EARCH TÝDENÍK: Vyhlásily se dvě ceny za nejlepší stavby. Obě putovaly do Karlových Varů. A v USA po volbách čekáme trumpchitekturu
Přinášíme výběr novinek z architektury, stavění, bydlení, zahrad, památkové péče a krajiny. Týden na architektonické scéně shrnuje redaktorka Adéla Vaculíková.
Adéla Vaculíková , 11. 11. 2024
V USA přibudou sloupy
Americké volby změní asi leccos a nejspíš i architekturu. Třeba republikáni z Washingtonu by chtěli, aby se nové vládní budovy navrhovaly v klasickém stylu. Trump zatím staví hlavně blýskavé věže a černé zdi, tak uvidíme…
Česká cena za architekturu míří do Karlových Varů
Českou cenu za architekturu si podruhé za sebou odnesla veřejná stavba. Mezinárodní porota letos nejvyšší ocenění udělila multifunkčnímu sálu v Císařských lázních od ateliéru Petr Hájek Architekti. Jedná se podle ní „o promyšlenou kovovou skulpturu, jež byla vložena do dvorany opravených Císařských lázní a jež proměnila pomyslné srdce celého objektu a bez nadsázky se dá říci i regionu.“ Loni byla nejúspěšnější stavbou betonová lávka v Litomyšli od Ehl & Koumar architekti.
Císařské lázně v Karlových Varech se rekonstruovaly od roku 2019. Opravy novorenesanční stavby, která je současně národní kulturní památkou, tehdy řídila projektová firma INTAR a.s. s architekty Tomášem Dohnalem a Pavlem Šlejharem. Ateliér Petr Hájek Architekti, konkrétně tým složený z Petra Hájka, Nikolety Slovákové a Martina Stosse, pak navrhl právě cenou vyznamenanou červenou konstrukci v multifunkčním sále. Inovativní je především tím, že se dá přetvářet – funguje jako koncertní sál a domovská scéna Karlovarského symfonického orchestru, dají se tady ale taky promítat filmy anebo vytvořit společenský sál.
Stavba roku 2024
Zrekonstruovamé Císařské lážně s koncertním sálem se staly taky Stavbou roku 2024. Slavnostní vyhlášení výsledů soutěže organizované nadací ABF proběhlo v pátek 8. listopadu, tedy hned den po České ceně za architekturu- a tak v ateliéru Petra Hájka měli dva dny po sobě radost.
Oceněných ve Stavbě roku 2024 ale bylo mnohem více, celkem 14. Přečíst si o nich můžete zde.
Miroslava Šika vyznamenalo ministerstvo
„Nepřihlásil jsem se do soutěže na filharmonii, protože mě ikonický svět netáhne, neumím v něm najít sociální zodpovědnost,“ řekl architekt Miroslav Šik ve videospotu, který se 3. listopadu promítal v Národním divadle u příležitosti slavnostního vyhlášení Cen Ministerstva kultury ČR – Miroslav Šik získal jednu z nich, za přínos v oblasti architektury.
Ravak
Miroslav Šik v současnosti působí jako vedoucí ateliéru architektury na Akademii výtvarných umění. Na začátku 90. let byl pedagogem taky na Fakultě architektury ČVUT. Právě „výrazný pedagogický otisk do myšlení několika generací architektů a architektek“, byla jedna z věcí, kterou ministerstvo na jeho celoživotní práci vyzdvihlo.
Současně ocenilo taky jeho působení v propojování domácí a světové architektonické tvorby. Miroslav Šik žil od roku 1968 se svými rodiči v emigraci ve Švýcarsku. V zemi vystudoval taky prestižní techniku ETH v Curychu a nacházejí se v ní jeho nejvýznamnější stavby. Například Katolické farní centrum Sv. Antonína v Eggu (1991−1997) speciální pedagogickou školu s celodenní péčí v Curychu (2003), či obytné domy ve Winterthuru (2005), Haldensteinu (2007) a Zugu (2012).
Za designem a architekturou do Olomouce
V Olomouci po celý listopad probíhá festival Olomouc Design Days. Pořádají se přednášky, semináře, komentované procházky a také výstavy – program je pestrý.
V Molitorově knihovně u příležitosti festivalu začala výstava věnovaná přednímu designérovi firmy TON Antonínu Šumanovi. Podepsaný je pod více jak 650 designovými návrhy nábytku z ohýbaného dřeva, množství z nich se dostalo do sériové výroby firmy. Jeho slavnou židli č. 1668 možná máte ještě doma.
Až do Vánoc na trienále
Pokud se do Olomouce vydáte, nenechte si ujít Trienále SEFO 2024. Přehlídka zaměřená na současné středoevropské umění má letos (skoro)architektonické téma. Pozvané umělkyně a umělci do Olomouce zaslali svá díla, která se zamýšlejí nad monumenty a památkami.
Na EARCH.cz jsme o přehlídce už zveřejnili recenzi, sepsal ji pro nás historik architektury Rostislav Švácha. Trienále SEFO 2024 probíhá až do 29. prosince 2024.
Nové náměstí pro Plzeň
Hlavní náměstí v Plzni projde revitalizací podle návrhu studia MAAUS. Studio z Brna se svým návrhem zvítězilo v otevřené architektonické soutěži vypsané městem.
Úmrtí zakladatele Moravské galerie v Brně
Moravská galerie v Brně 1. listopadu informovala o smutné události – zemřel její zakladatel, historik umění a výtvarný kritik Jiří Hlušička.
Více k tématu
Jiří Hlušička vedl druhé největší muzeum umění celkem tři desetiletí, přesně od jeho založení v roce 1961 do roku 1989. Za jeho působení se instituci podařilo vybudovat sbírku děl českých modernistů, která je součástí stálé expozice ART IS HERE: Moderní umění v Pražákově paláci v Brně. K vidění jsou v ní obrazy a sochy Bohumila Kubišty, Antonína Procházky, Jana Zrzavého, Václava Špály, Josefa Čapka, Josefa Šímy, Jindřicha Štyrského, Toyen a dalších.