(Zleva) Stanislav Martinec za KOMA MODULAR, neurochirurg Vladimír Beneš, Lukáš Novotný z ČEZu, Ján Košturiak profesor z oboru průmyslu a strojírenství, architekt Tomáš Rousek, Martina Maraj - specialistka strategického řízení a moderátor Lukáš Trčka.
Foto: Julius Filip
1/21
Konferencí provázal majitel KOMA MODULAR, Stanislav Martinec, který se modularitou a jejími principy zabývá přes 30 let.
Foto: Julius Filip
2/21
Konferenci zahájil historik a egyptolog Miroslav Bárta, který představil modulární myšlení jako klíčový nástroj pro pochopení vzestupů a pádů civilizací. Vysvětlil, že každá z civilizace se dá rozdělit na moduly, ale jejich obsah se liší.
Foto: Julius Filip
3/21
„Mění se v čase na základě dostupnosti zdrojů a technologických inovací. Tímto způsobem lze sledovat dynamiku změn a transformací v průběhu dějin.“
Foto: Julius Filip
4/21
Na Bártu navázal Ján Košturiak, specialista na procesy, když představil vizi budoucnosti - koncept micro modular factory, který umožňuje flexibilní a rychle přizpůsobitelnou výrobu v malém měřítku.
Foto: Julius Filip
5/21
Tento přístup by mohl podle Košturiaka transformovat výrobní odvětví směrem k větší efektivitě a udržitelnosti.
Foto: Julius Filip
6/21
Lukáš Novotný ze společnosti ČEZ promluvil o rozvoji malých modulárních reaktorů (SMR). Tyto reaktory jsou považovány za budoucnost energetiky, protože umožňují škálovatelnou, bezpečnou a nízkoemisní výrobu energie...
Foto: Julius Filip
7/21
... kombinují osvědčené technologie z větších jaderných elektráren s výhodami modularity. Podle Novotného nám „modularita v energetice umožní rychlejší a levnější výstavbu, zároveň zvyší bezpečnost a stabilitu dodávek energie."
Foto: Julius Filip
8/21
Monika Zvonková ze SEMELA ATELIERS nabídla odvážnou futuristickou vizi Zlína a vysvětlila, jak by se město mohlo vyvíjet, kdyby Baťův odkaz pokračoval.
Foto: Julius Filip
9/21
Monika Zvonková ze SEMELA ATELIERS se Stanislavem Martincem z KOMA MODULAR.
Foto: Julius Filip
10/21
„Baťa už ve své době využíval modulární přístup, což umožňovalo snižování nákladů a zefektivňování výstavby. Naším cílem je navázat na tuto tradici a propojit ji s moderními koncepty, jako je chytré město (smart city),“ uvedla Monika Zvonková.
Foto: Julius Filip
11/21
Jedním z vrcholů konference byla podle návštěvníků přednáška neurochirurga Vladimíra Beneše, který popsal, jak modulární struktura mozku přispívá k jeho efektivitě.
Foto: Julius Filip
12/21
„Motorická a sluchová kůra pracují modulárně, což umožňuje zpracovávat složité úkoly efektivněji a přizpůsobivěji,“ vysvětlil Beneš.
Foto: Julius Filip
13/21
Tomáš Rousek je architekt zabývající se vesmírnou architekturou. Na konferenci představil revoluční koncepty modulárních staveb určených pro vesmírné stanice a základny na Měsíci či Marsu.
Foto: Julius Filip
14/21
Modularita je podle něj „klíčovým prvkem pro budoucí vesmírné mise, umožňuje efektivnější využití materiálů a automatizovanou výstavbu pomocí robotů“.
Foto: Julius Filip
15/21
Neurovědkyně Divyi Chander z Singularity University se na konferenci připojila online z amerického Silicon Valley. Mluvila o tom, jak principy modularity formují evoluci biologických systémů a jak se tyto principy aplikují při vývoji nových technologií.
Foto: Julius Filip
16/21
Konference se zúčastnilo na 220 účastníků z řad odborníků z různých oblastí vědy, průmyslu i technologií sdílelo své pohledy na to, jak může modularita proměnit budoucnost.
Foto: Julius Filip
17/21
V závěru konference proběhla panelová diskuze.
Foto: Julius Filip
18/21
Provázel jí Lukáš Trčka, jednatel Technologického inovačního centra ve Zlíně.
Foto: Julius Filip
19/21
Během konference si bylo možné prohlédnout koncept budoucího multikulturního centra s názvem Nový Čech, které chystá KOMA MODULAR ve Zlíně.
Foto: Julius Filip
20/21
Myšlenkový modulátor na Konferenci nabízel návštěvníkům prostor pro jejich interpretaci modularity.
Foto: Julius Filip
21/21