Jak na hrubou stavbu svépomocí
Vyvarujte se zbytečných chyb hned na začátku stavby. Základní práce na hrubé stavbě se neobejdou bez kvalitní stavební chemie ani bez zkušeností. Budete-li stavět sami, jistě se vám bude hodit náš článek o možných rizicích stavby svépomocí.
STAVOSPOL, s.r.o. , 5. 5. 2020
Teoretické začátky
Výběr správné stavební chemie, neopomenutí žádného technologického postupu nebo povinné průzkumy terénu. Ještě než začnete oficiálně stavět, nechte si geologem a hydrogeologem zkontrolovat geologické podloží pozemku. Mohou odhalit různé parametry půdy, které by vám následně mohly stavbu zkomplikovat. Promyslete si také doplňkové práce a náležitosti stavby. Máme na mysli např. uskladnění a odvoz odpadu či zeminy, vytyčení stavby odborníky, závoz mobilního WC, obehnání pozemku plotem, objednání profesionálního stavebního dozoru a další.
Hrubá stavba svépomocí
Pokud plánujete začít stavět vlastníma rukama, nejdříve si zjistěte ceny stavebních materiálů. Na internetu najdete mnoho e-shopů, které se jejich prodejem zabývají, a mnohdy mívají i lákavé slevy. Stačí do vyhledávače zadat dotaz s lokálním určením, např. „stavebniny Brno“. Následně si z mnoha dodavatelů vyberete toho, který sídlí ve vaší blízkosti a prodává nejkvalitnější stavební materiál.
Dalším základním bodem je přesně naplánovaný projekt (prováděcí projektová dokumentace). Veškeré detaily a navrhované materiály se snažte dodržet, abyste následně na něco nezapomněli nebo něco nepokazili. Jestliže máte k dispozici pouze plány projektu pro stavební řízení, detailní popis v nich nejspíše nenajdete. Pak se raději o postupu poraďte s odborníky.
Se stavbou vám pomohou profesionálové
Samozřejmě platí, že pokud vám začne stavba přerůstat přes hlavu, vyplatí se najmout si profesionální stavebníky. Cena za jejich práci je možná o něco vyšší, než pokud byste si dům stavěli sami, ušetříte však svůj čas a nervy. Odborné zkušenosti bývají k nezaplacení, avšak je nutné na stavbu dohlížet a ujasňovat si celkovou podobu i postupy.