a připravený pro přijetí nových výzev
Od dětství chtěl být zedníkem, později stavitelem nebo projektantem. Jeho rodina se v Plzni usadila před 170 roky a i on zůstal rodnému městu věrný. Po maturitě na stavební průmyslovce musel z kádrových důvodů nastoupit do projekce pozemních staveb, dnes architekt Jan Soukup vede Atelier Soukup Opl Švehla.
Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR (CEGRA) , 22. 6. 2020
Většina prací ateliéru se týká obnovy památek – církevních staveb, kostelů, klášterů, synagog a zámků, ale v jeho portfoliu nalezneme i novostavby. Kancelář má šestnáct zaměstnanců, kteří pracují na čtrnácti grafických stanicích s ArchiCADem 23, SketchUpem a Photoshopem. Velkým pomocníkem je ArchiCAD Teamwork, který projektanti využívají i u menších zakázek. Při navrhování používají BIM, a to zejména pro vlastní koordinaci s některými profesemi.
Ateliér zaujímá významné místo ve své profesi a jeho projekty získaly řadu ocenění. I Jan Soukup obdržel několik uznání, a to nejen za přínos pro architekturu a stavitelství, ale i rozvoj veřejného života. Dlouhodobě se angažuje v ochraně církevních památek a v několika občanských sdruženích. Například je předsedou občanského sdružení Klášter Chotěšov a je členem řady profesních organizací. Patnáct let zastával pozici předsedy Obce architektů plzeňské oblasti. Je i autorem několika publikací a řady výstav.
1965
Jan Soukup získává coby průmyslovák první stavební zkušenosti.
1968
Po dvouleté vojně nastupuje Jan Soukup do Stavoprojektu Plzeň. (Po revoluci bude mimochodem zvolen jeho ředitelem a připraví jej pro privatizaci.) Poprvé se usazuje za projekční prkno a pracuje na armovacích výkresech. Množství výztuže počítá ručně na papíru. Jeho velkým zájmem je historie, dějiny umění a architektura.
1970
Nastává zlomový okamžik v profesní kariéře Jana Soukupa. Podnik jej na základě jeho žádosti vysílá jako závodního stipendistu studovat architekturu.
1991
Jan Soukup po absolvování architektury a postgraduálního studia v oblasti obnovy památek na ČVUT zakládá Architektonickou, projekční a inženýrskou kancelář s 24 spolupracovníky. Jednou z jejích prvních zakázek je rekonstrukce západního křídla kláštera v Teplé a lorety v Boru u Tachova. Zásadou ateliéru je při rekonstrukcích do stavby zasahovat co nejméně, nicméně vše je navrženo tak, aby objekty sloužily další staletí.
1994
Více k tématu
1996
Ateliér přechází od ručního projektování k prvním počítačům a CADu - Autocadu 13 a o rok později transformuje i původní studio na Atelier Soukup.
1999
2000
2001
2006
Jan Soukup nabízí partnerství svým čtyřem spolupracovníkům – Jiřímu Oplovi, Antonínu Švehlovi a Davidu Cíglerovi, kteří v kanceláři pracují od počátku. Noví partneři mění i název společnosti na Atelier Soukup Opl Švehla.
2007
2009
2010
2013
Jan Soukup je oceněn plzeňským biskupem Mons. Františkem Radkovským Medailí Sv. Cyrila a Metoděje za spolupráci při obnově církevních památek a v následujících dvou letech získává uměleckou cenu města Plzně Mecenáš plzeňské kultury a ocenění České biskupské konference za projektovou přípravu oprav mnoha významných chrámů a nových sakrálních staveb.
2015
2018
Rok celoživotního a profesního ocenění. Jan Soukup vstupuje do Dvorany slávy Plzeňského kraje za celoživotní odborné a manažerské schopnosti spojené s pestrou veřejnou činností a o necelý měsíc později na Pražském hradě ve Španělském sále přijímá Cenu Jože Plečnika za celoživotní přínos v oblasti architektury a stavitelství. Na Mikuláše pak slaví 72 let naplněných jasnými idejemi a činorodou prací.
2019
Převzato z ARCHINEWS 2/2020